Znaleziono 0 artykułów
26.03.2020

10 najlepszych ról Keiry Knightley

26.03.2020
Keira Knightley jako Anna Karenina (Fot. EastNews)

Na ekranie była już księżną i kochanką, rozważną i romantyczną, heroiną w dramacie kostiumowym i współczesną dziewczyną z sąsiedztwa. Przypominamy najważniejsze filmy Keiry Knightley.

„Podkręć jak Beckham” (2002)

(Fot. EastNews)

Chociaż film Gurinder Chadhy nie był wcale debiutem nastoletniej Angielki, to właśnie on wyznaczył początek jej wielkiej kariery. Lekka komedia o dziewczynie z rodziny Sikhów mieszkających w Londynie (w tej roli Parminder Nagra), która chciała grać w piłkę jak David Beckham, urzekła Brytyjczyków wrażliwością społeczną. Keira jest urocza w roli najlepszej przyjaciółki głównej bohaterki, oczywiście też zakochanej w futbolu. Może gdyby nie dziewczyny z filmu, niemal 20 lat później idolką nie mogłaby zostać piłkarka Megan Rapinoe.

„To właśnie miłość” (2003)

(Fot. EastNews)

Wystarczyła jedna scena, żeby sława Knigthley wykroczyła poza Wielką Brytanię. Po świątecznej komedii wszyscy zobaczyli aktorkę tak, jak widzi ją w filmie zakochany Mark (Andrew Lincoln). Chociaż kilkanaście lat później jego słynne wyznanie miłosne pod adresem żony najlepszego przyjaciela jest uznawane raczej za stalking niż romantyczny gest, subtelna twarz Keiry wyraża pełną gamę uczuć – od zdziwienia przez zauroczenie po nostalgię. 

„Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły” (2003)

(Fot. EastNews)

Pierwsza odsłona sagi, która doczekała się potem zbyt wielu części. Keira gra córkę gubernatora, którą z pomocą kapitana Jacka Sparrowa (Johnny Depp) ratuje ukochany kowal Will Turner (Orlando Bloom). Na początku było dowcipnie, świeżo i z werwą, z czasem – już tylko spektakularnie.

„Duma i uprzedzenie” (2005)

(Fot. EastNews)

Elizabeth Bennet (Knightley tym razem nieco egzaltowana) zakochuje się z wzajemnością w panu Darcym (Matthew Macfadyen z „Sukcesji”). Ale czy różnice klasowe nie staną na przeszkodzie ich związkowi? Surowa, a przez to bliska oryginałowi ekranizacja XIX-wiecznej powieści Jane Austen.

„Pokuta” (2007)

(Fot. EastNews)

Jednej z najlepszych filmowych kreacji Keiry nie byłoby bez długiej sukni w odcieniu szmaragdów. Kreacja i jej właścicielka przeszły do historii kina dzięki scenie miłosnej w bibliotece. W ekranizacji powieści Iana McEwana starsza siostra (Knightley) zakochuje się w biednym Robbiem (James McAvoy). Zazdrosna o ich uczucie młodsza siostra (Saoirse Ronan) oskarża kochanka Cecilii o przestępstwo, którego nie popełnił. Odmienia tym samym losy całej rodziny. Ambitny dramat z II wojną światową w tle nakręcił Joe Wright, brytyjski specjalista od przejmujących obrazów kostiumowych.

„Księżna” (2008)

(Fot. EastNews)

Georgiana żyła w XVIII wieku, ale pragnęła dla siebie praw przysługujących kobietom dopiero 200 lat później. Kochała, kogo chciała, decydowała o sobie i pragnęła rządzić, chociażby tylko własną posiadłością. Z filmu zapamiętuje się odrobinę karykaturalne peruki. I zaskakująco silną Knightley.

„Nie opuszczaj mnie” (2010)

(Fot. EastNews)

Kameralna ekranizacja powieści Kazuo Ishiguro udowadnia, że dystopia nie potrzebuje fajerwerków, efektów specjalnych ani spektakularnej scenografii, żeby przerażać do szpiku kości. Keira gra u boku równie zdolnych Carey Mulligan i Andrew Garfielda. Trójka przyjaciół wychowana w izolacji zaczyna powoli rozumieć, że nie będzie im pisane długie i szczęśliwe życie…

„Anna Karenina” (2012)

15 lat wcześniej tytułową bohaterkę XIX-wiecznej powieści Lwa Tołstoja zagrała Sophie Marceau. Ale film Joe’ego Wrighta, z którym Knightley znów spotkała się na planie, jest zdecydowanie mniej kiczowaty, choć stroje nieszczęśliwej kochanki Wrońskiego są równie efektowne.

„Zacznijmy od nowa” (2013)

(Fot. EastNews)

Komedia romantyczna ze wzruszającą ścieżką dźwiękową pozwala nacieszyć się delikatnym głosem Keiry. Młoda wokalistka (Knightley) łączy siły z doświadczonym, ale pechowym producentem (Mark Ruffalo). Razem zaczynają od nowa – w muzyce i w miłości.

„Gra tajemnic” (2014)

(Fot. EastNews)

Pierwsze skrzypce gra tutaj Benedict Cumberbatch w roli geniusza matematycznego Alana Turinga, który usiłuje złamać kod nazistowskiej Enigmy. Keirze przypadła rola Joan Clarke, ukochanej Turinga i równie genialnej uczonej.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij