Znaleziono 0 artykułów
29.07.2023

Wszystko, co musisz wiedzieć o witaminie C

29.07.2023
Jil Sanders (Fot. Spotlight. Launchmetrics / Agencja FREE)

Ulubiony składnik urodomaniaczek doceniany za natychmiastowy efekt rozświetlenia. Polecany przez dermatologów ze względu na silne działanie antyoksydacyjne. Witamina C wydaje się nie mieć sobie równych, jednak czy wiemy wszystko na jej temat? Na najważniejsze pytania z nią związane odpowiada dermatolożka.

Na pewno niejednokrotnie słyszałaś, że witamina C powinna być pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry. Dermatolog Ana Santamarina twierdzi jednak, że należy zastanowić się nad jej codziennym stosowaniem, ponieważ niektóre jej formuły potrafią działać dłużej niż inne. – Czysta witamina C tworzy pewien rodzaj rezerwy w skórze. Może gromadzić się do trzech lub czterech dni, więc jej codzienne stosowanie nie jest konieczne, o ile spełnia wiele określonych warunków.

Jak powinna być sformułowana witamina C, aby jej codzienne stosowanie nie było konieczne?

Jak zauważa Santamarina, to zasada, która nie odnosi się do każdego preparatu. Musi to być przede wszystkim produkt, który zawiera od 10 do 15 proc. kwasu askorbinowego o pH 3,5 lub niższym. – W ten sposób może gromadzić się w tkankach do czterech dni, co oznacza, że można go stosować tylko trzy lub cztery razy w tygodniu – tłumaczy dermatolożka.

Badanie zatytułowane „Kwas L-askorbinowy do stosowania miejscowego: Badanie nad wchłanianiem przezskórnym” („Topical L-Ascorbic Acid: Percutaneous Absorption Studies”) przeprowadzone przez dra Sheldona R. Pinnella wykazało, że okres połowicznego rozpadu na skórze 15-proc. kwasu askorbinowego o pH 3,2 wyniósł około czterech dni.

Ważną kwestią jest nie tylko stężenie witaminy C, lecz także jej pH

Eksperci zalecają serum wyższe niż 8 proc., przyjmując za normę około 12 proc., ale Santamarina podkreśla, że należy również wziąć pod uwagę pH. – Stężenie nie zawsze jest najważniejsze ani nie sprawia, że składnik aktywny jest mniej lub bardziej biodostępny i skuteczny. O skuteczności decydują takie czynniki jak pH i zabezpieczenie formuły przed słońcem. Główną wadą czystej witaminy C jest bowiem jej stabilność. Może ją utracić w kontakcie z zasadowym pH lub z powietrzem czy światłem.

Zalety stosowania witaminy C w połączeniu z niacynamidem

Jeśli w trosce o ochronę skóry wybierzesz ampułkę lub serum z witaminą C zawierającą od 10 do 15 proc. kwasu askorbinowego o pH 3,5 lub niższym, możesz użyć jej wraz z innymi składnikami. W dniach, gdy nie stosujesz witaminy C, zamiennie sięgnij po niacynamid. – To znany przeciwutleniacz, który również poprawia koloryt cery – mówi Santamarina. Ponadto jest świetny dla wszystkich rodzajów skóry i działa przeciwzapalnie.

Witamina C nie dla każdego

Chociaż to popularny składnik, w rzeczywistości witamina C nie jest dla każdego. Na szczęście istnieją inne formuły przeciwutleniaczy, które mogą pomóc skórze w podobny sposób. – Świetna reputacja witaminy C ma swoje uzasadnienie, ale spotykam ludzi, na których nie działa ona tak dobrze, a wciąż chcą ją stosować. Oczywiście można próbować różnych formuł, dlatego swoim pacjentom zwykle mówię: „Może ta substancja aktywna nie jest dla ciebie? Poszukajmy innej, która lepiej pasuje do twojej skóry” – tłumaczy Santamarina.

Z kolei Andrea de Araújo, kosmetolożka i dyrektorka centrum Sybarite Beauty & Medical Experts, wyjaśnia, jak ważne jest, by nie skupiać się wyłącznie na stosowaniu witaminy C, zwłaszcza że powoduje ona lekkie złuszczanie, które może uszkodzić skórę, jeśli nie jest ona dobrze nawilżona. – Istnieje wiele innych aktywnych składników, które są przeciwutleniaczami i nie powodują podrażnień – mówi de Araújo. – Może to być ekstrakt z dziurawca – liście tej rośliny są bogate w przeciwutleniacze i chronią przed starzeniem, jednocześnie nawilżając i regenerując – albo z oczaru wirginijskiego, który zawiera garbniki i flawonoidy chroniące skórę.

Witamina C: rano czy wieczorem?

Chociaż zwykło się stosować witaminę C o poranku, nie należy wykluczać jej zastosowania dwukrotnie w ciągu dnia, czyli również wieczorem. – Rankiem zadziała jako doskonały przeciwutleniacz zdolny do naprawiania uszkodzeń skóry powodowanych przez promienie UV – mówi Santamarina. – Połączenie 15-proc. kwasu askorbinowego z witaminą E zmniejsza powstawanie oparzeń słonecznych o ponad połowę. Witamina C może również chronić skórę przed miejskimi zanieczyszczeniami. Jeśli korzystasz z lasera frakcyjnego, zalecam stosowanie witaminy C dwa razy dziennie, ponieważ wykazano, że działa wspomagająco na gojenie się skóry.

Kiedy należy zrezygnować z witaminy C?

Największym problemem związanym z witaminą C jest jej stabilność, co oznacza, że jeśli nie ma dobrej formuły, może łatwo się utleniać. – Gdy witamina C zmienia kolor na pomarańczowy, oznacza to, że się utleniła. A jeśli jest brązowa, nadszedł czas, by ją wyrzucić – wyjaśnia ekspertka.

W jakim wieku możesz zacząć stosować witaminę C?

Santamarina zaleca sięgać po witaminę C od około 25. roku życia. – To właśnie wtedy ilość enzymów odpowiedzialnych za utratę kolagenu wzrasta, a dobra witamina C pomaga stymulować jego syntezę – podsumowuje.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.es.

Ana Morales
Proszę czekać..
Zamknij