Znaleziono 0 artykułów
14.09.2023

Bradley Cooper: Z amanta mistrz

14.09.2023
Bradley Cooper należy do najbardziej lubianych aktorów i najzdolniejszych reżyserów w Hollywood (Fot. Getty Images)

Bradley Cooper zadebiutował jako reżyser filmem „Narodziny gwiazdy” z oscarową piosenką „Shallow” w wykonaniu Lady Gagi. Teraz znów stanął po obu stronach kamery na potrzeby pokazanego na festiwalu w Wenecji dramatu „Maestro” o życiu i karierze Leonarda Bernsteina. Jak aktor z filmów rozrywkowych stał się jednym z najbardziej wszechstronnych twórców Hollywood?

Kto by pomyślał, że lekkoduch, narcyz i podrywacz Phil z „Kac Vegas”, w 10 lat po premierze kultowej komedii o grupce kumpli, którzy trochę za dobrze bawili się na wieczorze kawalerskim, zostanie jednym z najpotężniejszych graczy Hollywood? Bradley Cooper nie wydawał się wtedy nawet materiałem na aktora pierwszoplanowego, a co dopiero na nominowanego do Oscara reżysera. Początkowo Bradley Cooper zasługiwał raczej na tytuł „Sexiest Man Alive” nadany mu przez magazyn „People” w 2011 r. Właściwie przypominał trochę Phila – umawiał się z pięknymi kobietami, zarabiał miliony oraz, jak się okazuje, w sekrecie pił i brał narkotyki, zwłaszcza kokainę. –To był trudny czas. Zacząłem odnosić pierwsze sukcesy, ludzie rozpoznawali mnie na ulicy, a ja nie umiałem sobie z tym poradzić – tłumaczył w niedawnym podcaście „SmartLess”. Wyznał, że jako dwudziestolatek w Hollywood myślał, że jest nieśmiertelny, co przypomina znów fabułę „Jestem Bogiem” (2011), jednego z pierwszych poważniejszych filmów w dorobku aktora. Wcześniej znany był raczej z ról komediowych, czy to drugoplanowych, jak w „Polowaniu na druhny”, czy to głównych, ale odegranych w zapomnianych dziś komediach romantycznych pokroju „Walentynek” czy „Kobiety pragną bardziej”. Jak więc uśmiechnięty Bradley Cooper, przystojniaczek całkowicie pozbawiony charakteru, trafił na hollywoodzki szczyt?

Bradley Cooper na początku kariery (Fot. Getty Images)

Bradley Cooper: Dzieciństwo i młodość aktora

Z mamą (Fot. Getty Images)

Bradley Cooper urodził się 5 stycznia 1975 r. na przedmieściach Filadelfii. Tata Charles Cooper był maklerem (zmarł w 2011 r. na raka płuc), mama Gloria pracowała w lokalnym oddziale telewizji NBC. Po ojcu Bradley ma irlandzkie korzenie, po mamie włoskie. W dzieciństwie uwielbiał sport, zwłaszcza bejsbol. I gotowanie. Tej pasji dowiódł wiele lat później, grając szefa kuchni w „Ugotowanym”.

Bradley Cooper wcale nie marzył o tym, żeby zostać aktorem. Gdy był dzieckiem, fascynowali go ninja. – Wierzyłem, że tylko oni rozumieją znaczenie życia i śmierci. Błagałem ojca, żeby pozwolił mi jechać do Japonii – wspominał aktor. Gdy to okazało się niemożliwe, chciał zaciągnąć się do wojska. Po maturze zmienił plany – na uniwersytecie Georgetown studiował literaturę. Co prawda myślał już wtedy o aktorstwie, ale na uczelni brakowało wydziału teatralnego.

Bradley Cooper: Od debiutu do przemiany

Bradley Cooper zadebiutował przed kamerą w 1999 r. w jednym z odcinków „Seksu w wielkim mieście”, co można oczywiście poczytywać za znak – w końcu to jeden z najbardziej kultowych seriali wszech czasów. Po kilku mniej lub bardziej stereotypowych rolach na dużym ekranie potrzebował odmiany.

Przełomem w karierze okazała się rola w „Poradniku pozytywnego myślenia” (2012). Reżyser David O. Russell zamiast wciąż, jak wszyscy, widzieć w nim amanta, dostrzegł złamanego człowieka, który potrzebuje pomocy. Gdy grany przez niego Pat traci ukochaną żonę, osuwa się w depresję. Pomóc może mu tylko młoda wdowa Tiffany (Jennifer Lawrence w oscarowej roli). Nieprzypadkowo Cooper zagrał w filmie bohatera pochodzącego z Filadelfii – sam stamtąd pochodzi, jest patriotą lokalnym i fanem drużyny Eagles.

Z Iriną Shayk i Leą de Seine (Fot. Getty Images)

Bradley Cooper jako reżyser podbija Hollywood

Z czasem Bradley Cooper zaangażował się w pracę po drugiej stronie kamery. Na debiut wybrał remake „Narodzin gwiazdy”. – Moi bliscy mi odradzali, twierdząc, że to za trudne na pierwszy raz – mówił. Z Lady Gagą zaśpiewali wszystkie piosenki. Film zdobył osiem nominacji do Oscara. Wokalistka otrzymała statuetkę za piosenkę „Shallow”, którą wykonała także na oscarowej gali. Sam Cooper nie otrzymał wyróżnienia – wciąż czeka na swojego pierwszego Oscara. Ma już za to na koncie nagrody SAG, BAFTA i Grammy.

Nad kolejnym filmem pracował aż pięć lat. Opowieść o życiu i karierze Leonarda Bernsteina pokazał premierowo w Wenecji. Produkcję „Maestro” zobaczymy na platformie Netflix już 20 grudnia tego roku. Bradley Cooper zagrał tytułowego kompozytora, a jego ukochaną żonę, Felicię Montealegre Cohn Bernstein, Carey Mulligan. Film został ciepło przyjęty w Wenecji – otrzymał nawet owacje na stojąco, choć niektórzy krytycy oceniają go gorzej niż reżyserski debiut aktora.

Życie prywatne Bradleya Coopera

Aktorowi przypisywano liczne podboje. Rzeczywiście spotykał się z wieloma sławnymi kobietami. Na początku kariery – w 2006 r. – poślubił aktorkę Jennifer Esposito. Po zaledwie sześciu miesiącach para wzięła rozwód. Żonaty był jak dotąd tylko raz.

Potem widywano go u boku Renée Zellweger, Zoe Saldañy, Suki Waterhouse.

Z Lady Gagą (Fot. Getty Images)

W latach 2015-2019 Bradley Cooper był związany z modelką Iriną Shayk. W 2017 r. zostali rodzicami – na świat przyszła ich córka Lea De Seine. W czasie trwania związku Cooper miał się wdać w płomienny romans z Lady Gagą, z którą pracował na planie „Narodzin gwiazdy”. Niezależnie od tego, z kim akurat jest widywany, dwie najważniejsze kobiety w życiu aktora pozostają te same. To matka, Gloria Campano, z którą łączy go niezwykła więź – często widywani są też razem na czerwonym dywanie, wystąpili nawet w reklamie T-Mobile pokazywanej podczas Super Bowl 2023. I, oczywiście, sześcioletnia dziś córka, nad którą opiekę dzieli z byłą partnerką. – Posiadanie rodziny mnie zmieniło. W córce widzę podobieństwo do mojego zmarłego taty – podkreśla Cooper.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij