Znaleziono 0 artykułów
24.02.2019

Oscary 2019: zwycięzcy i relacja z ceremonii

24.02.2019
Gary Oldman i Allison Janney (Fot. Getty Images)

Już po raz 91. w Dolby Theatre w Hollywood wręczono najważniejsze nagrody filmowe. Razem z dziennikarką i krytyczką filmową związaną z „Vogue Polska”, Anną Tatarską, na bieżąco relacjonowaliśmy galę. Poznajcie zwycięzców i kluczowe momenty oscarowej nocy. 

Lista zwycięzców:

Najlepszy film: „Green Book”

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Olivia Colman „Faworyta”

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Rami Malek „Bohemian Rhapsody”

Najlepszy reżyser: Alfonso Cuarón

Najlepsza piosenka: „Shallow””Narodziny gwiazdy”

Najlepsza muzyka: Ludwig Goransson „Czarna pantera".

Najlepsze zdjęcia: Alfonso Cuarón „Roma”

Najlepszy scenariusz oryginalny: Nick Vallelonga, Brian Currie i Peter Farrelly „Green Book”

Najlepszy scenariusz adaptowany: Charlie Wachtel & David Rabinowitz i Kevin Willmott & Spike Lee „Czarne bractwo. BlacKkKlansman"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: „Okresowa rewolucja" 

Najlepszy krótkometrażowy film: „Skin”

Najlepszy montaż: John Ottman „Bohemian Rhapsody”

Najlepsze efekty specjalne: „Pierwszy człowiek”

Najlepsza pełnometrażowy film animowany: „Spider-man. Uniwersum"

Najlepsza krótkometrażowy film animowany: „Bao”

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Regina King „Gdyby ulica Beale umiała mówić”

Najlepszy film nieanglojęzyczny: „Roma”Alfonso Cuaróna

Najlepsza scenografia: Hannah Beachler „Czarna pantera”

Najlepszy dźwięk: Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali „Bohemian Rhapsody"

Najlepszy montaż dźwięku: John Warhurst i Nina Hartstone „Bohemian Rhapsody".

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes i Shannon Dill „Free Solo”

Najlepsze kostiumy: Ruth Carter „Czarna pantera”

Najlepsza charakteryzacja: Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaneyza film „Vice”

Najlepszy aktor drugoplanowy: Mahershala Ali za rolę w filmie „Green Book”

05:13

Twórcy filmu "Green Book" (Fot. Getty Images)

Julia Roberts w różowej kreacji wręczy nagrodę dla Najlepszego Filmu. Totalne zaskoczenie! Najlepszym filmem zostaje „Green Book". – Najlepszy film to kategoria, która już chyba tradycyjnie zaskakuje najmocniej. Co prawda tegoroczny wynik trudno porównać z niespodzianką sprzed dwóch lat, kiedy to pomylono koperty, ale emocji na pewno nie zabrakło. „Green Book" jest filmem bliskim memu sercu. Nie zgadzam się z zarzutami, jakoby był błahy i spłaszczał poruszane tematy. Ale... „Roma" albo przede wszystkim niedoceniona w tegorocznym rozdaniu „Faworyta" to osobna klasa filmowa. Od tylu lat oglądam Oscary, a wciąż nie rozumiem, co Akademia ma w głowie – komentuje Anna Tatarska.

Julia Roberts (Fot. Getty Images)

05:07

Guillermo del Toro, zdobywca Oscara w ubiegłym roku dla Najlepszego Filmu, prezentuje kandydatów w kategorii Najlepszy Reżyser. Oscara otrzymuje Alfonso Cuarón. To czwarty Oscar Cuaróna i trzeci dziś wieczorem. Reżyser podziękował Akademii, że nagrodzili film o kobiecie, która podobnie jak 70 milionów innych pracuje na czarno. – Dotąd takie postacie były w kinie tylko w tle – dodał reżyser. – Co prawda kibicowałam Yorgosowi Lanthimosowi, ale ta nagroda też mnie cieszy. Cuarón jest nie tylko reżyserem o pięknej wrażliwości, także wizualnej, ale – jakkolwiek naiwnie to zabrzmi – jest też dobrym człowiekiem i twórcą z czystym, trochę dziecięcym sercem. Podobnie jak Guillermo del Toro, który wręczał mu nagrodę, nie zapomniał o swoich korzeniach, czego dowodem jest „Roma".

04:56

Frances McDormand i Sam Rockwell (Fot. Getty Images)

Frances McDormand i Sam Rockwell, zeszłoroczni zdobywcy Oscara, prezentują nominowanych w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Wielka niespodzianka! Nie Glenn Close, a Olivia Colman otrzymuje Oscara za rolę w filmie "Faworyta". – Brytyjka wyszła na scenę wyraźnie zaskoczona i widocznie poruszona. Jej przemowa była być może jedynym w pełni spontanicznym momentem tegorocznej gali – komentuje Anna Tatarska. – Co prawda w "Faworycie" wszystkie trzy role kobiece można uznać za główne, ale Colman tworzy najbardziej złożoną postać. – Pracowałam kiedyś jako sprzątaczka i nie spodziewałam się, że kiedykolwiek dostanę Oscara – powiedziała ze sceny aktorka. Frances McDormand pomogła Colman zejść ze sceny, niosąc tren jej sukni.

04:45

Rami Malek (Fot. Getty Images)

Zeszłoroczni zdobywcy Oscara, Allison Janney i Garry Oldman, wręczą statuetkę w kategorii  Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Oscara otrzymuje Rami Malek za brawurową rolę w filmie „Bohemian Rhapsody". – Nagroda dla Maleka to dowód na to, że można zabłysnąć także w bardzo przeciętnym filmie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w jego kreacji Mercury'ego charakteryzacja odgrywała jeszcze większą rolę niż w filmie „Vice" – komentuje Anna Tatarska. – Aktor w swojej przemowie podkreśla wagę filmowych głosów o ludziach takich jak on, potomek imigrantów z Egiptu. Mimo całej sympatii dla aktora nie mogę zapomnieć o kontrowersyjnych okolicznościach, jakie towarzyszyły powstaniu tego filmu. To nie tylko hymn napisany pod dyktando zespołu, ale także film współreżyserowany przez człowieka oskarżonego o molestowanie seksusalne nieletnich chłopców. Dla takich osób nie powinno być miejsca w branży – dodaje dziennikarka.

04:25

Mark Ronson i Lady Gaga odbierają Oscara (Fot. Getty Images)

Constance Wu i Chadwick Boseman prezentują kandydatów w kategorii Najlepsza Piosenka. Tutaj brak niespodzianek. Oscara otrzymuje utwór ‚Shallow" z filmu „Narodziny gwiazdy". Lady Gaga dziękuje wszystkim obecnym, swojej siostrze i rodzicom. – Bardzo przyjemnie jest obserwować serię sukcesów tej wspaniałej artystki podczas tegorocznego sezonu nagród – komentuje Anna Tatarska. – Nie liczy się zwycięstwo, ale to by się nie poddawać – mówiła Lady Gaga ze sceny,

04:20

Shallow – Narodziny gwiazdy (Fot. Getty Images)

Tessa Thompson i Michael B. Jordan wręczą nagrodę w kategorii Najlepsza Muzyka. Oscara otrzymuje Ludwig Goransson za muzykę do filmu „Czarna pantera". Artysta wspominał pierwszą współpracę z Ryanem Cooglerem, którego zna jeszcze z czasów studenckich. 

04:07

Spike Lee (Fot. Getty Images)

Na scenie pojawiają się Brie Larson i Samuel L. Jackson, którzy prezentują nominowanych w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Oscara otrzymują Nick Vallelonga, Brian Currie i Peter Farrelly za scenariusz do filmu „Green Book”. – Ten film był najwyżej w typach bukmacherów. To historia napisana przez życie, a scenarzyści tylko pomogli jej znaleźć ekranowy kształt, co docenili widzowie na całym świecie, także w Polsce – opowiada Anna Tatarska. Jackson i Larson wręczą również nagrodę dla najlepszego scenariusza adaptowanego. Tym razem statuetka powędrowała do Charlie'ego Wachtela,  Davida Rabinowitza, Kevina Willmotta i Spike'a Lee za scenariusz do filmu „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”. – Przyznawanie tej nagrody to był drugi najbardziej emocjonujący moment tej gali, zaraz po występie Bradleya Coopera i Lady Gagi – komentuje Anna Tatarska. – Przemowa Spike'a Lee to nie tylko podziękowanie dla przodków, ale też pierwszy otwarcie polityczny akcent. Reżyser nawiązał do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Brian Currie, Peter Farrelly, i Nick Vallelonga (Fot. Getty Images)

04:07

Krysten Ritter i Kiki Layne wręczą nagrodę dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Oscara otrzymuje film „Skin”.

Chadwick Boseman i Constance Wu (Fot. Getty Images)

04:00

Bradley Cooper i Lady Gaga (Fot. Getty Images)

Na scenie pojawiają się Bradley Cooper i Lady Gaga, którzy wykonają nominowaną do Oscara piosenkę „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”.

03:56

Sarah Paulson i Paul Rudd wręczą nagrodę w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne. Oscar powędrował do filmu „Pierwszy człowiek”. – To Oscar pocieszenia dla filmu, któremu wszyscy jeszcze parę miesięcy temu przepowiadali piękną, oscarową przyszłość, a aktorka Claire Foy miała być pewniakiem do nagrody za najlepszą rolę drugoplanową – podsumowuje Anna Tatarska.

03:42

Becky Neiman-Cobb i Domee Shi (Fot. Getty Images)

John Mulaney i Awkwafina pojawili się na scenie w Dolby Theater, żeby wręczyć nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego. Oscara otrzymuje film „Bao” w reżyserii Becky Neiman-Cobb i Domee Shi. – Pixar odważył się zainwestować w film, który jest po prostu dziwny i to ryzyko się opłaciło – mówi Anna Tatarska. Duet prezentuje także nagrodę w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Nagrodę otrzymuje film „Okresowa rewolucja” w reżyserii Rayki Zehtabchi i Melissy Berton. – Nie płaczę dlatego, że mam okres. Okres to miara czasu, a nie coś, co kończy edukację dziewczynek – mówiły reżyserki, odbierając Oscara. – W zeszłym roku Frances McDormand poprosiła wszystkie obecne na sali związane z branżą filmową kobiety, aby wstały i pokazały, ile ich jest. Zdaje się, że Akademia zrozumiała ten wymowny sygnał, bo w tym roku kobiet na scenie, i to nie w roli prezenterek, a laureatek jest o wiele więcej – dodaje Anna Tatarska.

Melissa Berton i Rayka Zehtabchi (Fot. Getty Images)

03:35

Kacey Musgrave zapowiada kolejną piosenkę nominowaną do Oscara „When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” z filmu „Ballada o Busterze Scruggsie”.

David Rawlings i Gillian Welch wykonują utwór "When a Cowboy Trades His Spurs for Wings" (Fot. Getty Images)

03:29

Pharell Williams i Michelle Yeoh prezentują kandydatów w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany. – Zapowiedź kategorii jest stereotypowa, gdyż zakłada, że nominowane filmy animowane są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Co najmniej dwa z tegorocznych kandydatów nie spełniają tego założenia. Oscara otrzymuje „Spider-man. Uniwersum”. – Bardzo odświeżająca propozycja. Film, który łący konwencję z nieoczywistym poczuciem humoru, inteligentny. Cieszę się, że Akadamia ją doceniła. To może być sygnał nowego kierunku.

03:20

Mahershala Ali (Fot. Getty Images)

Daniel Craig i Charlize Theron zapowiadają nominowanych w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy. Nagroda wędruje do Mahershali Alego za rolę w filmie „Green Book”. To już druga statuetka w tej kategorii dla tego aktora. W 2016 roku otrzymał Oscara za rolę w filmie „Moonlight”. – To niesamowite. Trzy lata temu jeszcze nikt spoza branży o nim nie słyszał – dzisiaj jest gwiazdą. Wspaniały, skromny utalentowany człowiek, który na naszych oczach pięknie się rozwija. Absolutnie zasłużona nagroda, choć warto podkreślić, że stawka w tej kategorii była nie tylko bardzo mocno, ale też bardzo ciekawa. Swoją drogą dobór kandydatów pokazuje problem Akademii. Nominowani zostali aktorzy, których czas ekranowy w filmach jest nieporównywalny.

Daniel Craig i Charlize Theron (Fot. Getty Images)

03:19

Na scenie pojawił się Michael Keaton, który wręczy nagrodę w kategorii Najlepszy Montaż. Oscar ponownie wędruje do filmu „Bohemian Rhapsody”. To pierwsza nominacja i pierwszy Oscar Johna Ottmana. – Nagrodzono rzemiosło i klasyczną narrację. Eksperymenty muszą jeszcze poczekać  – stwierdza Anna Tatarska.

03:05

Angela Bassett i Javier Bardem (Fot. Getty Images)

Angela Bassett i Javier Bardem prezentują nominowanych w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Aktor zapowiada produkcje w języku hiszpańskim. Oscara otrzymuje "Roma" Alfonso Cuaróna. "Zimna wojna", za którą trzymaliśmy kciuki, niestety musiała obejść się smakiem. – "Roma" jest niewątpliwie wspaniałym filmem, ale nie zapominajmy jednak, ile pieniędzy włożył w jej produkcję Netflix. Niezależne źródła donoszą, że jest to zawrotna kwota 25 milionów dolarów, czyli o 10 więcej niż sam budżet filmu. W przypadku filmów nieanglojęzycznych promocja i widoczność to kluczowe czynniki wpływające na decyzję Akademii – komentuje Anna Tatarska. – Nominowani w tej kategorii to część tego samego oceanu – mówi wyraźnie wzruszony reżyser i dziękuje swojej rodzinie.

Helen Mirren i Jason Momoa (Fot. Getty Images)

03:00

– Dotychczasowy przebieg gali jest bardzo rozczarowujący. Ceremonia jest monotonna, odbywa się w pośpiechu, brak jej jakichkolwiek zwrotów akcji. Widać, że Akademia musi aktywnie poszukać nowego formatu, gdyż brak prowadzącego to gwóźdź do trumny tej imprezy – podsumowuje Anna Tatarska.

02:54

John Warhurst i Nina Hartstone (Fot. Kevin Winter, Getty Images)

Na scenie pojawili się aktor James McCavoy i aktorka Danai Gurira; wręczą nagrodę za Najlepszy Montaż Dźwięku. Statuetka powędrowała do nominowanych po raz pierwszy Johna Warhursta i Niny Hartstone za film „Bohemian Rhapsody”. – Warstwa dźwiękowa to obok roli Ramiego Maleka najmocniejsza strona tego filmu. McCavoy i Gurira prezentują także nominowanych w kategorii Najlepszy Dźwięk. Tym razem nagrodę otrzymują Paul Massey, Tim Cavagin i John Casali, również za obraz „Bohemian Rhapsody”.

02:47

Jennifer Hudson (Fot. Kevin Winter, Getty Images)

Emila Clarke zapowiada pierwszą piosenkę nominowaną w tym roku do Oscara. Utwór „I'll Fight” z filmu dokumentalnego RBG wykonuje Jennifer Hudson. – Wszystkich, których nie zachwycił ten dość przewidywalny, oscarowy występ zapewniam, że dokument „RBG” jest o wiele świeższy i inspirujący niż ta piosenka – twierdzi Anna Tatarska.

02:45

Alfonso Cuarón odbiera Oscara za najlepsze zdjęcia (Fot. Getty Images)

Tyler Perry prezentuje nominowanych w kategorii Najlepsze Zdjęcia. Oscara otrzymuje Alfonso Cuarón za obraz "Roma". To pierwsza nagroda dla meksykańskiego filmu podczas tegorocznej gali. – Jestem przekonana, że to pierwsza z wielu nagród dla "Romy". Ciekawe, że nagrodę dla najlepszego operatora otrzymuje człowiek, który nie jest profesjonalnym operatorem. Alfonso Cuarón zdecydował się na kinowy format 65 mm. Uzyskany efekt przepięknie ujmuje tę poruszającą opowieść o wspomnieniach, miłości, żalu, a przede wszystkim kobiecości – komentuje Anna Tatarska.

Tyler Perry (Fot. Kevin Winter, Getty Images)

02:35

Hannah Beachler (Fot. Getty Images)

Jennifer Lopez i Chris Evans za chwilę wręczą nagrodę w kategorii Najlepsze Scenografia. Oscara otrzymuje Hannah Beachler za film "Czarna pantera". – Zaczynam obawiać się, że ten film dostanie wyłącznie nagrody za kategorie techniczne, co sprowadzałoby go do funkcji zwykłego blockbustera o superbohaterach, ale nie kulturowego przełomu, jakim jest – komentuje Anna Tatarska. Beachler swoje przemówienie czyta wyraźnie poruszona z telefonu. – Warto zauważyć, że za kategorie techniczne odpowiadało tu bardzo wiele kobiet, w tym pominięta przez nominujących świetna operatorka kamery Rachel Morrison – dodaje Anna Tatarska.

02:30

Ruth Carter (Fot. Kevin Winter, Getty Images)

Melissa McCarthy i Bryan Tyree Henry pojawili się na scenie w żartobliwych przebraniach inspirowanych filmem "Faworyta". Prezentacja nagrody w kategorii Najlepsze Kostiumy odbywa się w pastiszowym klimacie. Nagroda wędruje do Ruth Carter za kostiumy do filmu "Czarna pantera". – Bardzo podobał mi się świat wykreowany przez ekscentryczną Carter w tym filmie. Łączy on futurystyczną wizję z tradycyjną sztuką afrykańską w bardzo oryginalny sposób – mówi Anna Tatarska. – Kostiumografka zaczynała karierę u Spike'a Lee.

Melissa McCarthy i Bryan Tyree Henry (Fot. Getty Images)

02:23

Kadr z "Vice" (Fot. East News)

Tempo gali jest szalone. Na scenie pojawiła się Elsie Fisher (wielka pominięta tegorocznej gali, główna rola w filmie "Eight Grade") i Stephan James, którzy wręczą nagrodę w kategorii Charakteryzacja. Ocara otrzymują Greg Cannom, Kate Biscoe i Patricia Dehaney za film "Vice". – Bardzo przewidywalny wybór Akademii. Oscar za pogrubienie Christiana Bale'a – komentuje Anna Tatarska. 

02:16

Nagrodę otrzymuje film „Free Solo” i jego twórcy: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes i Shannon Dill. – To wybór zgodny z przewidywaniami – mówi Anna Tatarska. – Wygrał film, który jest portretem wybitnej, niestandardowej jednostki. Reżyserki dziękują producentom za zatrudnienie przedstawicielek mniejszości etnicznej. Ekipa jest wyraźnie wzruszona.

02:15

Helen Mirren i Jason Momoa (Fot. Getty Images)

Na scenie pojawiła się Helen Mirren w towarzystwie Jasona Momoi, którzy wręczą nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego.

02:12

Regina King z Oscarem za najlepszą rolę drugoplanową (Fot. Getty Images)

Nagrodę otrzymuje Regina King za rolę w filmie „Gdyby ulica Beale umiała mówić”. – To bardzo ważny, symboliczny moment, gdyż jest to film opowiadający o doświadczeniach mniejszości etnicznych – komentuje Anna Tatarska. – Ta nagroda to sygnał nowego, postępowego wizerunku gali i Akademii. Jak zauważyła odbierająca nagrodę Regina King, ojcem tego filmu jest James Baldwin, autor książki, na której oparto scenariusz i jeden z najważniejszych autorów, opisujących doświadczenia Afroamerykanów w XX wieku. Regina podziękowała innym nominowanym aktorkom i Bogu. – Reżyserem filmu jest Barry Jenkins. Aktorzy powinni tym mocniej starać się u rolę u niego - dwa lata temu Oscara za Najlepszą Rolę Drugoplanową w filmie „Moonlight” tego reżysera odebrał Mahershala Ali, nominowany także w tym roku za udział w filmie „Green Book".

02:05

Maya Rudolph, Tine Fey i Amy Poehler / Getty Images

Tina Fey, Maya Rudolph i Amy Pouhler pojawiają się na scenie. Byłe komiczki związane z SNL wręczą nagrodę w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa.

02:00

Adam Lambert i zespół Queen (Fot. Getty Images)

Zaczynamy 91. galę rozdania Oscarów. Wręczenie nagród rozpoczyna koncert zespołu Queen z Adamem Lambertem.

00:29

Paweł Pawlikowski i Małgosia Bela (Fot. East News)

Małgosia Bela pojawiła się na oscarowej gali z mężem Pawłem Pawlikowskim. Dyrektor Kreatywna „Vogue Polska” wybrała na tę okazję czarną kreację Azzedine’a Alaii. „Zimna wojna" ma szansę na zdobycie aż trzech statuetek: za najlepszy film nieanglojęzyczny, reżyserię i najlepsze zdjęcia.

23:42

Spike Lee (Fot. Getty Images)

Spike Lee, który właśnie pojawił się na czerwonym dywanie, będzie walczył o nagrodę m.in. dla najlepszego reżysera za film „Czarne bractwo. BlacKkKlansman". To pierwsza nominacja dla Lee w tej kategorii.

23:25

Na czerwonym dywanie w Dolby Theater pojawiają się pierwsze gwiazdy. Jako jedna z pierwszych zaprezentowała się gwiazda filmu Netfliksa „Kluseczka”, Danielle McDonald oraz Emilia Clarke, gwiazda serialu „Gra o Tron”. Śledźcie naszą relację na żywo tutaj.

Poniżej prezentujemy pełną listę nominacji.

Najlepszy film

Green Book
Faworyta 
Bohemian Rhapsody
Vice 
Czarna pantera
Czarne bractwo. BlacKkKlansman 
Narodziny gwiazdy 
Roma

Najlepsza aktorka

Glenn Close – Żona
Lady Gaga – Narodziny gwiazdy 
Olivia Colman – Faworyta 
Yalitza Aparitzio – Roma
Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Najlepszy aktor

Christian Bale – Vice
Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Willem Defoe – At Eternity's Gate
Bradley Cooper – Narodziny gwiazdy 
Viggo Mortensen – Green Book

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Regina King – Gdyby ulica Beale umiała mówić 
Rachel Weisz – Faworyta
Emma Stone – Faworyta
Amy Adams – Vice
Marina de Tavira – Roma

Najlepszy aktor drugoplanowy

Mahershala Ali – Green Book
Sam Rockwell – Vice
Adam Driver – Czarne Bractwo. BlacKKKlansman
Sam Elliott – Narodziny gwiazdy
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

Najlepszy reżyser

Alfonso Cuarón – Roma
Spike Lee – Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Adam McKay – Vice
Yorgpos Lanthimos – Faworyta
Paweł Pawlikowski – Zimna wojna 

Najlepszy scenariusz adaptowany

Ballada o Busterze Scruggsie
Czarne bractwo. BlacKKKlansman
Can You Ever Forgive Me?
Gdyby ulica Beale mogła mówić
Narodziny gwiazdy

Najlepszy scenariusz oryginalny

Roma
Green Book
Faworyta
Vice
Pierwszy reformowany

Najlepszy film dokumentalny

Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding The Gap
Of Fathers & Sons
RBG

Najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy

Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden
Period. End of Sentence.

Najlepszy film nieanglojęzyczny

Kafarnaum
Never Look Away
Zimna wojna
Roma
Shoplifters

Najlepszy film animowany

Iniemamocni 2
Wyspa psów
Mirai
Ralph Demolka w internecie
Spider-Man uniwersum

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Bao
Animal Behaviour
Late Afternoon
One Small Step
Weekends

Najlepszy film krótkometrażowy

Fauve
Mother
Skin
Marguerite
Detainment

Najlepsze zdjęcia

Zimna wojna -  Łukasz Żal
Faworyta - Robbie Ryan
Never Look Away - Caleb Deschanel
Roma - Alfonso Cuarón
Narodziny gwiazdy - Matthew Libatique

Najlepsze efekty specjalne

Avengers. Wojna bez granic
Christopher Robin
Pierwszy człowiek
Player One
Han Solo: Gwiezdne wojny - historie

Najlepsze kostiumy

Ballada o Busterze Scruggsie (Mary Zophres)
Czarna pantera (Ruth E. Carter)
Faworyta (Sandy Powell)
Mary Poppins Powraca (Sandy Powell)
Maria, Królowa Szkotów (Alexandra Byrne)

Najlepsza charakteryzacja

Border
Maria, królowa Szkotów
Vice

Najlepsza muzyka filmowa

Mary Poppins powraca - Marc Shaiman
Isle of Dogs - Alexandre Desplat
Czarna pantera - Ludwig Goransson
BlacKkKlansman - Terence Blanchard
If Beale Street Could Talk - Nicolas Britell

Najlepszy dźwięk

Czarna pantera
Bohemian Rhapsody
Pierwszy człowiek
Roma
Ciche miejsce

Najlepsza piosenka

All the Stars - Czarna Pantera
Shallow – Narodziny gwiazdy
I'll Fight – RBG
The Place Where Lost Things Go Last Things Go – Mary Poppins powraca
When a Cowboy Trades His Spurs for Wings – Ballada o Busterze Scruggsie

Najlepszy montaż

BlacKkKlansman (Barry Alexander Brown)
Bohemian Rhapsody (John Ottman)
Faworyta (Yorgos Mavropsaridis)
Green Book (Patrick J. Don Vito)
Vice (Hank Corwin)

Katarzyna Pietrewicz
Proszę czekać..
Zamknij