Znaleziono 0 artykułów
13.12.2021

Niacynamid: Sekretny składnik kosmetyków

13.12.2021
(Fot. Getty Images)

Niacynamid, czyli część składowa witaminy B3, to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych stosowanych do pielęgnacji skóry. Pozwala pozbyć się niedoskonałości, wygładza i chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. 

Czym dokładnie jest niacynamid?

Jako jedna z części składowych cząsteczki witaminy B3 (drugą jest niacyna) niacynamid naturalnie występuje w jedzeniu takim jak zboża, ryby, mięso i fasola. – Spożywanie produktów zawierających niacynę jest bardzo korzystne dla zdrowia – mówi Paula Begoun, założycielka firmy Paula’s Choice. – Dla skóry każdego rodzaju i w każdym wieku najlepsze jest miejscowe stosowaniu niacynamidu. 

Jak niacynamid działa na skórę? 

– Niacynamid to jeden z najsilniejszych środków przeciwzapalnych stosowanych do pielęgnacji skóry – mówi Daniel Isaacs, kierownik działu badań firmy Medik8. – Jest idealny, gdy chcemy pozbyć się niedoskonałości, bo może hamować stany zapalne skóry. Łagodzi więc zaczerwienienia i bolesność podrażnionych miejsc. 

Ale to nie wszystko. Niacynamid nie tylko pomaga w produkcji odżywczych ceramidów wewnątrz skóry, lecz także może blokować transfer melaniny do jej komórek, dzięki czemu spowalnia procesy, których efektem są przebarwienia. – Cząsteczka ta może nawet przyspieszać obrót komórkowy i stymulować produkcję kolagenu, dzięki czemu cera wygląda na młodą i zdrową – dodaje Isaacs. Jednocześnie badanie przeprowadzone w roku 2019 wykazało, że szczególnie dobrze radzi sobie z atakującymi nas codziennie zanieczyszczeniami, dzięki umiejętności naprawy uszkodzonego DNA oraz silnym właściwościom antyoksydacyjnym. 

Jako składnik „komunikujący się z komórkami” niacynamid „rozmawia” z różnego rodzaju komórkami i zachęca je do produkcji komórek nowszych, świeższych i zdrowszych, dzięki którym skóra zachowuje się tak, jakby była młodsza. Pomaga to w regeneracji elementów składowych skóry – ceramidów i keratyny, które tworzą barierę skórną. – Jeśli bariera zostanie naruszona, rozpadają się cząsteczki kolagenu i elastyny, skóra traci nawilżenie i nie jest w stanie prowadzić procesów naprawczych – to wtedy jej stan się pogarsza. Dlatego ochrona i odnowa tej bariery są tak ważne. W ostatnich latach wiele z nas przesadzało z ilością kwasów AHA i BHA lub przesadnie oczyszczało skórę, teraz branża beauty oferuje więcej składników wspierających barierę skórną, stąd wzrost popularności niacynamidu. 

Zimą bariera skórna jest dużo bardziej podatna na zniszczenia – trudne warunki atmosferyczne ją wyjaławiają – więc dobrze stosować niacynamid, gdy robi się zimno. 

Czy kosmetyki z niacynamidem są dla każdego? 

Każdy rodzaj skóry może odczuć korzyści z niacynamidu. Pomaga na wszelkie problemy skórne: od zapobiegania stanom zapalnym po kontrolę nadmiernego wydzielania sebum. – Jeśli masz tłustą cerę, skłonną do zatkanych lub rozszerzonych porów, i/lub przebarwienia, szukaj produktów o lekkiej wodnej konsystencji, takich jak mój 10% Niacinamide Booster –sugeruje Begoun. – Jeśli twoja skóra jest sucha, najlepiej będzie ci służył nawilżający emolient lub tonik zawierający mniejszą ilość niacynamidu. To również składnik genialnie działający w połączeniu z innymi produktami, wzmacniający ich skuteczność. 

Czy niacynamid może być przyczyną powstawania wyprysków? 

Niacynamid działa łagodząco i przeciwzapalnie, więc nie powinien powodować takich problemów. Eksperci zgadzają się co do tego, że jeśli pojawi się trądzik lub inna niepożądana reakcja, należy zaprzestać używania produktu. Niacynamid może być bowiem przyczyną nadwrażliwości, jeśli jego stężenie jest zbyt wysokie. 

Jakie stężenie niacynamidu powinnam wybrać? 

Niacynamid występuje w bardzo różnym stężeniu. Bardzo wysokie (10 proc.) może powodować podrażnienia skóry, z kolei zbyt niskie nie przyniesie pożądanych efektów. – Wybierajmy kosmetyki zawierające co najmniej 5-proc. niacynamid – mówi dr Anjali Mahto, lekarz dermatolog z 55 Harley Street. Jeśli obawiasz się podrażnienia, zacznij od mniejszego stężenia i stopniowo je zwiększaj. 

Czy produkty z niacynamidem nakłada się przed aplikacją kremu nawilżającego czy po niej? 

Nałóż serum z niacynamidem przed aplikacją kremu nawilżającego, by mogło skutecznie wniknąć w głąb skóry. Możesz użyć go rano lub wieczorem (a nawet w ciągu dnia, jeśli masz na to ochotę). 

Czy niacynamid może być stosowany jednocześnie z witaminą C? 

Wbrew panującym mitom niacynamid może być stosowany z większością kosmetyków zawierających witaminę C, należy jednak unikać łączenia go z jej czystą postacią (w formie proszku lub kapsułek – można przeczytać o tym na etykietach produktów). Jeżeli zależy nam na rozświetlonej cerze, wystarczy nałożyć je warstwa po warstwie. 

Co jeszcze można mieszać z niacynamidem? 

Podobnie jak witamina C, niacynamid może być z powodzeniem używany z wieloma innymi składnikami. Przykładem może być retinol, którego działanie jest silniejsze. Retinol może powodować podrażnienia, zaczerwienienia i suchość skóry. Dzięki właściwościom nawilżającym niacynamidu jednoczesne ich stosowanie może minimalizować wysuszające działanie retinolu. 

Kwas hialuronowy też świetnie współpracuje z niacynamidem. Oba są humektantami, a więc mocno nawilżają skórę. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat, Isaacs poleca używać dwóch produktów. – Zacznij od kosmetyku o najlżejszej formule i stopniowo wprowadzaj te o cięższej konsystencji – tłumaczyA więc zaczynamy od produktów na bazie wody, następnie nakładamy olejki lub emulsje, a wykańczamy cięższymi kremami.

Czy mogę stosować niacynamid codziennie? 

Tak, można używać go codziennie, rano i wieczorem.

Materiał w oryginale ukazał się na Vogue.co.uk.

Hannah Coats i Tish Weinstock
Proszę czekać..
Zamknij