Znaleziono 0 artykułów
05.06.2021

Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o Lady Di

05.06.2021
(Fot. Getty Images)

Diana Spencer była jedną z najbardziej wyrazistych członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej w historii. Królowa ludzkich serc buntowała się przeciw dworskim konwenansom, otwarcie wyrażała uczucia i pomagała potrzebującym. Oto 16 mniej znanych faktów o księżnej.

1) Księżna Diana miała dwie siostry, Lady Sarah McCorquodale i Lady Jane Fellowes, oraz dwóch braci, Earla Spencera i Johna Spencera. Drugi zmarł kilka godzin po narodzinach w styczniu 1960 roku.

2) Jej rodzice Frances Shand Kydd i Edward John Spencer rozstali się, kiedy miała siedem lat. 

3) Jej babcia ze strony matki, Ruth Roche, baronowa Fermoy, była przyjaciółką i powierniczką sekretów królowej Elżbiety II.

(Fot. Getty Images)

4) Dorastała w rezydencji Sandrigham House w hrabstwie Norfolk, która należała do rodziny królewskiej i była wynajmowana przez królową Elżbietę II.

5) Księżna Diana marzyła o zostaniu baletnicą, lecz okazała się za wysoka.

6) Diana uzyskała tytuł Lady Diany Spencer, kiedy jej ojciec odziedziczył tytuł hrabiego Spencer. Stąd wziął się przydomek „Lady Di”, który pozostał z nią nawet po tym, jak poślubiła księcia Karola i została księżną Walii.

7) Księżna Diana do dziewiątego roku życia uczyła się w domu, po czym podjęła naukę w szkole z internatem. Opuściła ją w wieku 16 lat, by przenieść się do Szwajcarii. Studiowała tam jedynie jeden semestr, po czym poznała księcia Karola.

8) Przed poznaniem księcia Karola księżna Diana była nianią i nauczycielką.

9) Była pierwszą w historii członkinią rodziny królewskiej, która miała płatną pracę.

10) Diana spotkała się z księciem Karolem przed ślubem zaledwie 12 razy. Miała wówczas 19 lat, a on – 32.

11) Była pierwszą kobietą w historii rodziny królewskiej, która zdecydowała się na poród w szpitalu.

(Fot. Getty Images)

12) Księżna ręcznie pisała list z podziękowaniami dla każdego, kto wręczył jej prezent. Podobno napisała podziękowania dla tysięcy ludzi, którzy przysłali jej prezenty po narodzinach księcia Williama. Niektóre z jej odręcznych listów są sprzedawane obecnie na aukcjach, a ich ceny wahają się w granicach od 2 do 20 tysięcy dolarów.

13) W kwietniu 1987 roku Diana jako pierwsza sfotografowała się z pacjentem zarażonym wirusem HIV bez rękawiczek, łamiąc tabu i przesądy na temat AIDS.

14) Diana przyjaźniła się z wieloma gwiazdami: Eltonem Johnem, George’em Michaelem, Tildą SwintonLizą Minnelli.

15) Ulubionym zespołem księżnej Diany była ABBA. Kate Middleton i książę William postanowili oddać jej cześć, tańcząc na swoim ślubie w 2011 roku do jednej z piosenek szwedzkiego zespołu.

16) Pierwszy raz w historii rodziny królewskiej Diana wybrała gotowy pierścionek zaręczynowy z katalogu.

Oryginalny tekst ukazał się na Vogue.fr.

 

Alexandre Marain
Proszę czekać..
Zamknij