Znaleziono 0 artykułów
04.03.2022

Aktorki, które grały Kobietę-Kota w produkcjach o Batmanie

04.03.2022
Fot. JONATHAN OLLEY / © WARNER BROS.

Z okazji premiery filmu „Batman” z Zoë Kravitz w roli Kobiety-Kota przyglądamy się aktorkom, które w przeszłości wcieliły się w tę rolę, zarówno w kinie, jak i w telewizji.

Postać Kobiety-Kota powstała w wyobraźni Billa Fingera i Boba Kane’a, a po raz pierwszy pojawiła się w komiksie „Batman #1”, opublikowanym w 1946 roku. Pod obcisłym czarnym kostiumem i maską kota kryje się w nim Selina Kyle, nastolatka, która stała się wrogiem Batmana i z którą uwielbia bawić się w, nomen omen, kotka i myszkę. Jej bohaterka była również sekretarzem do spraw ochrony środowiska, prostytutką zamordowaną przez swojego alfonsa oraz włamywaczką. Osobowość Kobiety-Kota kształtowała się na przestrzeni wieków w wyniku wielu interpretacji pisarzy, choć często uosabia kobietę o trudnej przeszłości, która musi umrzeć, aby odkryć siebie na nowo i dokonać zemsty. Bohaterka powraca na ekrany kin w 2022 roku w filmie „Batman”, w którym gra ją Zoë Kravitz. Przypominamy aktorki, które w przeszłości przywdziały lateksowy kostium tej skomplikowanej postaci.

Julie Newmar w serialu „Batman” (1966–1967)

Fot. BETTMANN/GETTY IMAGES

Pierwszą Kobietę-Kota w historii zagrała amerykańska aktorka i pin-up girl Julie Newmar. Miała przymocowane do głowy kocie uszy, obcisły kostium pokryty cekinami, mocny eyeliner i fryzurę z lat 60. Na małym ekranie aktorka wcieliła się w postać komiksowej bohaterki, która doskonale radzi sobie z drażnieniem Batmana i jego kolegi z drużyny, Robina.

Lee Meriwether w „Batman zbawia świat” (1966)

Fot. CHRISTOPHEL © TWENTIETH CENTURY FOX TELEVISION / GREENWAY PRODUCTIONS

Julie Newmar, która została zbyt późno powiadomiona o produkcji „Batman zbawia świat” Lesliego H. Martinsona, przez co miała już podpisany kontrakt na inny projekt, musiała przekazać swój kostium aktorce Lee Meriwether. Wyposażona w ten sam lureksowy kostium, jej Kobieta-Kot jest równie charyzmatyczna. Razem z Jokerem, człowiekiem Pingwinem i Zagadką więzi naukowca, który odkrył proces pozwalający zamieniać ludzi w proch.

Eartha Kitt w serialu „Batman” (1967–1968)

Fot. SILVER SCREEN COLLECTION/GETTY IMAGES

Po odejściu Julie Newmar Eartha Kitt pojawia się w trzecim i ostatnim sezonie serialu „Batman”, w którym gra zbuntowaną bohaterkę w bardziej gorzkiej i dramatycznej wersji niż jej poprzednie koleżanki. Na świetną grę aktorską miało wpływ jej doświadczenie jako tancerki i piosenkarki kabaretowej. Była też muzą Orsona Wellesa, który określił ją mianem „najbardziej ekscytującej kobiety na świecie”. Młoda dziewczyna, która nie miała szczęśliwego dzieciństwa, ostatecznie odniosła międzynarodowy sukces, stając się wielką gwiazdą dzięki rolom w takich filmach jak „C’est si Bon” i „Santa Baby”. Była też pierwszą afroamerykańską aktorką, która wcieliła się w Kobietę-Kota.

Michelle Pfeiffer w filmie „Powrót Batmana” (1992)

Fot. WARNER BROS/

W filmie „Powrót Batmana” z 1992 roku Michelle Pfeiffer włożyła lateksowy kostium, w którym Kobieta-Kot powróciła z martwych dzięki kotom z zaułka. Kocia, złośliwa i niezwykle seksowna amerykańska aktorka włada biczem jak nikt inny, do tego stopnia, że w tym samym roku została uznana za najbardziej pożądaną kobietę w filmie podczas uroczystości rozdania nagród MTV Movie Awards. Należy wspomnieć, że Kobieta-Kot Tima Burtona jest przedstawiona w estetyce sadomasochistycznej, którą Halle Berry przyjęła 10 lat później.

Halle Berry w filmie „Kobieta-Kot” (2004)

Mało obiecujący wątek, śmieszny kostium i straszny kicz... Kobieta-Kot Pitofa spełnia wszystkie kryteria klapy. „Kobieta-Kot” to film zniszczony przez krytyków jeszcze przed premierą, za który Halle Berry otrzymała nagrodę Razzie dla najgorszej aktorki. Znana z poczucia humoru i autoironii aktorka i tak przyjechała odebrać swoją nagrodę wraz z Oscarem zdobytym dwa lata wcześniej.

Anne Hathaway w filmie „Mroczny Rycerz powstaje” (2012)

Fot. COLLECTION CHRISTOPHEL / RNB © RON PHILLIPS / WARNER BROS PICTURES

Film „Mroczny Rycerz powstaje” wyznacza koniec Christiana Bale’a w kostiumie Batmana, śmierć postaci granej przez Marion Cotillard i elegancki powrót Kobiety-Kota, granej przez Anne Hathaway. W najnowszej odsłonie kultowej sagi Christophera Nolana aktorka została wybrana do roli kobiety w obcisłym kombinezonie i kocich uszach z „Mrocznego Rycerza”.

Camren Bicondova w serialu „Gotham” (2014–2018)

Powstały w 2014 roku serial „Gotham” śledzi losy młodego Bruce’a Wayne’a, który kilka lat wcześniej był świadkiem morderstwa swoich rodziców na ciemnej ulicy w Gotham. Cały serial opowiada o śledztwie prowadzonym przez inspektora Jamesa Gordona (Ben McKenzie), jedynego nieskorumpowanego urzędnika w skażonym mieście, który również chce znaleźć sprawcę tego morderstwa. Poznajemy wielu bohaterów, którzy w przyszłości pojawią się w Batmanie, jeszcze w młodych latach, na przykład Selinę Kyle, pseudonim Kobieta-Kot, graną przez amerykańską aktorkę Camren Bicondovą. W finale serialu dorosłą Kobietę-Kot gra później Lili Simmons.

Zoë Kravitz w filmie „The Batman” (2022)

Fot. WARNER BROS.

Jakim Batmanem jest Robert Pattinson? Aby się tego dowiedzieć, wystarczy wybrać się do kina. Aktor, który już nie raz udowodnił, że potrafi wcielać się w mroczne i udręczone postacie, w wywiadzie dla „Variety” zdradził, że interesuje go dwoistość postaci Batmana. Angielski aktor może więc stać się ulubieńcem publiczności jako nowy Człowiek-Nietoperz. U jego boku zobaczymy Colina Farrella w roli Pingwina oraz Zoe Kravitz jako Kobietę-Kota. Bohaterka nowej generacji wygląda niesamowicie. W czarnym skórzanym trenczu, seksownych sznurowanych kozakach i ozdobnym toczku Kobieta-Kot, grana przez 31-letnią aktorkę, jest bez wątpienia ubrana najmodniej spośród dotychczasowych postaci.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.fr.

 
Manon Garrigues
Proszę czekać..
Zamknij