Znaleziono 0 artykułów
20.07.2025

Nawyki mieszkańców miejsc, w których ludzie żyją najdłużej

20.07.2025
Fot. Edward Berthelot/Getty Images

Wyniki przeprowadzonego w Danii badania pokazują, że nasza przewidywana długość życia tylko w 20 proc. zależy od genów, więc zdrowe nawyki mogą zmienić naprawdę wiele. Jaki jest klucz do długowieczności? Jak się okazuje, mieszkańcy tzw. niebieskich stref, czyli miejsc, w których ludzie żyją najdłużej na świecie, kierują się tymi 9 zasadami.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...


Pogoń za długim życiem – czyli długowiecznością – stała się najważniejszym wyzwaniem dla społeczności wellness. Według przeprowadzonego w Danii badania nad bliźniętami przewidywana długość życia zaledwie w 20 proc. zależy od naszych genów, dlatego zdrowe nawyki mogą naprawdę wiele zmienić. W świecie zachodnim życie w miastach i spędzanie zbyt wielu godzin w pozycji siedzącej (siedzący tryb życia to według naukowców nowy problem na miarę palenia papierosów) przed różnymi ekranami może skracać przewidywaną długość życia. 

Nie wspominając już o tym, że w dużych miastach panuje epidemia samotności. W 2019 roku niemiecki rząd odnotował w Berlinie zjawisko zwane kryzysem samotności – samotni ludzie żyją w co drugim domu. Jednocześnie według jednego z raportów ponad połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych czuje się samotna, a poczucie osamotnienia najbardziej doskwiera osobom w wieku od 18 do 24 lat. Kontakt z innymi ludźmi stał się nowym towarem luksusowym. 

W tak zwanych blue zones (niebieskich strefach) naszej planety – obszarach świata, w których żyje najwięcej stulatków – ogólnie ludzie żyją dłużej, a zdrowe życie polega na czymś zupełnie innym niż na Zachodzie. Bestsellerowa książka badacza i dziennikarza „National Geographic” Dana Buettnera „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej” zgłębia tajniki takich miejsc jak Okinawa w Japonii, region Barbagia na Sardynii, Ikaria w Grecji, półwysep Nicoya w Kostaryce oraz społeczności kalifornijskich Adwentystów Dnia Siódmego. Buettner wspólnie z zespołem składającym się z lekarzy, antropologów, demografów i epidemiologów zidentyfikował grupę 9 nawyków, które określił mianem „Power 9”.

Zasady „Power 9”, czyli klucz do długowieczności 

Regularna aktywność fizyczna, gdzie i kiedy to tylko możliwe. Spaceruj i chodź po schodach

Nie musisz iść na siłownię, by zacząć się ruszać. W społecznościach, w których przewidywana długość życia jest wyższa niż przeciętna, sposób, w jaki zorganizowane jest współczesne życie, wspiera aktywność w ciągu całego dnia – przykładem może być Amsterdam, gdzie wszyscy jeżdżą rowerami. Postaraj się świadomie włączyć ruch do swojego codziennego życia, czy będzie to zamiana dojeżdżania do pracy samochodem na spacer, czy chodzenie po schodach, gdzie tylko jest to możliwe. 

Określ swój życiowy cel. Ta zasada sprawdza się w niebieskich strefach długowieczności

Ikigai to japońska technika odnosząca się do określenia swojego życiowego celu, podobna do plan de vida, jednego z sekretów długowieczności mieszkańców półwyspu Nicoya w Kostaryce. – Czas, byśmy i my zaczęli korzystać z tej techniki – określenie swojego życiowego celu może wydłużyć życie o dodatkowe siedem lat – mówi Buettner. Jak go rozpoznać? Buettner wyjaśnia, że najważniejsze to wejrzeć w głąb siebie i określić, czym się pasjonujemy, w czym jesteśmy dobrzy, co jest korzystne dla społeczności, w której żyjemy, oraz co według nas sprawia, że nasze życie jest wartościowe. 

Ograniczaj stres. To jeden z sekretów długowieczności

Żyjemy w społeczeństwach, które nieustannie wywierają na nas presję, zarówno z punktu widzenia jednostki, jak i globalnie. Stres prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, który z kolei wywołuje choroby. Buettner zdradza, że sekretem długowieczności jest włączenie do swojego codziennego życia przynoszących ulgę w stresie rytuałów, dokładnie tak, jak robią to osoby żyjące w niebieskich strefach. Podobnie jak wyspiarze z Ikarii uciekają się do popołudniowych drzemek, a mieszkańcy Okinawy poświęcają czas na wspominanie ukochanych osób, które odeszły, również i my możemy wprowadzić rytuały, które pomogą nam się zrelaksować i naładować baterie. Zastanów się, czy nie dodać do planu dnia medytacyjnej sesji jogi albo czy nie postawić na coś tak prostego jak wyjście na spacer czy rozmowa z przyjaciółką – wszystkie te zajęcia mogą wspomagać obniżanie poziomu kortyzolu (hormonu stresu). 

Zasada „80 procent”, czyli dieta a długość życia 

Długowieczność dzięki diecie? Jeżeli chodzi o dietę, lekarze i dietetycy zachęcają do trzymania się zasady 80 proc. Polega ona na próbie zaprzestania jedzenia, zanim poczujemy sytość – mniej więcej w momencie, gdy osiągnęliśmy 80 proc. pojemności swojego żołądka – jest to bowiem udowodniona metoda wspierająca długowieczność. Jak najlepiej wprowadzić ją w życie? Jedząc powoli i z uważnością, z dala od biurka i komputera, intuicyjnie zrozumiemy, jak syci jesteśmy. Porządne przeżuwanie pożywienia to również coś, co warto rozważyć – eksperci zalecają przeżuwanie każdego kąsa przynajmniej 20-30 razy, by umożliwić przekazanie sygnałów odpowiadających za sytość z kubków smakowych do mózgu. Dodatkowo, wieczorem postaraj się jeść mniejsze porcje. 

Wypróbuj dietę roślinną zwaną dietą długowieczności 

Dietetycy mówią, że stosowanie diety roślinnej to skuteczny sposób na zapobieganie różnym chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu sercowo-naczyniowego. Badanie przeprowadzone niedawno na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii wykazało, że trzymanie się diety roślinnej bogatej w produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, orzechy, świeże owoce i warzywa może wydłużyć życie człowieka o 10 lat. Jadłospis stulatków z niebieskich stref składa się w dużym stopniu z warzyw strączkowych, takich jak czarna fasola, fasola adzuki, soja, soczewica i bób, natomiast mięso jest przez nich spożywane zaledwie pięć razy w miesiącu. 

Z umiarem pij wino, jak pokazuje przykład mieszkańców Sardynii, niebieskiej strefy długowieczności

Buettner zdradza, że w niebieskich strefach ludzie piją lokalne wino, jednak robią to z umiarem. Osoby, które piją nie więcej niż dwa kieliszki czerwonego wina dziennie, jak stulatkowie z Sardynii, mogą żyć nawet dłużej niż ci, którzy zupełnie rezygnują z alkoholu. 

Bądź częścią społeczności 

Osoby, które należą do wspólnot religijnych, niezależnie od wyznania i rodzaju, i które regularnie uczestniczą w ceremoniach religijnych, mogą żyć dłużej nawet o 14 lat w porównaniu z tymi osobami, które nie należą do żadnej wspólnoty. Spróbuj sportu drużynowego albo dołącz do kółka zainteresowań, co może odnieść taki sam skutek. Tym, co się liczy, jest poczucie przynależności i bycie częścią grupy. 

Stawiaj rodzinę na pierwszym miejscu 

Mieszkańcy niebieskich stref trzymają się blisko swoich ukochanych ludzi – dosłownie. Powszechne jest, że starsi rodzice żyją blisko swoich dzieci, a nawet dzielą z nimi dom, tak że dzieci wychowują się zarówno z rodzicami, jak i z dziadkami – ma to pozytywne skutki fizyczne i psychiczne, bez względu na wiek. Buettner zwraca również uwagę na to, że dzieci wychowujące się z dziadkami rzadziej chorują. Większość par jest sobie wierna przez całe życie, co może dodać do przewidywanej długości życia co najmniej trzy lata. 

Dbaj o przyjaźnie. To recepta na długowieczność 

Przyjaźnie są jak rośliny: trzeba ich doglądać i o nie dbać. Zadbaj więc o to, by widywać się z przyjaciółmi osobiście i nie polegaj w 100 proc. na interakcjach w mediach społecznościowych, gdyż nie wiążą się one z takimi samymi korzyściami prozdrowotnymi. Buettner wyjaśnia, że ludzie mieszkający na wyspie Okinawa tworzą „moais”. To grupy składające się z pięciu–ośmiu bliskich przyjaciół, którzy przyrzekają sobie dozgonne przyjaźń i wsparcie. 

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.com

Alessandra Signorelli
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Nawyki mieszkańców miejsc, w których ludzie żyją najdłużej
Proszę czekać..
Zamknij