Znaleziono 0 artykułów
12.10.2021

Najpopularniejsze imiona royal babies

12.10.2021
Księżna Kate na ślubie siostry Pippy Middleton (Fot. Getty Images)

Jeżeli chodzi o imiona dzieci rodzących się w rodzinie królewskiej, nie należy spodziewać się niczego niezwykłego, modnego ani nawet szczególnie współczesnego (najpopularniejszymi imionami chłopięcymi w Wielkiej Brytanii w roku 2019 były Liam i Noah, jednak nie zasłużyły nawet na pozycję trzeciego imienia syna księcia i księżnej Cambridge, który przyszedł wtedy na świat). To dlatego, że dla Windsorów istnieje jedna rzecz, którą cenią ponad wszystko: własne drzewo genealogiczne.

Nie powinno dziwić, że wiele royal babies otrzymuje imiona po monarchach uwielbianych w przeszłości. Na przykład mały książę George, gdy obejmie władzę, będzie siódmym królem o tym imieniu. Z kolei historia imienia księcia Cambridge sięga XI wieku i Wilhelma Zdobywcy (William the Conqueror). Często wykorzystywane są również imiona dzieci i wnuków królowej Wiktorii – takie jak Helena, Beatrycze i Luiza. Nawet gdy Windsorowie jednak postanowią przeciwstawić się tradycji, imiona przez nich wybierane i tak mają tradycyjne pochodzenie: drugie imię Archiego, syna księcia Harry’ego i Meghan Markle, to Harrison, które można tłumaczyć jako syn „Harry’ego”. Imię ich córki, Lilibet, zostało wybrane na cześć babci Harry’ego, królowej Elżbiety.

Przedstawiamy najpopularniejsze imiona dzieci z brytyjskiej rodziny królewskiej oraz ich znaczenie. Kto wie, może znajdziesz wśród nich inspirację dla własnego potomstwa?

Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi

Rodzice: Księżniczka Beatrycze z Yorku i Edoardo Mapelli Mozzi

Rok urodzenia: 2021

Pochodzenie: Elizabeth to ukłon w stronę głowy rodziny Windsorów i babci Beatrice, królowej. Natomiast Sienna to włoskie imię, będące odniesieniem do pochodzenia Edoardo.

Lilibet „Lili” Diana

Rodzice: Książę i księżna Sussex

Rok urodzenia: 2021

Pochodzenie: W niedawno opublikowanym oświadczeniu rzecznik księcia i księżnej Sussex lakonicznie wyjaśnił znaczenie imienia ich drugiego dziecka: „Lili dostała imię po swojej prababci, Jej Wysokości Królowej, która przez rodzinę nazywana jest Lilibet. Jej drugie imię, Diana, zostało wybrane, by uczcić jej zmarłą babcię, księżną Walii”.

August Philip Hawke

Rodzice: Księżna Eugenia z Yorku i Jack Brooksbank

Rok urodzenia: 2021

Pochodzenie: Eugenia wyjaśniła, skąd wzięło się imię jej syna w stories na Instagramie: „Otrzymał imię po swoim pradziadku i obu prapradziadkach” – napisała. August to imię, pod którym ochrzczony został książę Albert, mąż królowej Wiktorii, z kolei Philip to ukłon w stronę małżonka obecnie panującej królowej. Hawke to nazwisko rodowe rodziny ze strony Jacka.

Archie Harrison

Meghan Markle, książę Harry i Archie  Mountbatten-Windsor (Fot. Getty Images)

Rodzice: Książę i księżna Sussex

Rok urodzenia: 2019

Pochodzenie: Inspiracją dla imienia pierwszego dziecka księcia Harry’ego i Meghan Markle było starogreckie słowo arche oznaczające „siłę” i „mądrość”. Harrison oznacza „syna Harry’ego”.

Louis Arthur Charles

Rodzice: Książę i księżna Cambridge

Rok urodzenia: 2019

Pochodzenie: Imię Louis, w którego wymowie litera „s” jest niema, to hołd dla ukochanego wuja księcia Williama, Louisa Mountbattena, zamordowanego przez IRA w 1979 roku. Arthur to drugie imię Williama, z kolei Charles jest oczywistym ukłonem w stronę ojca księcia Cambridge.

Charlotte Elizabeth Diana

Księżna Kate z księżniczką Charlotte (Fot. Getty Images)

Rodzice: Książę i księżna Cambridge

Rok urodzenia: 2015

Pochodzenie: Gdy Pałac Kensington ogłaszał imiona nadane drugiemu dziecku księcia Williama i Kate Middleton, ich rzecznik powiedział, że „mówią same za siebie”. Charlotte to odniesienie do królowej Charlotte, żony króla Jerzego III, oraz żeńska wersja imienia Charles. Elizabeth to oczywiście hołd dla panującej monarchini, a Diana we wzruszający sposób wspomina zmarłą matkę Williama.

George Alexander Louise

Rodzice: Książę i księżna Cambridge

Rok urodzenia: 2013

Pochodzenie: George (polski Jerzy) to jedno z najbardziej królewskich imion: w historii brytyjskiej monarchii nosiło je aż sześciu królów. Ostatnim, który panował, był ojciec królowej Elżbiety, ukochana przez Brytyjczyków postać historyczna: Jerzy VI. Zasiadał na tronie podczas II wojny światowej, kiedy to chwalono go za opanowanie i stoicki spokój. Alexander nie ma odniesień historycznych związanych z monarchią, jest to jednak męska wersja drugiego imienia jego babci, Alexandry.

Louise Alice Elizabeth

Rodzice: Hrabia i hrabina Wessex

Rok urodzenia: 2003

Pochodzenie: Louise to imię czwartej córki królowej Wiktorii, z kolei Alice pochodzi od jej drugiej córki i prababci Louise ze strony ojca. Elizabeth to oczywisty ukłon w stronę babci.

James Alexander Philip Theo

Rodzice: Hrabia i hrabina Wessex

Rok urodzenia: 2007

Pochodzenie: Król Jakub I jest ważną postacią w brytyjskiej historii, jako pierwszy monarcha rządzący zarówno Anglią, jak i Szkocją od roku 1603 – jest to więc pierwszy król Wielkiej Brytanii. Imię to pojawia się w rodzinie królewskiej od tamtego czasu.

A co z imieniem „Theo”? To ukłon w stronę dziadka hrabiny Wessex, który właśnie takie imię nosił.

Eugenie Victoria Helena

Rodzice: Książę i księżna Yorku

Rok urodzenia: 1990

Pochodzenie: Imię Eugenia wywodzi się ze starożytnej Greki, w której słowo eugenia oznacza „szlachetność”. Choć w momencie jego ogłoszenia zostało uznane za niezwykłe, sięga daleko wstecz w brytyjskiej historii – to również imię wnuczki królowej Wiktorii. Z kolei Helena to imię, które nosiła piąta córka królowej Wiktorii.

Beatrice Elizabeth Mary

Rodzice: Książę i księżna Yorku

Rok urodzenia: 1988

Pochodzenie: Również w wypadku Beatrice książę i księżna Yorku inspirowali się wyborami królowej Wiktorii – Beatrycze to imię jej piątej córki i najmłodszego dziecka. Mary pochodzi od praprababci Beatrycze, Marii Teck, żony króla Jerzego V.

Henry Charles Albert David

Rodzice: Książę i księżna Walii

Rok urodzenia: 1984

Pochodzenie: Składające się z czterech członów imię księcia Harry’ego symbolizuje wpływy i władzę. To hołd dla wielu królów z dynastii Tudorów, Stuartów i Windsorów. David, oznaczające „ukochany”, jest często używane jako drugie i kolejne imię chłopców z rodziny królewskiej, na przykład dla księcia Windsoru było to siódme imię.

William Arthur Philip Louis

Księżna Diana z księciem Williamem (Fot. Getty Images)

Rodzice: Książę i księżna Walii

Rok urodzenia: 1982

Pochodzenie: Podobno książę Karol chciał, by pierwsze imię jego pierworodnego syna i dziedzica brytyjskiego tronu brzmiało Artur. Jednak Diana uważała, że jest ono zbyt staroświeckie, dlatego kompromisem okazał się William (odpowiednik polskiego Wilhelma). W brytyjskiej historii pojawia się wielu Williamów, między innymi XI-wieczny władca Wilhelm Zdobywca.

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.com.

Elise Taylor
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Najpopularniejsze imiona royal babies
Proszę czekać..
Zamknij