Znaleziono 0 artykułów
24.10.2022

Najlepsze filmy o wampirach nie tylko na Halloween

24.10.2022
(Fot. materiały prasowe Metro-Goldwyn-Mayer)

Krwiożerczy Dracula, przerażający Nosferatu czy seksowny Edward Cullen – popkultura od dziesiątków lat próbuje rozpracować mit wampira. Oto 10 najlepszych filmów o nieśmiertelnych. W sam raz na Halloween. 

Mit wampira fascynuje ludzi od wieków. Termin ten pojawił się po raz pierwszy około 1725 roku za sprawą Arnolda Paolego i Petera Plogojowitza, dwóch austriackich żołnierzy, którzy po śmierci powrócili jako wampiry, by nawiedzać wioski Medveđa i Kisiljevo. W popkulturze, a zwłaszcza w kinie, wampir inspirował wielu filmowców, począwszy od Friedricha Wilhelma Murnaua, który wykorzystał kultową powieść Brama Stokera „Dracula”, by w 1922 roku nakręcić film „Nosferatu wampir”. W tamtych czasach wampir był przedstawiany jako spragniony krwi potwór. Dziś niektórzy próbują zwrócić uwagę na jego ludzką stronę. Oto 10 najlepszych filmów o wampirach, które warto zobaczyć przed Halloween.

„Nosferatu symfonia grozy” (1922)

(Fot. Getty Images)

Oparta na powieści „Dracula” Brama Stokera adaptacja Friedricha Wilhelma Murnaua. Niemiecki film niemy przedstawia notariusza Thomasa Huttera, który w Transylwanii chce sprzedać posiadłość hrabiemu Orlokowi. Młody człowiek wkrótce odkrywa, że hrabia to Nosferatu, krwiożerczy wampir.

„Wywiad z wampirem” (1994)

(Fot. materiały prasowe)

Oparty na powieści Anne Rice wydanej w 1976 roku. Akcja filmu toczy się w San Francisco, w latach 90. minionego wieku. Dziennikarz Malloy nagrywa zwierzenia wiekowego wampira Louisa. Zafascynowany, prosi rozmówcę, by pozwolił mu wejść do jego mrocznego świata. Malloya zagrał Christian Slater (początkowo do roli wybrano Rivera Phoenixa, który zmarł w 1993 roku).

„Nosferatu wampir” (1979)

(Fot. Archives du 7eme Art/Photo12/AFP)

Jonathan Harker leci w Karpaty, gdzie jest odpowiedzialny za negocjowanie sprzedaży domu z hrabią Draculą. Pomimo ostrzeżeń mieszkańców wsi Harker konfrontuje się z wampirem. Na uwagę zasługuje Isabelle Adjani w roli Lucy Harker.

„Nieustraszeni pogromcy wampirów” (1967)

(Fot. Cadre Films / Filmways Pictures Cadre Films / Filmways Pictures / Collection Christophel)

Pod koniec lat 60. minionego wieku Roman Polański opowiedział o profesorze Abronsiusie, który podejmuje śledztwo na temat wampirów. W Transylwanii asystent profesora, Alfred, ulega urokowi Sary (Sharon Tate). Gdy zostaje porwana, intryga się zagęszcza.

„Dracula” (1931)

(Fot. Universal universal / Collection Christophel)

Renfield (Dwight Frye) udaje się w Karpaty, aby zawrzeć umowę z Draculą, nie wiedząc, że ten ostatni jest krwiożerczym wampirem. Zahipnotyzowany przez hrabiego, zostaje zmuszony do wykonywania jego rozkazów.

„Wampiry” (1998)

(Fot. materiały prasowe)

Podobnie jak Buffy, Jack Crow jest pogromcą wampirów, który postanowił poświęcić życie polowaniu na potwory, aby pomścić swoich rodziców, którzy zginęli na jego oczach, pożarci przez jednego z nich. W towarzystwie swojej drużyny wyrusza do Nowego Meksyku, by kontynuować bezlitosne polowanie.

„Zmierzch” (2008)

(Fot. materiały prasowe)

Adaptacja powieści Stephanie Meyer stała się kultowym filmem dla nastolatków. Opowiada o losach niebezpiecznej miłości między stuletnim wampirem i licealistką. Dzięki sadze Robert Pattinson zyskał status idola milenialsów.

„Zagadka nieśmiertelności” (1983)

(Fot. materiały prasowe MGM)

W filmie Tony’ego Scotta grają Catherine Deneuve w roli Miriam, nieśmiertelnej kobiety-wampira, i David Bowie, jako John, któremu kobieta zaoferowała nieśmiertelność. Pewnego dnia John zaczyna się starzeć. Miriam zrobi wszystko, by zatrzymać ten proces.

„Dracula” (1992)

(Fot. materiały prasowe)

Dzięki Francisowi Fordowi Coppoli Dracula powrócił do popkultury. Transylwania, 1462 rok, hrabia Viad Dracula wyrusza na wojnę z tureckim najeźdźcą. Po powrocie znajduje ciało swojej żony Elisabety. Gdy otrzymała fałszywą informację o śmierci męża, popełniła samobójstwo. Oszalały z żalu żołnierz postanawia wezwać siły okultystyczne, aby przywrócić ukochaną do życia. Zamiast tego zmienia się w wampira.

„Blade – wieczny łowca” (1998)

(Fot. materiały prasowe)

Jak wygląda wampir przyszłości? Eric – dobry i zły, ludzki i nieśmiertelny – próbuje pomścić matkę i zabić Deacona Frosta, przywódcę wampirów. Wkrótce światło dzienne ujrzy prequel „Blade” z Mahershalą Alim.

Artykuły ukazały się oryginalnie na Vogue.fr.

Alexandre Marain
Proszę czekać..
Zamknij