Znaleziono 0 artykułów
01.02.2024

Budzisz się co noc o tej samej godzinie? Oto, co ciało i umysł próbują ci powiedzieć

01.02.2024
Fot. Getty Images

Nigdy nie udaje ci się przespać całej nocy i zawsze budzisz się o tej samej porze? Zgodnie z medycyną chińską to sposób, w jaki twoje ciało, umysł i emocje wysyłają ci sygnał. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie przyczyn budzenia się w nocy, godzina po godzinie.

Budzenie się w nocy zawsze o tej samej porze mówi wiele o nas i o naszych emocjach

Człowiek od zawsze był głęboko związany z naturą, a w szczególności ze słońcem. Jego odległość determinuje zmiany pór roku. Wschód i zachód słońca wyznaczają dni, światło i ciemność mówią ciału, kiedy nadszedł czas, aby odpocząć lub wstać. Jest to zależność, która pomimo pojawienia się technologii i elektryczności nadal istnieje, wyznaczając tym samym całodobowy rytm, w którym powtarzają się te same procesy fizjologiczne. Utrzymanie tej harmonii jest niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli cierpi się na zaburzenia snu. I właśnie z tego powodu ich obserwowanie jest ważne – może być wskaźnikiem stanu zdrowia. Wybudzanie się o tej samej porze w nocy to sygnał od ciała, a konkretnie od narządów wewnętrznych. To właśnie one pragną powiedzieć nam coś o emocjach, które nas dręczą i których być może wciąż w pełni nie rozumiemy.

Dlaczego zawsze budzimy się o tej samej porze i co nocne pobudki mówią o twoim ciele?

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską istnieje zegar narządów, który odczytuje maksymalne wskaźniki wydajności osiągane przez każde z nich, co mówi wiele o naszym fizycznym i psychicznym stanie zdrowia: ciało, umysł i emocje są tak naprawdę nierozłączne i właśnie z tego powodu budzenie się w nocy, zwłaszcza zawsze o tej samej porze, może być sposobem na zrozumienie, jacy naprawdę jesteśmy, również z emocjonalnego punktu widzenia. Budzenie się w nocy nie tylko sygnalizuje, na który narząd powinniśmy zwrócić większą uwagę, ale także w jakim nastroju jesteśmy. Zgodnie z medycyną chińską emocje powiązane są z konkretnym narządem wewnętrznym, a więc czas, w którym budzimy się w nocy, może sygnalizować problem emocjonalny, a nie fizyczny.

Co oznacza budzenie się między 1 a 3 w nocy: Wątroba – gniew

Jeśli przespanie tego okresu jest niemożliwe, problem może być związany z wątrobą, a w konsekwencji z gniewem. Odpowiedzialna za detoksykację całego organizmu wątroba może wskazywać na istnienie silnych emocji, którym należy dać upust. Być może warto także zaserwować sobie lżejsze posiłki przed snem.

Budzenie się między 3 a 5 rano: Płuca – smutek

Pomiędzy godziną 3 a 5 nad ranem nasze płuca osiągają najwyższą wydajność. Regulują układ oddechowy oraz są powiązane z układem odpornościowym, a według medycyny chińskiej odpowiadają za emocje takie jak smutek i żałoba. O ile więc z fizycznego punktu widzenia należy zwrócić uwagę na problemy z oddychaniem i alergie, o tyle próba zajrzenia w głąb siebie, również z pomocą psychologa, i odkrycie przyczyny smutku może poprawić odpoczynek, pomagając tym samym przespać całą noc.

Budzenie się między 5 a 7 rano: Jelita – niepokój

Jest to czas jelita grubego: między 5 a 7 rano budzi się ostatnia część jelita i hipotetycznie jest to najlepsza pora na skorzystanie z toalety. Niestety, niepokój może hamować funkcje oczyszczające jelita grubego, uniemożliwiając eliminację toksyn i negatywnych emocji.

Co dzieje się podczas innych godzin w ciągu dnia?

Aktywacja narządów, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, ma miejsce nie tylko w nocy. W rzeczywistości cały dzień można podzielić na przedziały czasowe trwające około dwóch godzin, w których poszczególne narządy wyznaczają najlepszy czas na ich pielęgnację.

Od 7 do 9 rano zaczyna intensywniej pracować żołądek

Organ, który odpowiada za trawienie, może być osłabiony przez zmartwienia, stres i napięcie. Jako że jest to moment, w którym ciało się rozbudza, ważne jest, aby spróbować skupić się na pozytywnych myślach, które sprawią, że wstawanie z łóżka będzie mniej męczące.

Od 9 do 11 rano mocno uaktywniona jest śledziona

Jest to bardzo ważny organ, ponieważ jest zdolny do przekształcania pożywienia w energię, natomiast jest on podatny na rozpamiętywanie. Rozwiązaniem może być zatem odsuwanie od siebie myśli, aby uniknąć senności zaraz po śniadaniu.

Od 11 do 13 zwróć uwagę na serce

Podczas aktywacji serca ważne jest, aby wyeliminować stres i intensywny wysiłek fizyczny, aby w pełni wykorzystać możliwości najważniejszego organu w organizmie.

Od 13 do 15 pracuje jelito cienkie

Nie należy wykonywać wtedy ciężkiej lub stresującej psychicznie pracy. Praca jelita cienkiego musi przebiegać w spokojnej atmosferze, aby umożliwić prawidłowe przyswojenie posiłku. Jak najlepiej go wspomóc? Poszukaj odrobiny przyjemności.

Od 15 do 17 to czas dla pęcherza moczowego

To idealny czas na naukę i pracę. Jedyną przeszkodą jest strach, który może mieć negatywny wpływ na ten organ.

Od 17 do 19 to moment mobilizacji nerek

To najważniejszy organ w tradycyjnej medycynie chińskiej, uważany za rdzeń życia i źródło energii. Nerka jest związana z siłą woli i bezpieczeństwem, dlatego jej funkcje mogą być blokowane przez strach.

Od 19 do 21 osierdzie

Ściśle połączone z sercem, może zostać zablokowane przez stres, dlatego też medytacja i aktywność fizyczna, a także lekka i przyjemna kolacja są tu kluczowe.

Od 21 do 23 poznaj, jak działa tzw. potrójny ogrzewacz o funkcjach oddechowych, krążeniowych, wydalniczych i trawiennych

Jest to meridian ściśle połączony z wieloma narządami wewnętrznymi. Może być on blokowany przez niepokój, któremu należy przeciwdziałać poprzez radość i relaks, co również przyczyni się do lepszego snu.

Od 23 w nocy do 1 nad ranem daj odpocząć pęcherzykowi żółciowemu

Związany z odwagą i mądrym wykorzystaniem własnego zdania, może zostać zablokowany przez strach przed podejmowaniem decyzji, a także przez nieśmiałość.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.it.

Beatrice Zocchi
Proszę czekać..
Zamknij