Znaleziono 0 artykułów
18.03.2023

Stam od Marca Jacobsa: Powraca kultowa torebka z lat 2000.

18.03.2023
Fot. Getty Images

Archiwa marki są często najlepszym źródłem inspiracji dla projektantów. Najlepszym przykładem jest Marc Jacobs, który niedawno sięgnął do historii swojego brandu i ponownie wprowadził na rynek torbę Stam. Modelem nazwanym na cześć supermodelki Jessiki Stam i uwielbianym przez it-girls z lat 2000., w tym Beyoncé i Rihannę, przenosi nas do sezonu jesień-zima 2005, kiedy torebka zadebiutowała na wybiegu.

Amerykański projektant nie jest pierwszym, który w tym sezonie odkrył skarby z przeszłości. Niektóre z najlepszych toreb, jakie pojawiły się ostatnio na rynku, to nowe wersje archiwalnych modeli: Wanda marki Ferragamo w interpretacji Maximiliana Davisa, odnowiona saddle bag w Gucci i pojemna Di Bag od Tod’s – to tylko kilka przykładów z wybiegów wiosna-lato 2023. 

Torba Stam zadebiutowała na pokazie kolekcji Marca Jacobsa na sezon jesień-zima 2005 (fot. Getty Images)

Ponowne wprowadzenie na rynek modelu Stam jest mądrym posunięciem Jacobsa, który wykorzystał nienasycony apetyt świata mody na styl lat 2000. i wywołał uczucie nostalgii u wszystkich tych, którzy pragnęli zdobyć torbę za pierwszym razem. 

Jessica Stam, od której wywodzi się nazwa torby, pozuje w nowej kampanii (fot. Harley Weir)

Jak u redaktorki działu mody brytyjskiego „Vogue’a” Laury Hawkins, która jako nastolatka spędzała godziny na przeszukiwaniu second-handów w celu znalezienia toreb vintage podobnych do Stam. – Było coś niesamowicie fajnego w używanym, prawie retro wyglądzie tego damskiego kształtu z maksymalistycznie grubym zapięciem, co oczywiście rezonuje dzisiaj, w naszej erze obsesji na punkcie drugiego obiegu – mówi Hawkins, dodając: – Może teraz będę w stanie zainwestować w prawdziwy model.

Paris Hilton w nowej kampanii (fot. Harley Weir)

Reedycja dołącza do innych modeli w kolekcji (M)Archives – franczyzy, która widziała już powrót kilku projektów, w tym torby na ramię J Marc – i ma wszystkie natychmiastowo rozpoznawalne elementy charakterystyczne dla Stam z 2005 r.: metalowy łańcuch, zapięcie na zatrzask i pikowane skórzane wykończenie. A kto lepiej zaprezentuje nową Stam niż Jessica Stam – od której wywodzi się nazwa torebki i która w kampanii występuje u boku Selmy Blair, Ashanti, Ashlee Simpson i Paris Hilton (innej fanki Stam z dawnych lat) – pozując z małą i dużą wersją torby. 

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.co.uk.

Alice Cary
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Stam od Marca Jacobsa: Powraca kultowa torebka z lat 2000.
Proszę czekać..
Zamknij