Znaleziono 0 artykułów
29.01.2022

Najpiękniejsze planetaria na świecie

29.01.2022
Muzeum Astronomiczne w Szanghaju (Fot. Cover Images/East News)

Wszechświat od wieków fascynuje ludzi. Astronomię popularyzują planetaria, które zachwycają nie tylko wiernym odzwierciedleniem kosmosu, lecz także futurystyczną architekturą. Oto przewodnik po pięciu najpiękniejszych planetariach na świecie.

„Magia i Kosmos” to hasło przewodnie styczniowo-lutowego wydania „Vogue Polska”. Więcej inspiracji znajdziecie w magazynie. Do kupienia w salonach prasowych i online.

(Fot. Hill & Aubrey)

 

1/5 Muzeum Astronomiczne w Szanghaju

Kopuła szanghajskiego planetarium – największego na świecie – mierzy 38 tys. mkw. Uwagę przyciąga nie tylko rozmiar, lecz także konstrukcja budowli. Metalowa kula przypomina statek kosmiczny, który wylądował pośrodku miasta. Budynek, pozbawiony linii i kątów prostych, został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać kształty, ruch i geometrię wszechświata. Projekt stworzyła nowojorska firma Ennead Architects.

2/5 Planetarium w Hamburgu

Budynek jednego z najczęściej odwiedzanych planetariów Europy został zaprojektowany przez Oskara Menzla na początku XX wieku, a w 1930 roku weszli do niego pierwsi zwiedzający. Konstrukcja znajduje się w historycznej wieży na terenie parku miejskiego.

3/5 Planetarium Adler w Chicago

Sfinansowany przez biznesmena Maxa Adlera w 1930 roku obiekt mieści się na Northerly Island na brzegu jeziora Michigan. Projektant budynku Ernest A. Grunsfeld Jr. za swoją pracę otrzymał złoty medal Amerykańskiego Instytutu Architektów w Chicago. W planetarium Adler znajdują się trzy teatry, wystawy edukacyjne o kosmosie i kolekcja zabytkowych przedmiotów naukowych, służących kiedyś do odkrywania wszechświata.

4/5 Planetarium L’Hemisfèric w Walencji

Hiszpańskie planetarium należy do kompleksu kulturalno-rozrywkowych obiektów Ciudad de las Artes y las Ciencias. Budynki, zaprojektowane przez Santiago Calatravę, zajmują powierzchnię 350 tys. mkw., na której znajduje się największe w Europie oceanarium, muzeum XXI wieku i ogromna przestrzeń teatralna. Planetarium mieści też salę kinową, gdzie nadawane są filmy w formacie Imax. Zobaczymy tu także spektakle laserowe.

5/5 Planetarium w Bristolu

W angielskim centrum nauki i sztuki „We The Curious” znajdziemy ponad 250 interaktywnych eksponatów. Młodzieży oferowane są spotkania z zespołem naukowców. Planetarium ułatwia dostęp do nauki grupom społecznym o niskich dochodach i dzieciom przebywającym w szpitalach. Ze względu na dbałość o ekologię obiekt minimalizuje emisję dwutlenku węgla.

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Najpiękniejsze planetaria na świecie
Proszę czekać..
Zamknij