Znaleziono 0 artykułów
09.05.2023

Tęczowe dokumenty na Millenium Docs Against Gravity

09.05.2023
„Anhell69” (Fot. materiały prasowe)

Miesiąc Dumy zbliża się wielkimi krokami. Aby przygotować się do wspólnej celebracji osób LGBT+, warto znaleźć czas na tęczowe historie. Z pomocą przychodzi nam Millenium Docs Against Gravity. Sekcja „We’re Here, We’re Queer” obejmuje siedem wyjątkowych produkcji z całego świata.

„Anhell69”: Kino bez granic

 

Eksperymentalny dokument o kulisach pracy nad filmem, który nigdy nie powstał, zaciera granice między fikcją, fantazją i rzeczywistością. Theo Montoya zabiera widzów w niezwykłą podróż po queerowym azylu, który reżyser powołał do życia wraz z przyjaciółmi. To była ich bezpieczna przystań w nieprzychylnym świecie kolumbijskich karteli, przemocowych służb i religijnych fanatyków. Pozycja obowiązkowa.

„Ukochane”: Historia miłości

 

Film Evy Van Barneveld to zapis doświadczeń Hetty i Jeanne. Przez ostatnie dekady dzieliły codzienność, wraz z jej wspaniałymi i trudnymi momentami. Teraz razem mierzą się z nowym wyzwaniem – starością. 91-letnia Jeanne cierpi na demencję, a 15 lat młodsza Hetty próbuje odnaleźć się w roli opiekunki na pełen etat. Choć choroba zmienia ich dotychczasowe życie, nie zmienia tego, co je łączy. „Ukochane” to słodko-gorzka opowieść o dojrzałej miłości, która na zmianę wzrusza, poucza i bawi.

„Nago. Głośno. Dumnie”: Życie to scena

 

Polska może się pochwalić znaną na całym świecie sceną drag i burleski. Rodzime artystki, z Betty Q, Twoją Starą czy Pin Up Candy na czele, zapewniły sobie status ikon współczesnego performance'u. Dokument Dellfiny Dellert i Agnieszki Mazanek zaprasza widzów za kulisy ich występów. „Nago. Głośno. Dumnie” to opowieść o miłości do sceny, poszukiwaniu siebie i potrzebie ekspresji, która jest dla bohaterek synonimem upragnionej wolności.

„Casa Susanna”: Z archiwów

 

Jednym z przełomowych momentów w historii walki o równe prawa dla osób LGBT+ była fala protestów, która wybuchła w 1969 roku w Nowym Jorku. Być może zamieszki w Stonewall nie miałyby miejsca, gdyby nie Casa Susanna. Ten niewielki drewniany dom przez lata gościł osoby transpłciowe i cross dresserów, którzy choć przez chwilę mogli tu być w pełni sobą. Sébastien Lifshitz spakował swoją przenośną kamerę i wyruszył w podróż – w czasie i przestrzeni – by wydobyć to niezwykłe miejsce z zapomnienia.

Patronem medialnym „Were Here, Were Queer” jest „Vogue Polska”, a partnerem merytorycznym Kampania Przeciw Homofobii. Wszystkie filmy z sekcji można znaleźć pod linkiem.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij