Znaleziono 0 artykułów
12.08.2021

Auckland w Nowej Zelandii najlepszym miastem do życia

12.08.2021
Auckland/Fot. Getty Images

Coroczny raport Global Liveability Ranking wybiera najlepsze miasta do życia. Kryteriom oceniania podlegają: opieka zdrowotna, kultura, środowisko, infrastruktura i edukacja. W tym roku znaczący wpływ miała również pandemia COVID-19 

Dział badań Economist Intelligence Unit ocenia 140 miast na świecie i wybiera najlepsze z nich. W tym roku wygrało Auckland położone w Nowej Zelandii. Honolulu na Hawajach zajęło 14. miejsce. Spadki odnotowała Kanada i miasta europejskie. Ranking zamyka stolica Syrii, Damaszek. 

W Nowej Zelandii jest niski poziom korupcji i demokratyczna polityka, na której czele stoi Jacinda Ardern. Nowozelandzka premier wprowadziła m.in. płatny urlop dla ofiar przemocy domowej i podniosła płace minimalne o 5 procent.

Auckland zachwyca wiktoriańskimi pozostałościami architektury i modnymi dzielnicami. Na terenie miasta można wypocząć w publicznych parkach, jak również skorzystać z wielu atrakcji. Miłośnicy sztuki zadowoleni będą z wizyty w teatrze Auckland Civic Theatre, muzeum Auckland War Memorial Museum albo Galerii Sztuki w Auckland Toi o Tāmaki. Na obiad warto udać się do portu Viaduct Harbour, gdzie znajduje się wiele wyśmienitych restauracji położonych nad samą wodą. 

Na ocenę wpływała skuteczność w zwalczaniu pandemii. Wysokie miejsce w rankingu zajmowały miasta, które szybko opanowały wirusa i wcześniej mogły znosić obostrzenia. Kiedy państwa europejskie mierzyły się z drugą i trzecią falą koronawirusa, mieszkańcy Auckland prowadzili „normalne” życie. 

W Nowej Zelandii od lutego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia wirusem. W dodatku Auckland zachęca przyjaznym klimatem - umiarkowanie ciepłym latem i łagodnymi, wilgotnymi zimami.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij