Znaleziono 0 artykułów
28.09.2020

„Enter Full Screen”: Zoom na Polskę

28.09.2020
„Enter Full Screen” (Fot. materiały prasowe)

To spektakl o paskudnych rzeczach, które się dzieją w Polsce. Rzeczach, które dzieją się osobom LGBTQ+. A jeszcze bardziej o tym, jak na nie reagujemy – mówi Wojtek Ziemilski, reżyser nietypowego spektaklu, którego premiera odbędzie się już 29 września na platformie Zoom.

O „strefach wolnych LGBT” rozpisują się polskie i światowe media. O homofobicznych ustawach debatują politycy wszystkich szczebli, a w świecie akademickim powstają kolejne prace im poświęcone. I nic dziwnego. Trudno zrozumieć, że w XXI wieku w demokratycznym kraju należącym do Unii Europejskiej samorządy mogą piętnować, wykluczać i dehumanizować obywateli ze względu na ich orientację seksualną czy tożsamość płciową, a władza od poziomu lokalnego po Pałac Prezydencki otwarcie posługuje się mową nienawiści wobec marginalizowanej mniejszości.

Sztuka również nie pozostaje obojętna na sytuację w kraju i wynikającą z niej eskalację przemocy, zarówno symbolicznej, jak i dosłownej. Tym razem o ostatnich wydarzeniach postanowił opowiedzieć Wojtek Ziemilski. W najnowszej sztuce „Enter Full Screen” reżyser przełożył na język teatru trudne doświadczenia mijającego roku. Spektakl ma charakter wirtualnego eksperymentu – sześciu aktorów wystąpi na platformie Zoom. Każdy nadaje z innej części świata. Całość zostanie wzbogacona filtrami, muzyką, domową scenografią i wideo autorstwa Wojciecha Pustoły.

„Dawno, dawno temu, w krainie Zooma, transmitowanych na żywo selfików i snapchatowych filtrów, był sobie kraj ze strefami bez LGBT. Mówiono na nie „strefy bez ideologii LGBT”, a myślano: bez ludzi. Kraj ten był częścią Unii Europejskiej. Strefy zaś były najzwyklejszymi miejscami na świecie, pełnymi dziwnych stworzeń. Poszliśmy tam. Reszta jest historią” – czytamy w opisie spektaklu.

„Próbujemy z przerwami od czerwca. Wyłącznie na Zoomie. Wydawało się to prostym rozwiązaniem – każdy w swoim mieszkaniu, ze swoim komputerem. Okazało się, że po drodze są przeprowadzki, podróże, ciągle psujący się sprzęt, rwący się internet” – pisze reżyser. „Podczas spektaklu każdy będzie w swoim mieszkaniu – Adrian i Andjela w Zagrzebiu, Claudia w Berlinie, Tenzin w Stuttgarcie, Ewelina w Warszawie. Wyjątkiem będzie Janek, który podróżuje do podwarszawskiej Kobyłki. To najbliższa Warszawy „strefa bez LGBT”.

„Przestaliśmy sobie zadawać pytanie, czym to jest – spektaklem, filmem, wydarzeniem, spotkaniem... Jednoczy nas czas, akcja i zoomowe miejsce. Więc chyba jednak teatr” – dodaje artysta.

Premiera spektaklu odbędzie się 29 września o godz. 18:00. Bilety są dostępne na stronie Nowego Teatru.

Reżyseria: Wojtek Ziemilski
Dramaturgia: Sodja Zupanc Lotker
Scenografia i wideo: Wojciech Pustoła
Asystentka reżysera: Vera Popova
Współpraca: Sodja Lotker & Wojciech Pustoła
Obsada: Tenzin Kolsch, Claudia Korneev, Ewelina Pankowska, Adrian Pezdirc, Andjela Ramljak, Jan Sobolewski
Soundtrack: Jan Sigsworth
Tłumaczenie scenariusza na język polski: Mateusz Rulski-Bożek

Spektakl powstał w ramach projektu European Ensemble

Koprodukcja teatrów: Schauspiel Stuttgart, Nowy Teatr, Zagreb Youth Theatre (Zagrebačko kazalište mladih)

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Enter Full Screen”: Zoom na Polskę
Proszę czekać..
Zamknij