Znaleziono 0 artykułów
08.09.2021

Czy bawełniane torby rzeczywiście są bardziej przyjazne dla środowiska?

08.09.2021
Fot. Getty Images

Wszyscy wiemy, że należy unikać jednorazowych plastikowych toreb na zakupy, ale co z tymi bawełnianymi? Ostatni artykuł „New York Timesa” podkreśla, że mogą one nie być tak przyjazne dla środowiska, jak myślisz – szczególnie jeśli masz dziesiątki takich toreb zalegających w całym domu.

Torebka z bawełny organicznej musi być użyta 20 000 razy, aby zrównoważyć jej wpływ na środowisko, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w 2018 roku w Danii. Wszystko przez duże ilości energii i wody potrzebne do jej produkcji oraz jej wpływ na warstwę ozonową. Trzeba by więc korzystać z tej samej torby codziennie przez 54 lata. Torby bawełniane są również trudne do recyklingu, co jeszcze bardziej zmniejsza ich referencje środowiskowe.

Fot. Getty Images

Ale co to oznacza dla tych z nas, którzy używali bawełnianych toreb zamiast plastikowych w supermarkecie? – Opcje wielokrotnego użytku są lepsze, ale tylko wtedy, gdy tworzysz je ponownie – mówi Pauline Deutz, profesor na uniwersytecie w Hull i ekspertka w dziedzinie gospodarki cyrkulacyjnej. – Znajdź trwałą torbę dobrej jakości i używaj jej przez lata.

Biorąc pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii tylko sześć procent elastycznego plastiku jest obecnie poddawane recyklingowi, warto pamiętać o szkodliwym wpływie jednorazowych toreb na światowe oceany. – Głównym powodem, dla którego warto wybierać inne opcje niż jednorazowe torby plastikowe, jest ograniczenie zaśmiecania oceanów mikroplastikami i związanych z tym problemów – mówi Tomas Ekvall, adiunkt na Uniwersytecie Technologicznym Chalmers i autor raportu ONZ na temat jednorazowych toreb plastikowych. – Jeśli chodzi o inny wpływ na środowisko, plastikowa torba jest zaskakująco konkurencyjna.

Ekvall podkreśla jednak, że liczba 20 000 użyć przytoczona w badaniu z 2018 roku odnosi się do wszystkich skutków środowiskowych produkcji torby na zakupy z bawełny organicznej. – Tyle razy torba musi być użyta, aby była lepsza lub równa pod względem środowiskowym we wszystkich kategoriach wpływu – wyjaśnia. – Torba bawełniana przyczynia się 20 000 razy bardziej do zubożenia warstwy ozonowej niż jednorazowa torba plastikowa. Zubożenie warstwy ozonowej nie jest jednak zazwyczaj przedmiotem oceny cyklu życia.

Fot. Getty Images

Inne badanie, przeprowadzone przez Agencję Ochrony Środowiska w 2011 roku, sugeruje, że należałoby użyć torby bawełnianej 131 razy, aby stała się ona lepszym wyborem niż plastikowa torba na zakupy. Jeśli myślisz tylko o jej wpływie na zmiany klimatyczne, jest to o wiele bardziej osiągalna liczba.

Najważniejsze wnioski? W miarę możliwości wykorzystuj torby ponownie i nie gromadź ich więcej, niż potrzebujesz. – Najlepszą dla środowiska opcją jest używanie torby, którą masz w domu – bawełnianej, papierowej lub plastikowej – zamiast kupowania nowej – podsumowuje Ekvall.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.co.uk. 

Emily Chan
Komentarze (1)

Gość23.01.2023, 20:00
Torba bawełniana przyczynia się 20 000 razy bardziej do zubożenia warstwy ozonowej niż jednorazowa torba plastikowa. A czy nie jest zatem tak, że torba bawełniana odpowiada 20000 toreb plastikowych? Jak to wygląda w takim ujęciu?
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Czy bawełniane torby rzeczywiście są bardziej przyjazne dla środowiska?
Proszę czekać..
Zamknij