Znaleziono 0 artykułów
18.11.2020

Najlepsze komedie z Meg Ryan

18.11.2020
Meg Ryan w filmie „Kiedy Harry poznał Sally” (Fot. Columbia Pictures/Courtesy Everett Collection/East News)

Choć aktorka nigdy nie planowała kariery filmowej, a na pierwszy casting trafiła przypadkiem, kolejne produkcje zapewniły jej tytuł królowej komedii romantycznych. Z okazji urodzin aktorki przypominamy pięć kultowych filmów z jej udziałem.

„Kiedy Harry poznał Sally”, reż. Rob Reiner, 1989

Jedna z najbardziej znanych komedii romantycznych w historii. Harry Burns (Billy Crystal) i Sally Albright (Meg Ryan) poznają się zaraz po zakończeniu studiów, jednak ich drogi rozchodzą się niedługo potem. Po pięciu latach przypadkowo spotykają się w samolocie. Początkowa niechęć z wolna przeobraża się w przyjaźń. Oboje pomagają sobie w trudnych chwilach, dzielą się radościami i troskami, opowiadają o swoich kolejnych związkach. Po wielu wspólnie spędzonych chwilach Harry i Sally stają się sobie bliscy, ale ciężko jest im stwierdzić, czy dalej są tylko przyjaciółmi, czy już łączy ich coś więcej.  

„Bezsenność w Seattle”, reż. Nora Ephron

Komedia w sam raz na święta. Podczas gwiazdkowej audycji radiowej do studia dzwoni ośmioletni Jonah z prośbą o pomoc w znalezieniu nowej partnerki dla swojego taty. Chłopiec niedawno stracił mamę, a teraz martwi się o ojca, Sama (Tom Hanks), który po śmierci żony pogrążył się w rozpaczy. Za namową syna, mężczyzna opowiada historię swojej wielkiej miłości. Na audycję odpowiadają tysiące kobiet. Wśród nich jest Annie Reed (Meg Ryan), która poruszona wyznaniami Sama, postanawia się z nim spotkać. 

Kadr z filmu „Francuski pocałunek” (Fot. 20th Century Fox/East News)

„Francuski pocałunek”, reż. Lawrence Kasdan

Narzeczony Kate wyjeżdża w służbową podróż do Paryża. Tam wdaje się w romans z Juliette, w której zakochuje się bez pamięci. Mężczyzna postanawia zostać we Francji na stałe i odwołuje zaręczyny. Zdeterminowana Kate (Meg Ryan) decyduje się walczyć o swój związek i wyrusza za ocean, żeby odzyskać Charliego. W podróży poznaje tajemniczego Francuza, Luca (Kevin Kline). Nieznajomy pomaga kobiecie, a wspólne perypetie zbliżają do siebie nieznajomych. Klasyczna fabuła komedii romantycznej ze zjawiskowym Paryżem w tle.  

 

„Masz wiadomość”, reż. Nora Ephron 

Po sukcesie „Bezsenności w Seattle” Meg Ryan i Tom Hanks spotkali się ponownie na ekranie w kolejnej komedii Nory Ephron. Kathleen jest właścicielką małej księgarni dla dzieci. Niestety gdy w okolicy otwiera się salon wydawniczy Joe’ego Foksa, jej lokalowi grozi zamknięcie. W tym samym czasie kobieta nawiązuje korespondencję z nieznajomym z Internetu. Kathleen dzieli się z nim wszystkimi swoimi problemami, a ich znajomość przeradza się w przyjaźń, a nawet zauroczenie. Pewnego dnia postanawiają się spotkać. „Masz wiadomość” to pełen sytuacyjnego humoru obraz internetowej znajomości sprzed ery Facebooka. 

Meg Ryan i Hugh Jackman w filmie „Kate i Leopold” (Fot. Miramax/Courtesy Everett Collection/East News)

„Kate i Leopold”, reż. James Mangold

W 1876 roku zubożały angielski książę Leopold (Hugh Jackman) przenosi się do Nowego Jorku w poszukiwaniu zamożnej żony. W wyniku niezwykłego wypadku arystokrata przenosi się do XXI wieku. Oszołomiony mężczyzna spotyka Kate (Meg Ryan), zaradną i skupioną na karierze bizneswoman. Z jej pomocą Leopold oswaja się z nową rzeczywistością. Mimo  że bohaterowie pochodzą z innych światów (dosłownie i w przenośni), nawiązuje się między nimi nić porozumienia.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij