
Fundamentem stylu boho była i jest wolność – myśli, przekonań, zachowań, ubioru. Estetyka, inspirowana wizerunkiem przedstawicieli artystycznych bohem, hippisów, ale też surferów, ewoluowała na przestrzeni lat, a ze stylu wyrosłego z subkultur stała się jednym z najpopularniejszych i najbardziej dominujących nurtów w modzie. I choć z tej ostatniej nigdy nie wyszła, istnieją marki, dla których boho jest flagową estetyką i które w różnych wersjach lansują ją w każdym sezonie – dzięki kolekcjom Chemeny Kamali dla Chloe przeżywa istne odrodzenie. Boho nie kojarzy się już przy tym wyłącznie ze stylową nonszalancją, a z wyrafinowanym luksusem. „Boho chic” chcą nosić wszyscy – ale czy wiedzą, na czym naprawdę polega?
Czym jest styl boho?
Źródłem stylu boho, jaki znamy dzisiaj, jest estetyka bohemy, ale także kultura hipisów i surferów. Estetykę tę słusznie kojarzy się z modą lat 70. XX wieku, na które przypadł ich rozwój. Kulturowy i tożsamościowy leseferyzm, odrzucenie społecznych norm i niczym niepohamowana wolność myślenia szybko znalazły odbicie w sposobie ubierania się. Styl boho w oryginalnej wersji powstał więc jako chęć wyłamania się z ograniczających norm – na piedestał wynosił wolność i swobodę ruchu, hołdował luzowi i nonszalancji, stawiał na kolorowe barwy i intensywne wzory. Tak ubrani hipisi i surferzy odwiedzali kultowy festiwal Woodstock, a także oddawali się letniej beztrosce na plażach Ibizy i Mykonos, które 50 lat temu przesiąknięte były estetyką bohemy (jej wpływy do dziś widać w designie, szczególnie w wielu miejscach hiszpańskiej wyspy).
Później boho nieco zeszło na drugi plan – lekko zepchnięte w niszę, musiało ustąpić miejsca najpierw krzykliwej estetyce disco lat 80., a następnie minimalizmowi i normcore’owi lat 90. Na początku lat 2000. na nowo odkryli go styliści gwiazd. Trzymając się jego żelaznych zasad jako bazy, wymieszali go z nowoczesnym podejściem do mody i poprzeplatali eleganckimi, klasycznymi motywami. Tak powstał boho chic, którego największą orędowniczką w latach 2004–2010 była stylistka gwiazd Rachel Zoe, a najlepszymi ambasadorkami – jej podopieczne.

Największe ikony stylu boho
Każda dekada miała swoje ikony stylu boho. W latach 70. XX wieku były to m.in. Ali McGraw i Veruschka, a także Cher, która subtelnie przemycała jego elementy do swych spektakularnych scenicznych looków. Na początku lat 2000., gdy styl ten przeżywał pierwsze odrodzenie, ale i doczekał się nieco odświeżonej wersji pod postacią stylu „boho chic”, jego „twarzami” były przede wszystkim Kate Moss i Sienna Miller. Po drugiej stronie oceanu lansowały go też m.in. siostry Olsen i Mischa Barton.

Elementy stylu boho
Z jakich elementów składa się styl boho? Najczęściej ten nurt kojarzymy z zamaszystymi, hipisowskimi spódnicami z falban (we wzory lub bez, choć w oryginalnej wersji królowały abstrakcyjne esy floresy, patchwork oraz print powstający w wyniku farbowania metodą tie-dye), jeansami o kroju dzwonów lub bootcut, koszulami z falbaniastymi wykończeniami, obszytymi frędzlami kurtkami z zamszu i ubraniami dzierganymi na szydełku. Istotnym elementem tego stylu są też zwiewne tuniki, które nosi się na spodnie lub do szortów, w połączeniu z kozakami.

Jakie kolory dominują w stylu boho?
Choć styl boho najczęściej kojarzymy z kolorami ziemi, bo jego oryginalni przedstawiciele hołdowali nie tylko wolności, lecz także bliskości z naturą, pojawiają się w nim też akcenty w intensywnych odcieniach. Po jednej stronie bohobieguna mamy więc brązy, beże, odcienie miedzi i rdzy oraz oliwkowej zieleni, z drugiej zaś – detale w kolorze słonecznego żółtego, intensywnego pomarańczowego i ciepłej, karmazynowej czerwieni. Współcześni projektanci chętniej sięgają jednak po jego bardziej stonowaną odsłonę kolorystyczną – dzięki temu łatwo mogą przemycać go do innych estetyk i używać do tworzenia eklektycznych, choć nadal uniwersalnych oraz łatwych w stylizacji sylwetek.
Dodatki w stylu boho
Akcesoria w stylu boho są kluczowe, czasami wręcz kreują całą stylizację i pozwalają bawić się rozmaitymi obliczami tej estetyki. To przede wszystkim miękkie i pojemne torebki worki z zamszu lub grubej bawełny, duże kapelusze i okulary, szerokie paski noszone na biodrach i w połączeniu z zamaszystą sukienką lub spódnicą, a także biżuteria. W wypadku tej ostatniej zdecydowanie króluje zasada „more is more” – dominują duże kolczyki oraz noszone warstwowo naszyjniki, a także naturalne materiały: muszle i kamienie, a nawet bursztyn i drewno.

Styl boho w kolekcjach na jesień–zimę 2025–2026
Do mody wysokiej styl boho powrócił dzięki Chemenie Kamali, która, obejmując stanowisko dyrektorki kreatywnej domu mody Chloe, sięgnęła do jego boho dziedzictwa. Styl boho chic w jej wydaniu z kolekcji na jesień–zimę 2024–2025 nie tyle okazał się jednosezonowym hitem, ile urósł do rangi jednego z najbardziej wyrazistych nurtów w modzie i od tego czasu doczekał się kolejnych reinterpretacji. Sama Kamali w kolekcji na jesień–zimę 2025–2026 postanowiła zmiksować go z elementami estetyki indie sleaze. Po boho sięgnął także dyrektor kreatywny Etro Marco de Vincenzo. Włoch w swojej nowej kolekcji dla rodzimej marki reinterpretuje oblicze tej estetyki w duchu retro: proponuje patchworkowe dzianiny, oversize’owe sztuczne futra i kolorowe spodnie we wzór paisley. Sylwetki w stylu boho można było wypatrzeć także na jesiennych wybiegach Ralpha Laurena oraz marki Zimmermann.
Jak zbudować kapsułową szafę w stylu boho?
Z najważniejszych elementów stylu boho łatwo zbudować kapsułową garderobę zarówno na lato, jak i zimę. W zależności od aury, do jeansowych dzwonów lub spodni typu bootcut można nosić zwiewne tuniki i bluzki albo miękkie kolorowe swetry i płaszcze obszyte futrem. Zamaszyste sukienki z falbanami sprawdzą się zarówno w połączeniu ze sznurowanymi sandałami, jak i z kozakami, a obszyta koralikami lub pokryta haftami kamizelka posłuży i do zbudowania praktycznej warstwowej stylizacji, i sprawdzi się jako wakacyjny top.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.