Znaleziono 0 artykułów
11.11.2020

Zapomniane komedie romantyczne

11.11.2020
Szczęśliwy dzień (Fot. EastNews)

Obejrzeliście już wszystkie filmy na Netfliksie? Macie dosyć powtórek „Bezsenności w Seattle”? „Kiedy Harry poznał Sally” widzieliście 100 razy? Przygotowaliśmy przegląd filmów, które pozwalają uwierzyć w prawdziwą miłość, wywołują nostalgię i wzruszają tak samo, jak w dniu premiery. Większość z nich znajdziecie na VOD.

„Tylko ty” (1994): Oszukać przeznaczenie

 

Faith (Marisa Tomei, czyli May Parker z nowych odsłon „Spider-Mana”) w dzieciństwie wywróżono, że mężczyzną jej życia jest Damon Bradley. Nigdy go jednak nie spotkała, więc postanowiła wyjść za mąż z rozsądku. Ani przez chwilę nie zapomniała jednak o przepowiedni. Gdy w dniu ślubu zadzwonił do niej przyjaciel przyszłego męża, przedstawiając się jako, oczywiście, Damon Bradley, rzuciła wszystko, by odnaleźć go w Rzymie. Zamiast niego spotkała czarującego Petera Wrighta (Robert Downey Jr. świeżo po sukcesie „Chaplina”). Nie ma jednak zamiaru zakochać się w nieznajomym, szczęście może jej przecież dać tylko wypełnienie przeznaczenia. Komedia romantyczna o odwiecznym konflikcie między przyzwyczajeniem a spontanicznością. Czy Faith odważy się porzucić nierealistyczne marzenie na rzecz obiecującego flirtu?

Film dostępny na iTunes.com.

„Dwa miliony dolarów napiwku” (1994): Szczęśliwy los

 

Nowojorski policjant Charlie (Nicolas Cage) nie ma drobnych na napiwek dla kelnerki Yvonne (Bridget Fonda). Obiecuje, że odda jej połowę wygranej, jeśli poszczęści mu się na loterii. Niemożliwe staje się możliwe. Gdy Charlie wygrywa miliony, chce podzielić się z Yvonne. Na drodze ich szczęściu, bo w międzyczasie zdążyli się w sobie zakochać, staje żona Charliego (Rosie Perez, której komediowe zacięcie pomaga strawić przesłodzoną fabułę). Chce zatrzymać pieniądze i męża. Skromność musi zwyciężyć nad próżnością. Wiadomo więc, kto zdobędzie serce prostodusznego policjanta.

Film dostępny na Netfliksie.

„Ja cię kocham, a ty śpisz” (1995): Współczesny Kopciuszek

 

Za duże swetry, zero makijażu, nieudana fryzura. Twórcy komedii romantycznej umiejętnie oszpecili Sandrę Bullock, by przekonująco zagrała poczciwą nieudaczniczkę Lucy. Jako bileterka codziennie rano widuje na stacji przystojniaka Petera (Peter Gallagher, później „Życie na fali”). Ratuje go spod pędzącego pociągu, jedzie z nim do szpitala, czuwa przy jego łóżku. Jego rodzina jest zachwycona, że Peter wreszcie ma porządną dziewczynę, nie mają przecież pojęcia, że nigdy się nawet nie poznali… Trzecim do trójkąta jest brat śpiącego – Jack (Bill Pullman). Lucy będzie musiała wybrać między fantazją a rzeczywistością, a to przecież nieoczywista decyzja.

Film dostępny na pl.chili.com.

„Zapomnij o Paryżu” (1995): Po happy endzie

 

Dla większości widzów Billy Crystal to Harry z „Kiedy Harry poznał Sally”, na zawsze związany z Meg Ryan. Chemia połączyła go na ekranie także z Debrą Winger. Mickey zakochuje się w Ellen bez pamięci. Nic dziwnego, przecież poznają się w Paryżu. Gorzej radzą sobie z miłością po drugiej stronie oceanu. Czy uda im się ponownie obudzić magię? A może przebudzenie po Paryżu jest niezbędne, by zbudować szczęśliwy związek?

Film dostępny na iTunes.com

„Francuski pocałunek” (1995): Amerykanka w Paryżu

 

Meg Ryan zakochiwała się na ekranie w Billym Crystalu, a najchętniej w Tomie Hanksie. Zdarzyło jej się też wpaść w oko Kevinowi Kline’owi. Bohaterem „Francuskiego pocałunku” jest po raz kolejny Paryż. Tu zmierza Kate, by odnaleźć ukochanego, który chyba zakochał się już w kimś innym… W poszukiwaniach pomaga Luc, uroczy oszust. Równie urocza jest Meg w kopiowanej po tysiąckroć krótkiej fryzurce z pazurkami.

„Miłość ma dwie twarze” (1996): Dojrzały związek

 

Profesor matematyki Gregory Larkin (Jeff Bridges z czasów „Big Lebowskiego”) zakochał się o kilka razy za dużo. Wszystkie związki kończyły się rozczarowaniem. Postanowił więc polegać nie na namiętności, a na przyjaźni. Tak poznaje równie mądrą, ale uważaną za nieatrakcyjną, profesorkę literatury Rose (Barbra Streisand lubiąca grać brzydkie kaczątka, które przeobrażają się w łabędzia). On chce białego małżeństwa, ona postanawia mu udowodnić, że w niej też jest seks. Komedia romantyczna dla grupy wiekowej 40+ powtarza starą prawdę, że „tym, co nas podnieca, to czasem też jest seks”.

Film dostępny na Netfliksie.

„Jak pies z kotem” (1996): Cyrano de Bergerac z lat 90.

 

Weterynarka Abby (Janeane Garofalo) uważa się za nieatrakcyjną. Gdy do jej programu radiowego dzwoni Brian (Ben Chaplin – od nazwiska panieńskiego matki, nie należy do rodu Chaplinów, zniknął z Hollywood, teraz gra w angielskich serialach i w teatrze) z propozycją spotkania, Abby udaje, że wygląda jak Noelle (Uma Thurman), posągowa sąsiadka. Ben oczywiście ulega jej wdziękom, ale bratnią duszą jest Abby, a nie Noelle… Wiadomo, którą wybierze, ale trójkąty miłosne zawsze śledzi się z zapartym tchem.

Film dostępny na pl.chili.com

„Szczęśliwy dzień” (1996): Zakochani rodzice

 

Chyba nikt nie uwierzy, że Michelle Pfeiffer i George Clooney mogliby mieć problem ze znalezieniem partnera… Ich bohaterowie nie mają jednak szczęścia w miłości. Jack jest playboyem, Melanie sfrustrowaną pracoholiczką. Randkowania nie ułatwiają dzieci. Pewnego szczęśliwego dnia oboje spóźniają się na klasową wycieczkę. Zapracowani, muszą podzielić się obowiązkami rodzicielskimi. Pod koniec dnia widzowie już wiedzą, że są dla siebie stworzeni, ale bohaterowie muszą jeszcze trochę dojrzeć.

„Mąż idealny” (1997): Gra pozorów

 

Na fali „Przyjaciół” Jennifer Aniston pretendowała do tytułu królowej komedii romantycznych. W jednej z nich zagrała karierowiczkę Kate, która postanawia usidlić bawidamka Sama (Kevin Bacon). Ubzdurała sobie, że dla bad boya bardziej atrakcyjna będzie jako… mężatka. Namawia więc Nicka (Jay Mohr), żeby zagrał jej ukochanego. Kolejny trójkąt w zestawieniu, tym razem niebanalny.

„Polubić czy poślubić” (1997): Dwa światy

 

Kolejnym aktorem, któremu w połowie lat 90. „Przyjaciele” dali sławę, był odtwórca roli Chandlera, Matthew Perry. Reżyserzy komedii romantycznych widzieli w nim sympatycznego fajtłapę, w którym mogłyby się zakochać tak ogniste kobiety, jak Isabel (Salma Hayek). Japiszon i gorąca Latynoska spędzają wspólnie noc. Nigdy więcej by się nie spotkali, bo nie mają ze sobą nic wspólnego, gdyby nie ciąża. Różnice kulturowe pokazano na ekranie stereotypowo, ale z wdziękiem.

Film dostępny na iTunes.com.

„Gra w serca” (1998): Różne oblicza

 

Jedna z komedii romantycznych pokazujących, że miłość nie ma wieku. Oprócz wątku z Seanem Connerym i Ellen Burstyn, na ekranie oglądamy nietypowy duet – Ryana Phillippego i Angelinę Jolie. Wtedy to jeszcze on, znany ze „Szkoły uwodzenia”, był bardziej znany od przyszłej Lary Croft.

„Podróż przedślubna” (1999): Spotkanie żywiołów

 

Sandra Bullock tym razem nie gra naiwniaczki, lecz niepokorną outsiderkę. Jej Sarah spotyka Bena (Ben Affleck u szczytu kariery), który pędzi do Savannah na ślub z Bridget (Maura Tierney, potem „The Affair”). Czy Ben wybierze wygodne życie, czy za sprawą Sary poczuje zew przygody?

Film dostępny na iTunes.com

„Jak w niebie” (2005): Uwierz w ducha

 

Los postanawia zakpić z racjonalnej lekarki Elizabeth (Reese Witherspoon urocza jak zawsze). Nie wierzy w życie wieczne, a po śmierci powraca na Ziemię. Tyle że w jej apartamencie mieszka David (Mark Ruffalo), którego Elizabeth traktuje jak intruza… Szybko okaże się, że stąd do wieczności można trafić dzięki miłości.

Film dostępny na pl.chili.com

„Zupełnie jak miłość” (2005): Do kilku razy sztuka

 

Znowu o tym, że warto uwierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia. Oliver (Ashton Kutcher) i Emily (Amanda Peet) powinni być razem, odkąd się spotkali. Ale wydaje im się, że wiedzą lepiej – przecież trzeba robić karierę, przecież mają innych partnerów, przecież dla nowo poznanej osoby nie warto się poświęcać. Będą na siebie wpadać jeszcze kilkakrotnie. Za którym razem zrozumieją, że to jest to?

„Życie od kuchni” (2007): Praca i miłość

 

Zbyt ambitnej szefowej kuchni Kate (Catherine Zeta-Jones) wydaje się, że nie ma czasu na miłość, dopóki nie spotka kolegi po fachu, Nicka (Aaron Eckhart), który pokazuje jej, że gotować, kochać i żyć można bez napięcia, lęku i stresu. W roli siostrzenicy, którą Kate musi się zaopiekować, dziecięca gwiazda Abigail Breslin.

Film dostępny na Netfliksie.

„Na pewno, być może” (2008): Historia rodzinna

 

Abigail Breslin tym razem gra córkę Willa (Ryan Reynolds, zanim zakochał się w Blake Lively). Tata opowiada dziewczynce o trzech kobietach jego życia – jej mamie Emily (Elizabeth Banks), wymarzonej Summer (Rachel Weisz) i ciepłej April (Isla Fisher). By powitać przyszłość, Will będzie musiał świadomie pożegnać się z przeszłością. Film dostępny na Netfliksie.

„Celeste i Jesse – Na zawsze razem” (2012): Szczęście po rozwodzie

 

Celeste (Rashida Jones) i Jesse (Andy Samberg) nie chcą już być razem, ale też nie wyobrażają sobie życia całkiem osobno. Ale czy przyjaźń po rozwodzie jest możliwa, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawiają się kolejne miłości? Mądra komedia romantyczna w allenowskim stylu, pokazuje wszystkie półcienie dorosłych relacji.

Film dostępny na iTunes.com

„Słowo na M” (2013): Romantyczni hipsterzy

 

Danielowi Radcliffe’owi udaje się uwolnić od Harry’ego Pottera. Jako Wallace, który zakochuje się w Chantry (Zoe Kazan) ma nieśmiały urok młodego czarodzieja, a zarazem hipsterski luz milenialsów. Film oparty na typowym dla Hollywood zawieszeniu – will they, won’t they – pokazuje dorastanie razem i obok siebie. Bonus: Adam Driver w drugoplanowej roli.

Film dostępny na Vod.pl

„Sypiając z innymi” (2015): Stworzeni dla siebie

 

Takie komedie romantyczne kręci się w ostatnich latach – gorzkie, pozbawione złudzeń, nasycone seksem. Jake (Jason Sudeikis) nie potrafi pozostać wierny jednej kobiecie, a Lainey (Alison Brie z „Glow”) zakochuje się w niewłaściwych mężczyznach. Pasują do siebie jak ulał, ale jak mieliby się na poważnie zaangażować, skoro życie mogłoby im zaoferować jeszcze wiele innych przygód? Komu podoba się taka konwencja, niech sięgnie po „Palm Springs”, jeden z najlepszych filmów tego roku.

Film dostępny na Vod.pl i Ipla.pl.

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij