Znaleziono 0 artykułów
13.04.2019

Najbardziej spektakularne miejsca, w których kręcono „Grę o Tron”

13.04.2019
Kadr z serialu Gra o Tron (Fot. HBO/East News)

Odkrywamy niezwykłe lokalizacje, w których powstawały zdjęcia serialowej sagi.

Rozmachem nie może z produkcją HBO konkurować żadna inna. Tysiące statystów, setki tysięcy kostiumów, setki lokalizacji. To właśnie dbałość o detal czyni „Grę o Tron” wyjątkową. Świat stworzony przez George'a R.R. Martina na łamach jego sagi, ożywa dzięki pomysłowości twórców serialu, w tym także skautów lokacji. Baśniowe krajobrazy w rzeczywistości znajdują się całkiem blisko nas – na Islandii, w Irlandii albo Chorwacji.   

Dark Hedges, Irlandia Północna

Dark Hedges (Fot. Getty Images)

Niezwykła aleja, którą tworzy 150 XVIII-wiecznych drzew, złączonych koronami, kojarzy się nie tylko z „Grą o Tron”, ale także klasykiem fantasy, „Władcą pierścieni”. W serialu las zagrał Królewski trakt. W rzeczywistości droga prowadzi do staroświeckiego Hedges Hotel, ale nocować można także w Belfaście, a potem nabrzeżem przejechać Irlandię w poszukiwaniu tego magicznego skrawka lądu. 

Reynisfjara, Islandia

Reynisfjara (Fot. Getty Images)

Atlantyckie fale załamują się tu na skałach, tworząc jeden z najbardziej surowych krajobrazów świata. Na czarną plażę Islandii udawali się aktorzy „Gry o Tron”, ilekroć trzeba było nakręcić sceny dziejące się we Wschodniej Strażnicy.  

Kirkjufell, Islandia

Kirkjufell (Fot. Getty Images)

Najczęściej fotografowany szczyt Islandii zasłynął tym, że „wcielił się w rolę” Arrowhead. To właśnie tutaj Jon Snow,  Jorah Mormont i Sandor Clegane szukali Nocnego Króla. Na Islandię polecieć można z Polski nawet tanimi liniami, a najpiękniejszą podróż odbyć można samochodem w poszukiwaniu zorzy polarnej. Bazą uczynić można Rejkiawik, jedno z najbardziej hipsterskich miast Europy. 

Sibenik, Chorwacja

Sibenik, Chorwacja (Fot. Getty Images)

Na północ od Dubrownika, w zdecydowanie spokojniejszym i mniej turystycznym mieście Sibenik, twórcy serialu znaleźli swoje Braavos. To właśnie tutaj Arya trenowała, żeby zostać jednym z Ludzi Bez Twarzy. Obok historycznego centrum Sibenika znajduje się urokliwa marina, a najlepiej zakwaterować się w jednym z hoteli z widokiem na nabrzeże.  

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik (Fot. Getty Images)

Wszyscy fani marzą o miodowych murach Królewskiej Przystani. W tym centrum wszechświata mieści się bowiem Żelazny Tron, o który walczą wszyscy możni Westeros. Prawie cały Dubrownik można było podziwiać podczas dramatycznej sceny Walk of Shame z udziałem Cersei. Chronione przez UNESCO miasto to świetna baza wypadowa do poznania całej Chorwacji, wciąż jeszcze kryjącej wiele tajemnicznych zakamarków. 

Sewilla, Hiszpania

Sewilla (Fot. Getty Images)

W jednym z najgorętszych miast Andaluzji schronienia szukać można we wnętrzach zamku Alcazar. Tajemniczy ogród mieści się wewnątrz mauretańskich murów. Nie tylko gra Dorne w „GoT”, ale jest jednym z najpopularniejszych miejsc do zrobienia zdjęcia na Instagram. A z Sewilli już tylko kilka kroków do innych miast hiszpańskiego południa: Kadyksu, Kordoby i Malagi – wszystkie warte są zobaczenia. 

Ait Benhaddou, Maroko

Ait Benhaddou (Fot. Getty Images)

Ufortyfikowane miasto w Górach Atlas zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W „Grze o Tron” zagrało Yunkai, czyli niewolnicze miasto, w którym Daenerys musiała pokonać Drugich Synów, by oswobodzić niewolników. Lokalizacja położona między Marrakeszem, a piaskami Sahary, znalazła się już w „Gladiatorze” oraz „Lawrencie z Arabii”. Maroko to dziś jeden z najpopularniejszych kierunków podróży. Słoneczna pogoda, egzotyczne smaki, wyrafinowana architektura – to wszystko przyciąga nie tylko fanów kina. Podczas wakacji zrób zakupy na souku, zobacz rajskie ogrody Yvesa Saint Laurenta, Majorelle i spędź noc w jednym z mauretańskich hoteli.   

Bardenas Reales, Hiszpania

Bardenas Reales (Fot. Getty Images)

Księżycowy krajobraz w rzeczywistości znajduje się w hiszpańskiej prowincji Nawarra na północy kraju. To tutaj Daenerys przekraczała morze Dothraków w drodze na tron. Chcesz się tu wybrać? Uczyń swoją metą San Sebastian, jedno z najmodniejszych miast Hiszpanii, gdzie znajdziesz gwiazdkowe restauracje, oryginalne butiki i piaszczystą plażę.  

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij