Znaleziono 0 artykułów
18.04.2024

Dua Lipa poleca książkę Tomasza Jędrowskiego „Płynąc w ciemnościach”

18.04.2024
Tomasz Jędrowski (Fot. Jakub Pleśniarski dla Vogue Polska)

Dua Lipa pokochała powieść polskiego pisarza „Płynąc w ciemnościach”. Gwiazda wybrała angielskie wydanie debiutu literackiego Tomasza Jędrowskiego na tytuł miesiąca w klubie książkowym Service 95. Powieść po raz pierwszy ukazała się w 2020 roku nakładem Osnova Publishing.

Prekursorką gwiazdorskich klubów książki była Oprah Winfrey. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce dzieli się z widzami czytelniczymi poleceniami od blisko trzech dekad. Dziś grono gwiazd, które postawiły pójść w jej ślady stale się rozrasta. Własne kluby literackie prowadzą dziś, m. in. Natalie Portman, Kaia Gerber i Dua Lipa.

Piosenkarka wystartowała z Service 95 w 2021 roku. Od tego czasu stale dzieli się swoimi ulubionymi tytułami. Wśród jej kwietniowych rekomendacji znalazło się dzieło polskiego pisarza.

Dua Lipa poleca powieść Tomasza Jędrowskiego

Tytułem miesiąca zostało angielskie wydanie powieści Tomasza Jędrowskiego „Swimming in the Dark”, które ukazało się nakładem cenionego brytyjskiego wydawnictwa Bloomsbury Publishing. Jak co miesiąc piosenkarka podzieliła się wybranym tytułem na instagramowym profilu Service 95, który obserwuje dziś już ponad 300 tysięcy fanów.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by SERVICE95 (@service95)

„To piękna historia o dorastaniu osadzona na tle brutalnej rzeczywistości komunistycznej Polski lat 80.”, napisała w uzasadnieniu swojego wyboru gwiazda. „Lektura „Swimming in the Dark” to wgląd w najbardziej intymne momenty odkrywania własnej tożsamości. To powieść pełna poezji i czułości, a zarazem głośnej niezgody na traktowanie osób LGBTQIA+ w Polsce, które, dekady później, wciąż toczą tą samą walkę. To piękna historia. Mam nadzieję, że pokochacie ją tak samo jak ja”

„Płynąc w ciemnościach” to powieść obowiązkowa

„Płynąc w ciemnościach” to literacki debiut Tomasza Jędrowskiego osadzony w realiach PRL-u. Powieść śledzi losy dwóch nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, Ludwika i Janusza, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Zmysłowa i liryczna opowieść o miłości, młodości i stracie porównywano do klasyki queerowej literatury z „Moim Giovannim" Jamesa Baldwin na czele.

(Fot. materiały prasowe)

Powieść po raz pierwszy ukazała się w 2020 roku nakładem Osnova Publishing. „Płynąc w ciemnościach” to pozycja obowiązkowa dla każdego, nie tylko miłośników niemożliwych love stories. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po książkę Polaka, własny cyfrowy egzemplarz możecie nabyć pod linkiem.

Zobacz także:

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij