Znaleziono 0 artykułów
02.02.2021

„Lekcja miłości” z szansą na Oscara

02.02.2021
Fot. materiały prasowe Aura Films

Polski film dokumentalny „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei ma szansę na nominację do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Produkcja znalazła się na oscarowej long liście, składającej się z 238 tytułów.

Bohaterką „Lekcji miłości” jest nieco ekscentryczna 70-letnia Jola (aktorka i śpiewaczka Jolanta Janus), matka sześciorga dzieci i żona porywczego mężczyzny. Przez całe życie robiła to, czego oczekiwali od niej inni i udawała, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Pewnego dnia coś w niej pękło. Uciekając od nieudanego małżeństwa, z Włoch przeprowadza się do rodzinnego Szczecina, gdzie wreszcie żyje tak, jak zawsze chciała. Marząc o pięknej miłości, której – jak uważa – nigdy nie doświadczyła, poznaje starszego od siebie Wojtka. Czy będzie miała odwagę otworzyć się na nowe uczucie?

Film Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei miał premierę na ubiegłorocznym Millenium Docs Against Gravity, gdzie startował w konkursie głównym festiwalu. Obecnie dostępny jest na platformie HBO GO.

 

„Lekcja miłości” nie jest jedynym polskim akcentem na tegorocznej long liście Akademii. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz „Szarlatan” Agnieszki Holland są brane pod uwagę przy nominacjach w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, natomiast „Zabij to i wyjedź z miasta” Mariusza Wilczyńskiego ma szansę na nagrodę za Najlepszy Film Animowany.

Oscarowa short lista ogłoszona zostanie 9 lutego, a 15 marca poznamy ostateczne nominacje. Ceremonia wręczenia statuetek tradycyjnie powinna odbyć się w lutym, ale z powodu panującej pandemii Covid-19 Akademia podjęła decyzję o przesunięciu jej na 25 kwietnia 2021 roku.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij