Znaleziono 0 artykułów
21.07.2021

Dania umożliwi Polkom legalną aborcję?

21.07.2021
(Fot. Getty Images) 

Duńskie partie polityczne planują pomóc Polkom. Sojusz Czerwono-Zielonych i Partia Społeczno-Liberalna chcą przeznaczyć 12 milionów złotych na bezpłatne zabiegi aborcji dla polskich obywatelek.

Chcemy dać Polkom możliwość aborcji w Danii. To, co się dzieje obecnie w Polsce, postrzegam jako atak na podstawowe prawa kobiet – powiedział eurodeputowany i rzecznik partii Enhedslisten (Czerwono-Zieloni) ds. zdrowia, Morten Helveg Petersen, tłumacząc cel projektu Partii Społeczno-Liberalnej i Sojuszu Czerwono-Zielonych. W ciągu czterech lat państwo duńskie miałoby przeznaczyć ponad 12 mln złotych na pomoc Polkom. Będą mogły dokonać aborcji na terenie Danii (prawo zezwala tu na usunięcie ciąży na żądanie do dwunastego tygodnia).

Jeśli projekt zostanie przegłosowany, fundusze trafią do organizacji Sex & Society, która we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic umożliwi dostęp do przerwania ciąży ok. 165 kobietom rocznie.

Dostęp do bezpłatnej aborcji jest absolutnie fundamentalnym prawem, a polski rząd jest w trakcie stawiania kobiet w tym kraju w przerażającej sytuacji. Musimy umożliwić Polkom dostęp do bezpłatnej aborcji w Danii. Nie mogą zostać same. Powinniśmy się o nie upominać – mówił duński poseł Peder Hvelplund.

Pola Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Dania umożliwi Polkom legalną aborcję?
Proszę czekać..
Zamknij