Znaleziono 0 artykułów
16.12.2020

„Baltazar”: Sophia Loren w filmie Jerzego Skolimowskiego

16.12.2020
Sophia Loren w 2015 roku (Fot. Getty Images)

Legenda kina i zdobywczyni dwóch Oscarów zagra w najnowszej produkcji Jerzego Skolimowskiego. „Baltazar” będzie nową interpretacją jednego z ulubionych filmów reżysera – „Na los szczęścia, Baltazarze” z 1966 roku.

Jedyny film, który mnie naprawdę wzruszył, to „Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona. W kinie rzadko się wzruszam. To dla mnie trudna sprawa, bo wiem, że to grane, reżyserowane. Ale kiedy widzę na ekranie zwierzę, które cierpi, to muszę mu wierzyć – powiedział Jerzy Skolimowski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” w 2018 roku. Dzieło francuskiego mistrza zainteresowało polskiego reżysera na tyle, że postanowił stworzyć jego własną interpretację.

 

„Na los szczęścia, Baltazarze” opowiada historię życia bezpańskiego osiołka Baltazara, która splata się z opowieścią o Marii, dziewczynie, dla której został niegdyś kupiony. Po traumatycznych doświadczeniach oboje tracą wiarę w ludzką dobroć. U Skolimowskiego akcja filmu rozpocznie się nie we francuskiej wsi jak w oryginale, a w polskim cyrku. Zakończy natomiast we włoskiej rzeźni. „To gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie” – czytamy w opisie filmu na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

 

Fundusz potwierdził informację, że jedną z ról w filmie Skolimowskiego zagra Sophia Loren, która po 11 latach przerwy powraca na wielki ekran. Jak na razie nie ujawniono, w którą postać się wcieli. Obecnie ikonę kina możemy oglądać w netfliksowym filmie „Życie przed sobą” Edoardo Pontiego o kobiecie, która przeżyła Holokaust, a w dojrzałym wieku podejmuje się opieki nad dzieckiem.

Aleksandra Lewandowska
Proszę czekać..
Zamknij