Znaleziono 0 artykułów
01.07.2022

Designmuseum Danmark w Kopenhadze znów otwarte

01.07.2022
Wystawa The Future is Present (Fot. materiały prasowe)

Osiem nowych wystaw, odrestaurowana fasada XVIII-wiecznej siedziby oraz designerska kawiarnia czekają na gości ponownie otwartego duńskiego muzeum designu w Kopenhadze.

Dania słynie z dobrego designu, a Designmuseum Danmark w Kopenhadze uchodzi za jedno z najciekawszych w swojej kategorii. Po dwóch latach remontu, 19 czerwca 2022 r., ponownie zostało otwarte dla publiczności. Inauguracja muzeum ukoronowała odbywające się w tym samym czasie 3 Days Of Design – jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych designowi, podczas którego nowości zaprezentowały wiodące duńskie marki wnętrzarskie.

Designmuseum Danmark w Kopenhadze: Co może design

Z okazji ponownego otwarcia muzeum przygotowano osiem premierowych wystaw dotyczących różnych aspektów wzornictwa oraz jego miejsca w naszym życiu i kulturze. Jak podkreśla dyrektorka muzeum Anne-Louise Sommer, czas remontu był okazją do refleksji nad tym, jak powinno wyglądać współczesne doświadczenie muzealne oraz jakie tematy poruszać. – Położyliśmy większy nacisk na najpilniejsze współcześnie pytania, m.in. o zdrowie, tożsamość czy ekologię. Wierzymy, że design bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, może być łącznikiem między historycznymi osiągnięciami a współczesnymi wyzwaniami zarówno na globalnym, jak i lokalnym poziomie – wyjaśnia Sommer.

Fot. materiały prasowe
Dyrektorka muzeum Anne-Louise Sommer / (Fot. Marie Bentzon)

Designmuseum Danmark w Kopenhadze: Najciekawsze nowe wystawy designu

O wyzwaniach współczesności opowiada wystawa „The Future is Present” („Przyszłość jest teraz”). W zaaranżowanej przez duńskie studio architektoniczne Space & X przestrzeni prezentowane są nie tylko propozycje rozwiązań najbardziej palących problemów, z jakimi mierzymy się teraz i z którymi będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości, lecz także utopijne wizje i spekulacje dotyczące tego, jak będzie wyglądało społeczeństwo.

Fot. Luka Hesselberg

Szybki kurs duńskiego designu oferuje wystawa „The Magic of Form” („Magia Form”), która zabiera zwiedzających w podróż przez 120 lat duńskiego wzornictwa. Poznajemy całe spektrum idei oraz działalności projektantów, od czysto funkcjonalnego i utylitarnego podejścia do tworzenia form wkraczających w przestrzeń sztuki.

Srebrna waza projektu Thorvalda Bindesbølla /(Fot. Pernille Klemp)

Ekspozycja „Little table, cover thyself!” („Stoliczku, nakryj się”) to długi na kilkanaście metrów stół nakryty naczyniami z różnych epok – od renesansu do dziś. Podążając ścieżką wyznaczoną przez blat stołu, obserwujemy, jak zmieniał się design codziennego użytku – od bogactwa sreber przez eteryczne kształty art noveau po oszczędny, skupiony na funkcji minimalizm.

Tych, którym bliżej do duńskiej mody, zainteresuje zapewne wystawa „Powerful Patterns” opracowana we współpracy ze słynnym duńskim projektantem mody, artystą oraz muzykiem Henrikiem Vibskovem.

Fot. Laura Stamer - Fritz Hansen

Designmuseum Danmark w Kopenhadze: Dobrze zaprojektowana kawiarnia

Prócz merytorycznych atrakcji, władze muzeum zadbały też o relaks dla zwiedzających. Odpocząć warto w nowej kawiarni, której wnętrza zaprojektowało uznane studio architektoniczne OEO Studio, które odpowiadało m.in. za wystrój dwugwiazdkowej restauracji Kadeau czy popularnej Sanchez Cantine w Kopenhadze.

Fot. Laura Stamer - Fritz Hansen

Więcej o muzeum i bieżących oraz nadchodzących wystawach http://designmuseum.dk/

Małgorzata Minta
Proszę czekać..
Zamknij