Znaleziono 0 artykułów
06.05.2021

Zofia, hrabina Wessex: Powierniczka Elżbiety II

06.05.2021
Fot. Getty Images

Żona księcia Edwarda, najmłodszego syna monarchini, była dla Elżbiety II jak córka. Tajemnicza członkini brytyjskiej rodziny królewskiej nazywana jest tajną bronią Windsorów.

Sophie Rhys-Jones, córka sekretarki i sprzedawcy samochodów, przyszła na świat w Oksfordzie, a dorastała w hrabstwie Kent. Księcia Edwarda poznała w 1987 r. w londyńskim Capital Radio, gdzie pracowała w dziale promocji. Najmłodszy syn królowej Elżbiety i księcia Filipa spotykał się wówczas z przyjaciółką Zofii. Zaiskrzyło dopiero pięć lat później na korcie tenisowym. Chcąc chronić prywatność, nie pokazywali się razem publicznie. Brytyjskie tabloidy zaczęły spekulować, że domniemany kawaler jest gejem.

Fot. Getty Images

Zaręczyny ogłoszono na początku 1999 r. Zanim pałac Buckingham wydał oficjalny komunikat, dziennik „The Sun” poinformował, że książę oświadczył się wybrance z pierścionkiem z trzema brylantami za 105 tys. funtów. Ślub, ze względu na niedawną śmierć Lady Di, był kameralny.

Rok po ślubie powróciły plotki na temat orientacji seksualnej Edwarda. Zofia udzieliła wywiadu magazynowi „News of the World”. – Edward pracował w teatrze, więc ludzie przypuszczali, że może być gejem – powiedziała. Na okładce pojawił się nagłówek: „Mój Edward wcale nie jest gejem!”.

Fot. Getty Images

Ulubienica królowej

Po wpadce Zofia rzuciła pracę, by skupić się na pełnieniu oficjalnych obowiązków. Wkrótce na świecie pojawiły się dzieci pary – Louise i James. Zamieszkali w oddalonej od Windsoru o 20 km posiadłości Bagshot Park. Choć Edward otrzymał od królowej tytuł hrabiego Wessex, zdecydował, że dzieci nie będą nosić tytułów książęcych. Louise i James byli w dzieciństwie częstymi gośćmi na dworze – ponoć Louise szybko stała się ulubioną wnuczką królowej Elżbiety II. Z kolei z dziadkiem, księciem Filipem, dziewczynkę połączyła jeździecka pasja.  Książę zostawił wnuczce wyjątkowy spadek – zapisał jej powóz oraz dwa konie: Balmorala Nevisa i Notlawa Storma.

Podobne artykułyMniej znani członkowie brytyjskiej rodziny królewskiejRedakcja Vogue.pl Miłośniczką jazdy konnej jest też hrabina Zofia, która razem z Elżbietą II często udawała się na wspólne przejażdżki. Później Zofia towarzyszyła królowej podczas niedzielnych mszy. Elżbiecie II nie przeszkadzało to, że w żyłach Zofii nie płynie błękitna krew. O zażyłości kobiet świadczy dobitnie to, że podczas uroczystości pogrzebowej księcia Filipa to właśnie Zofia siedziała naprzeciwko królowej. Synowa była dla królowej największym wsparciem w trudnych chwilach. Jako pierwsza zabrała głos po śmierci teścia. Zofia jest też autorką niepublikowanego wcześniej zdjęcia Elżbiety II i księcia Filipa, które na wyraźne życzenie brytyjskiej monarchini zostało w dniu jego pogrzebu udostępnione na Instagramie rodziny królewskiej.

Fot. Getty Images

Kiedy Harry i Meghan wyjechali do Stanów Zjednoczonych, brytyjskie media nazwały hrabinę Zofię „tajną bronią rodziny królewskiej”. Spekulowano wówczas, że to właśnie Edward i jego żona przejmą obowiązki Sussexów. Od czasu Megxitu najmłodszy syn królowej i jego żona częściej udzielają się publicznie. „Po śmierci księcia Filipa hrabina Wessex stała się jednym z najbardziej prominentnych członków rodziny królewskiej, wspierając królową, z którą łączy ją bliska więź”, pisał wtedy brytyjski portal Express. 19 września 2022 r., podczas uroczystości pogrzebowych Elżbiety II, hrabina Zofia pożegnała nie tylko brytyjską monarchinię, ale przede wszystkim bliską sobie osobę.

Natalia Jeziorek
Proszę czekać..
Zamknij