Znaleziono 0 artykułów
05.10.2023

Joanna Kulig dołączyła do Amerykańskiej Akademii Filmowej

05.10.2023
Fot. Getty Images

Kolejny sukces polskiej aktorki w Hollywood. Joanna Kulig nie tylko gra w zagranicznych produkcjach, ale właśnie została doceniona jako znawczyni gatunku. Gwiazda znalazła się w zaszczytnym gronie nowych członkiń i członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, która przyznaje najważniejsze nagrody w branży filmowej, czyli Oscary.

Wielu próbowało i próbuje, niewielu osobom się udało spełnić swój amerykański sen i pracować w Hollywood. Świetnie radzą sobie Piotr Adamczyk czy Marcin Dorociński, ale to Joanna Kulig wydaje się być najjaśniej świecącą gwiazdą za oceanem. Aktorka właśnie została po raz kolejny doceniona w branży, zasilając grono słynnej organizacji filmowej. 

Sukces Joanny Kulig w Hollywood: została członkinią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej

Działająca od 1927 roku Akademia, najlepiej znana z przyznawania Oscarów, poinformowała, że kolejne aktorki i aktorzy zasilili jej szeregi. Wśród nich znaleźli się m.in. Stephanie Hsu, Colin Farrell, Raúl Castillo, Noémie Merlant, Paul Mescal, Bill Hader, A Martinez i Joanna Kulig. 

Aktorzy stanowią serce filmów, nadają życie scenariuszom i sprawiają, że postaci opisane na papierze ożywają, stają się ekranowymi bytami, z którymi można się utożsamić. Bez tych oddanych i utalentowanych wykonawców historie, które cenimy, pozostałyby uwięzione w sferze wyobraźni – możemy przeczytać na instagramowym koncie Akademii pod postem ze zdjęciami jej nowych członkiń i członków.

Grono Amerykańskiej Akademii Filmowej powiększa się co roku o osoby, których wkład w rozwój kina jest znaczący. Często są to twórczynie i twórcy z Oscarami na koncie czy przynajmniej z nominacjami do tej nagrody. Kandydatki i kandydatów do Akademii zgłasza jej zarząd. Członkostwo w organizacji jest dożywotnie, jednak może zostać odebrane. Wśród wykluczonych z jej grona znaleźli się m.inHarvey Weinstein czy Bill Cosby.

Polki i Polacy w Amerykańskiej Akademii Filmowej 

Zaproszenia do Akademii w tym roku oprócz Joanny Kulig dostały także inne zdolne Polki wyróżniające się w świecie filmu. Wśród nich reżyserka Agnieszka Smoczyńska („Silent Twins”, „Córki Dancingu”), montażystka Agnieszka Glińska („Silent Twins”, „IO”), operatorka Jolanta Dylewska („W ciemności”, „Orzeł. Ostatni patrol”) oraz scenarzystka Ewa Piaskowska („IO”).

Głośno było także o zaproszeniu do organizacji Małgorzata Szumowskiej i Tadeusza Łysiaka. Wszystko to po ich zagranicznych sukcesach. Krótkometrażowa „Sukienka” Łysiaka walczyła o Oscara w 2021 roku. Z kolei film Szumowskiej „Śniegu już nigdy nie będzie” w 2021 roku był polską propozycją w walce o oscarową nominację w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego.

Joanna Kulig podbija Hollywood

41-letnia Joanna Kulig wcale nie marzyła, by zostać aktorką. W wieku 16 lat pojechała z rodzinnej Krynicy Zdrój do Warszawy na nagranie „Szansy na sukces”. Jej pragnieniem była kariera muzyczna. Los jednak chciał inaczej. Kiedy nie dostała się do Instytutu Jazzu w Katowicach, wzięła udział w rekrutacji do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Dostała się za drugim razem i już pod koniec szkoły zaczęła intensywnie pracować. Bez wątpienia przepustką do międzynarodowej kariery były dla niej dwa filmy: „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej, gdzie u boku Juliette Binoche podjęła się bardzo wymagającej roli, oraz „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, która była nominowana do Oscara w trzech kategoriach.

Następnie przyszły role w takich produkcjach jak amerykańsko-francuski serial „The Eddy” (2020) na platformie Netflix. Kulig zagrała tam piosenkarkę Maję będącą w skomplikowanej relacji z głównym bohaterem. Kolejna zagraniczna produkcja z udziałem Polki to „She Came to Me”, która otworzyła tegoroczne Berlinale. W filmie obok Kulig grają Anne Hathaway, Peter Dinklage, Tahar Rahim czy Marisa Tomei.

Kulig zagrała również w thrillerze „Knox Goes Away” w reżyserii Michaela Keatona, który jest też odtwórcą głównej roli. W produkcji zobaczymy też Ala Pacino. Z kolei podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji Polka błyszczała w kreacji Magdy Butrym na czerwonym dywanie podczas premiery filmu Małgorzaty Szumowskiej „Kobieta z…”. Bez wątpienia Kulig ma już status międzynarodowej gwiazdy a członkostwo w Amerykańskiej Akademii Filmowej tylko go przypieczętowało.

Paulina Klepacz
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Joanna Kulig dołączyła do Amerykańskiej Akademii Filmowej
Proszę czekać..
Zamknij