Znaleziono 0 artykułów
15.11.2022

Seriale Netfliksa inspirowane prawdziwymi wydarzeniami

15.11.2022
(Fot. materiały prasowe)

Krytycy nie zostawili suchej nitki na „Dahmerze” i „Obserwatorze” Ryana Murphy’ego. Co nie znaczy, że na Netfliksie nie można znaleźć wartościowych produkcji inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Od „The Crown” o brytyjskiej rodzinie królewskiej po „Unorthodox” o ucieczce z chasydzkiej społeczności – polecamy poruszające seriale na długie jesienne wieczory.

„Sprzątaczka”: Na własną rękę

(Fot. materiały prasowe)

Margaret Qualley i jej mama Andie MacDowell występują w hicie Netfliksa inspirowanym pamiętnikiem Stephanie Land „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze”. Alex (Qualley) podejmuje się ciężkiej pracy sprzątaczki w stanie Waszyngton, próbując uwolnić się od toksycznego związku. Sprawę komplikują jej matka Paula (MacDowell) chorująca na chorobę afektywną dwubiegunową oraz córka Alex, Maddy, którą sąd może odebrać, jeśli kobieta nie udowodni, że jest stabilna finansowo.

„Niewiarygodne”: Kobiety dla kobiet

(Fot. materiały prasowe)

Merritt Wever i Toni Collette zagrały w miniserialu Susannah Grant. Zainspirowany nagrodzonym Pulitzerem reportażem w „ProPublica”, opowiada o detektywkach Karen Duvall i Grace Rasmussen, które łączą siły, aby złapać seryjnego gwałciciela. Wśród jego ofiar znalazły się Marie Adler (Kaitlyn Dever), 18-latka, która zgłosiła swoją napaść na policję, a potem pod naciskiem funkcjonariuszy odwołała zeznania.

„Orange Is The New Black”: Za kratami

(Fot. materiały prasowe)

Piper Kerman przez rok przebywała w więzieniu federalnym. Ale dla twórczyni serialu Jenji Kohan jej historia jest tylko punktem wyjścia do opowiedzenia o innych, mniej uprzywilejowanych współwięźniarkach z Danbury.

"Sprzątaczka" (Fot. materiały prasowe)

„Grace i Grace”: Zbrodna i kara

(Fot. materiały prasowe)

Adaptacja powieści Margaret Atwood została zainspirowana historią Grace Marks (Sarah Gadon). Irlandzka służąca została skazana na dożywocie za zabójstwo swojego pracodawcy w 1843 r. Lekarz Simon Jordan (Edward Holcroft) chce rozgryźć sekret swojej podopiecznej.

„The Crown”: Portret królowej

(Fot. materiały prasowe)

Peter Morgan opowiada o panowaniu królowej Elżbiety II od lat 50. aż do początku XXI w. Pierwsze dwa sezony, skupione wokół Claire Foy i Matta Smitha jako monarchini i księcia Edynburga, przedstawiają młodą kobietę, która znajduje w sobie odwagę, by mówić własnym głosem. Trzeci i czwarty sezon należy do Olivii Colman, pojawia się też Emma Corrin jako Lady Di. Scenariusz to fikcja, a jednocześnie zniuansowany portret królowej i komentarz na temat monarchii.

„Unorthodox”: Wreszcie wolność

(Fot. materiały prasowe)

Anna Winger i Alexa Karolinski nakręciły poruszającą opowieść o dojrzewaniu opartą na pamiętniku Deborah Feldman „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Esty (Shira Haas) ucieka z ultraortodoksyjnej społeczności Brooklynu do Berlina, gdzie wreszcie może zdecydować o własnej przyszłości. Mąż (Amit Rahav) przyjeżdża za nią, zdeterminowany, by sprowadzić ją do domu.

"The Crown" (Fot. materiały prasowe)

„Jak nas widzą”: Wymiar (nie)sprawiedliwości

(Fot. materiały prasowe)

W mistrzowskim miniserialu Avy DuVernay w roli Piątki z Central Parku, nastolatków niesłusznie oskarżonych o gwałt i napaść na białą kobietę w 1989 r., wystąpili Asante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse, Jharrel Jerome i Marquis Rodriguez. Na ekranie oglądamy przesłuchania, proces i wyrok, który zapadł mimo braku dowodów. Następnie przenosimy się do zakładów karnych, gdzie skazani spędzili resztę dorastania. Ponad 10 lat później prawdziwy sprawca przyznał się do winy. Choć całą piątkę uniewinniono i przyznano odszkodowanie, ich życie już nigdy nie było takie samo.

Artykuł ukazał się oryginalnie na vogue.co.uk.

Hayley Maitland i Radhika Seth
Proszę czekać..
Zamknij