Znaleziono 0 artykułów
03.03.2022

Piękno Ukrainy inspiruje rodzimych projektantów

03.03.2022
Louis Vuitton (Fot. materiały prasowe)

Ukraińscy projektanci w kampaniach i lookbookach sławią piękno ojczyzny. Prezentujemy najpiękniejsze zdjęcia Ukrainy z archiwów marek modowych: od energetycznego Kijowa z filmu GUDU po dziewicze tereny z kadrów Ruslana Baginskiy’ego.

Ukraina w minionym roku świętowała 30 lat niepodległości, ale jej historia sięga tysięcy lat. To czas tworzenia się naszego narodu, czas wielu zewnętrznych i wewnętrznych zagrożeń, w którym pokazaliśmy światu, że jesteśmy gotowi bronić swojej wolności na wielu frontach – dyplomatycznym, wojskowym, ekonomicznym i kulturalnym. W międzynarodowej promocji naszego kraju brały udział również marki modowe. Prezentowały swoje kolekcje na fashion weekach od Nowego Jorku po Szanghaj, znajdowały miejsce w garderobach członków rodzin królewskich i celebrytów z całego świata oraz w serialach telewizyjnych oglądanych przez miliony ludzi. W lookbookach i kampaniach reklamowych ukraińskie marki chętnie chwalą się pięknem naszego kraju – od porośniętych lasem Karpat po spalone słońcem stepy w okolicach Chersonia. Wybraliśmy najwspanialsze obrazy, które przypomną wszystkim, że Ukraina to kraj miłości i pokoju.

Ruslan Baginskiy: Dziewicze tereny

Jesienią 2020 roku ukraiński projektant Ruslan Baginskiy zaprezentował drugą kolekcję haute couture, TSVIT, którą zadedykował ukraińskim tradycjom rzemieślniczym. Ideę polegającą na pokazaniu Ukrainy światu kontynuował za pomocą serii zdjęć wykonanych przez fotograficzny duet Synchrodogs i wystylizowanych przez Julie Pelipas. Efektem ich pracy była ekspedycja do najbardziej dziewiczych zakątków tego kraju. Na fotografiach można zobaczyć ukraińskie Karpaty, różowe słone jeziora oraz piaski Chersonia, które trudno odróżnić od prawdziwej pustyni.

Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)
Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)
Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)

GUDU: Energia Kijowa

Ukraińska marka GUDU poświęciła kolekcję wiosna–lato 2022 stolicy Ukrainy. Tu w 2015 roku ciepło powitano gruzińskiego projektanta Lashę Mdinaradze. W powstawaniu kolekcji pomogła energia ulic Kijowa i panujący na nich duch wolności. Silne akcenty artystyczne łączą się w niej ze streetwearem i muzyką elektroniczną, bez której trudno wyobrazić sobie współczesne miasto. Twarzą kolekcji była pochodząca z Dagestanu DJ Gael Abakarova, która mieszka i pracuje w Kijowie. W filmie promującym kolekcję chodzi po ulicach miasta, pomagając nam zanurzyć się w ich rytm.

IENKI IENKI: Prawdziwe Karpaty

Jesienią zeszłego roku ukraińska marka IENKI IENKI wybrała się w Karpaty, gdzie pokazała swoją nową kolekcję, łączącą innowacyjne technologie z ukraińskimi strojami narodowymi. Tym razem tradycyjny keptar (kożuch bez rękawów, charakterystyczny dla mieszkańców Karpat i Zakarpacia) dostał drugie życie. Na tle pokrytych śniegiem stoków i drewnianych chat kolekcja prezentowała się wyjątkowo klimatycznie.

IENKI IENKI (Fot. materiały prasowe)
IENKI IENKI (Fot. materiały prasowe)
IENKI IENKI (Fot. materiały prasowe)

Shmelevsky: Wakacje nad Morzem Azowskim

Latem 2019 roku ukraińska marka Shmelevsky pokazała w kampanii reklamowej piękno wybrzeża Morza Azowskiego i otaczających je stepowych krajobrazów. – Z bratem dorastaliśmy na południu Ukrainy, w pobliżu Morza Azowskiego, wokół którego znajdują się stepy. Do dziś wracamy tam często na nadmorskie wakacje. Jednym z naszych ulubionych miejsc jest Prymorśk, maleńka, malownicza wioska przy ujściu rzeki Domuzli. Trudno znaleźć miejsce o takiej harmonii pierwotnej natury i bezludnych plaż – mówił wtedy projektant Stas Shmelevsky.

Shmelevsky (Fot. materiały prasowe)
Shmelevsky (Fot. materiały prasowe)
Shmelevsky (Fot. materiały prasowe)

BEVZA: Małe miasteczka

W kolekcji wiosna–lato 2021 marki BEVZA ukraińska projektantka Svetlana Bevza zaprezentowała ceramiczne akcesoria stworzone we współpracy z marką Nadiia, należącą do Nadii Shapoval. Na potrzeby kampanii fotograf Stepan Lisovsky i Nadia Shapoval jeździli po małych wsiach i robili zdjęcia Ukraińcom żyjącym w tych samych miejscach, w których kiedyś żyli przedstawiciele kultury trypolskiej.

BEVZA (Fot. materiały prasowe)
BEVZA (Fot. materiały prasowe)
BEVZA (Fot. materiały prasowe)

Paskal: Nowa Odessa

W listopadzie zeszłego roku projektantka Yulia Paskal zaprezentowała kolekcję Paskal Resort 2022, inspirowaną jej spotkaniem z rzeźbiarzem Vasyą Dmitrukiem i wycieczką do jego studia mieszczącego się w stoczni portu w Odessie. Tam wykonano również fotografie do lookbooku kolekcji – opuszczona fabryka została przekształcona w klaster artystyczny, a miejski krajobraz oraz morze stały się idealnym tłem dla romantycznych zdjęć.

Paskal (Fot. materiały prasowe)
Paskal (Fot. materiały prasowe)
Paskal (Fot. materiały prasowe)

Ruslan Baginskiy: Rezerwat przyrody

Ruslan Baginskiy od dawna eksploruje Ukrainę na potrzeby swoich kampanii reklamowych. W 2018 roku jego ekipa pojechała do rezerwatu przyrody Askania Nowa, chcąc pokazać nową kolekcję kapeluszy i czapek oraz piękno tego miejsca. – Niezmieniona przez człowieka natura, dziewicza ziemia z dzikimi zwierzętami i niesamowitą florą – dla mnie to prawdziwe miejsce mocy – powiedział Ruslan Baginskiy.

Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)
Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)
Ruslan Baginskiy (Fot. materiały prasowe)

Dom Handlowy Kijów Central: Błękitna laguna

Dom Handlowy Kijów Central również ciągle podróżuje po Ukrainie, by tworzyć kampanie reklamowe: czasami w Karpaty, czasami do Odessy, czasami pozostaje w Kijowie. Jedna z najbardziej niezapomnianych sesji została wykonana na Mierzei Arabackiej (region Heniczesk, na południu Ukrainy). Fotograf Serhiy Vasyliyev i stylistka Yevhenia Skvarska zrobili tam zdjęcia pełne słońca, morza i zapachu słonego powietrza.

Dom Handlowy Kijów Central (Fot. materiały prasowe)
Dom Handlowy Kijów Central (Fot. materiały prasowe)
Dom Handlowy Kijów Central (Fot. materiały prasowe)

Artykuł oryginalnie ukazał się na Vogue.ua. 

Redakcja "Vogue Ukraine"
Proszę czekać..
Zamknij