
Badania dowodzą, że ludzie, którzy rozpoczynają dzień w pośpiechu, odczuwają większy niepokój, a osoby, które mają ustaloną poranną rutynę, są szczęśliwsze i mają lepsze samopoczucie przez cały dzień – mówi ekspert w dziedzinie długowieczności. Oto jego sposoby na spokojny poranek bez stresu.
Istnieją dwa rodzaje ludzi: ci, którzy zaraz po przebudzeniu spoglądają na telefon, podnosząc tym samym poziom kortyzolu, oraz ci, którzy rozpoczynają dzień ze spokojem i z uważnością, bez patrzenia na telefon. Ponieważ większość z nas zaczyna poranek na autopilocie, warto zadbać o udany poranek bez stresu, jak twierdzi dr David Luu, ekspert w dziedzinie długowieczności.
Według eksperta udany poranek zapewnia spokojniejszy dzień
Jego filozofia jest prosta. – Zaczynaj powoli, kończ powoli, a w międzyczasie działaj produktywnie – mówi dr Luu. Istnieje wiele powodów, dla których warto zafundować sobie uważny poranek. Być może trzeba będzie wstać trochę wcześniej – ale warto. – Badania dowodzą, że ludzie, którzy rozpoczynają dzień w pośpiechu, odczuwają większy niepokój, podczas gdy ci, którzy mają ustaloną poranną rutynę, są szczęśliwsi i mają lepsze samopoczucie przez cały dzień – mówi ekspert w dziedzinie długowieczności. I podkreśla, że poranny odpoczynek to „jeden z najprostszych, ale i najskuteczniejszych sposobów na poprawę samopoczucia. Spokojny poranek może również wzmocnić układ odpornościowy”.
Warto przeznaczyć 30 minut na spokojny poranek bez stresu
Według eksperta potrzebujemy spokojnego poranka. – Jeśli zaczynamy dzień w pośpiechu, ciało odczuwa stres, ponieważ układ nerwowy interpretuje to jako sytuację awaryjną. Zwiększa się poziom kortyzolu i pojawia się uczucie niepokoju. To z kolei wprowadza nas w tryb „Fight or Flight”, czyli reaktywny stan, w którym nasze ciało jest gotowe do walki lub ucieczki – twierdzi dr Luu. Spokojny początek dnia redukuje poziom hormonów stresu i zapewnia poczucie kontroli, które może zapewnić jasność umysłu przez cały dzień. Brzmi przekonująco, ale w teorii większości z nas po prostu brakuje rano czasu na wyciszenie się zaraz po przebudzeniu. Jednak według dr Luu warto znaleźć chwilę dla siebie. – Zawsze mamy możliwość wygospodarowania odrobiny czasu: kładąc się wcześniej spać, ograniczając wieczorne przesiadywanie przed ekranem telewizora lub telefonu albo wstając 30 minut wcześniej i przeznaczając te pół godziny dla siebie. To niewielkie zmiany, które mogą pomóc uniknąć szkodliwych skutków chronicznego, szalonego tempa, w jakim większość z nas żyje na co dzień – mówi dr Luu. Ekspert w dziedzinie długowieczności podaje trzy proste sposoby na poranek bez stresu.
1. Prowadzenie dziennika (journaling) lub wypicie kawy w spokoju pomogą uniknąć porannego stresu
– Udany powolny poranek oznacza bycie proaktywnym, a nie reaktywnym – wyjaśnia dr Luu. Nie chodzi więc o powolny poranek w kontekście posiadania większej ilości czasu, ale o aktywne jego wykorzystywanie. Zdaniem eksperta chodzi o „wspieranie naszych własnych celów”. Czytanie i zapisywanie swoich myśli lub pomysłów zamiast przeglądania e-maili lub mediów społecznościowych może być dobrym pierwszym krokiem. Możesz też po prostu w spokoju napić się kawy lub herbaty. – Dzień rozpoczynam od starannie przygotowanej filiżanki kawy, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw naturalnego światła. Pomaga ono regulować rytm okołodobowy. Następnie poświęcam chwilę na dokładne rozplanowanie dnia – wyjaśnia specjalista ds. długowieczności.
2. Ćwiczenia fizyczne lub medytacja to sprawdzony sposób na poranek bez stresu
Codziennym zastrzykiem energii dla doktora Luu jest sesja hot jogi o 6.30 rano. Jeśli jednak nie masz możliwości poświęcić tyle czasu na poranną aktywność fizyczną, postaraj się poruszać choć przez chwilę. Możesz się porozciągać, pójść na spacer lub poćwiczyć jogę. – W ten sposób aktywujemy mózg, mięśnie, układ sercowo-oddechowy i metabolizm – mówi dr Luu. Według eksperta od długowieczności idealnie byłoby również uspokoić umysł ćwiczeniami oddechowymi lub medytacją, aby potrenować uważność i zmniejszyć stres oraz stany zapalne.
3. Ekspert w dziedzinie długowieczności podpowiada pielęgnowanie kontaktów z bliskimi osobami jako dobry początek dnia
Ta rekomendacja eksperta ds. długowieczności nie jest tak oczywista, ale jest wysoce zalecana. Spotkania towarzyskie są ważne zawsze, ale z samego rana dają nam dodatkową dawkę energii. – Nawet krótka rozmowa z kimś bliskim może mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój – mówi dr Luu. Celem jest poprawa jakości czasu spędzanego z rodziną i bliskimi, na przykład poprzez wysłanie krótkiej wiadomości z życzeniami udanego dnia. – Spędzanie czasu z rodziną każdego ranka jest dla mnie kluczowe. Od 7.30 do 8.30 koncentruję się wyłącznie na rodzinie. Odprowadzam syna do szkoły razem z żoną. Może się to wydawać banalne, ale to jeden z najważniejszych momentów w ciągu dnia – przekonuje ekspert.
Podsumowując, chodzi o tworzenie małych porannych rytuałów, które poprawiają nasze samopoczucie. Ważne jest, aby przestrzegać ich z pełną świadomością i nie traktować jak przykrego obowiązku czy przymusu, a pomogą uniknąć porannego stresu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.