Znaleziono 0 artykułów
05.06.2023

Za kulisami ślubu księcia Jordanii Husseina, syna królowej Ranii, i księżnej Rajwy al-Saif

05.06.2023
Fot. RHCJO

„Nie sądziłam, że to możliwe, aby czuć tyle w radości w sercu!” – napisała królowa Jordanii Rania w sierpniu 2022 roku, ogłaszając zaręczyny swojego najstarszego syna. Niespełna 10 miesięcy później książę Hussein i Rajwa al-Saif pobrali się, a na ich weselu bawiło się 1700 gości, w tym księżna Kate i książę William.

Ich Wysokości książę Hussein i księżna Rajwa al-Saif wzięli ślub 1 czerwca 2023 roku w Jordanii w pałacu Zahran. Para młoda pobrała się podczas muzułmańskiej ceremonii, znanej też jako katb ktab, w obecności ponad 140 gości, wśród których znaleźli się członkowie haszymidzkiej rodziny królewskiej, przedstawiciele innych dworów z całego świata oraz głowy państw. Będący połączeniem formalnego charakteru oficjalnych uroczystości państwowych oraz radości tradycyjnej arabskiej ceremonii ślubnej dzień zostanie zapamiętany na długo w samej Jordanii oraz poza jej granicami.

Ślub księcia Husseina, syna królowej Ranii, i Rajwy al-Saif odbył w historycznym pałacu Zahran

Fot. RHCJO

Wyjątkowy dzień rozpoczął się od powitania gości przez rodziców pana młodego, ich wysokości króla Abdullaha II i królową Ranię, w historycznym pałacu, któremu towarzyszył występ Orkiestry Sił Zbrojnych Jordanii. Po przyjeździe pana młodego cała trójka dołączyła do gości w pawilonie znajdującym się w pałacowym ogrodzie. Panna młoda z kolei dotarła do pałacu eskortowana przez młodsze rodzeństwo następcy tronu, księcia Hashema i księżniczkę Salmę. Następnie książę Hashem odprowadził Rajwę al-Saif do pawilonu, gdzie odbyła się ceremonia religijna oraz podpisanie aktu ślubu, które nadzorował Imam Haszymidzkiej Rodziny Królewskiej dr Ahmed al-Khalaileh. Po zakończeniu ceremonii miejsce to rozbrzmiało radosnymi dźwiękami zaghrata, czy też ululacji, którą kobiety z chóru wyrażały towarzyszące im uczucie szczęścia. Nowożeńcy przywitali się z gośćmi, po czym w kolumnie samochodów udali się do Al Husseiniya Palace, gdzie zorganizowano przyjęcie weselne.

Książę Hussein i Rajwa al-Saif na wesele pojechali w tradycyjnej kolumnie czerwonych pojazdów

Fot. Fot. RHCJO

Historia kolumny czerwonych pojazdów sięga epoki Jego Wysokości Króla Abdullaha I, założyciela Jordanii, który ważne dla narodu wydarzenia czcił procesją białych koni, na których siedzieli jeźdźcy ubrani w granatowe spodnie i czerwone marynarki. W dzisiejszych czasach kolumna ta przejeżdża podczas znaczących dla państwa wydarzeń i składa się z ośmiu krwistoczerwonych, uzbrojonych pojazdów marki Land Rover i 11 motocykli, natomiast przy wyjątkowych okazjach dołączają do nich jeźdźcy na koniach i wielbłądach, a Orkiestra Sił Zbrojnych Jordanii gra na dudach. Uczestnicy parady i jeźdźcy występują w pełnym rynsztunku jordańskiego wojska oraz nakryciach głowy w tradycyjną czerwono-białą kratkę, w języku arabskim określanych jako shemagh.

Na weselu księcia Husseina i Rajwy al-Saif bawiło się 1700 gości

Fot. Fot. RHCJO

Przybycie nowożeńców do pałacu zostało ogłoszone za pomocą tradycyjnego marsza weselnego (zaffeh), z biciem w bębny, grą na kobzach, śpiewem i klaskaniem. Następnie wojskowy zaffeh, grany przez Orkiestrę Sił Zbrojnych Jordanii w tradycyjnych czerwono-białych arafatkach, poprowadził parę młodą na przyjęcie na zewnętrznym dziedzińcu. Po przejściu przez honorowy łuk z szabli nowożeńcy zajęli miejsce na scenie, gdzie dołączyli do nich król Abdullah II i królowa Rania oraz rodzice panny młodej, by powitać ponad 1700 obecnych tam gości. W program wieczoru wchodziły również występy będące hołdem dla kariery wojskowej pana młodego, saudyjskiego pochodzenia panny młodej oraz tradycyjnej sztuki jordańskiej, a także krojenie weselnego tortu.

Następnie goście, między innymi członkowie haszymidzkiej rodziny królewskiej, arabskie i zagraniczne głowy państw, oraz wysocy rangą funkcjonariusze państwowi, spotkali się na bankiecie, który również odbył się w pałacu Al Husseiniya.

Na ślubie księcia Husseina, syna królowej Ranii, panowała nowoczesna elegancja

Fot. RHCJO

Każde miejsce, w którym w dniu ślubu odbywały się uroczystości, miało wyjątkowy wystrój charakteryzujący się niewymuszoną elegancją, łączący w sobie nowoczesne detale, sztukę islamu, jordańskie rzemiosło i lokalne rośliny.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze ślubu jordańskiego księcia Husseina i Rajwy al-Saif.

Artykuł ukazał się oryginalnie na Vogue.me.

 

Naheed Ifteqar
  1. Styl życia
  2. Wedding
  3. Za kulisami ślubu księcia Jordanii Husseina, syna królowej Ranii, i księżnej Rajwy al-Saif
Proszę czekać..
Zamknij