Znaleziono 0 artykułów
25.07.2020

Filmy o miłości, które chwytają za serce

25.07.2020
„Titanic” (Fot. East News)

Komedie romantyczne potrafią poprawić nam humor nawet w najgorsze dni. Zdarzają się jednak momenty, gdy nie potrzebujemy happy endu, lecz solidnego wyciskacza łez. Wybraliśmy 10 niezapomnianych melodramatów.

„Pamiętnik” (2004)

 

Ekranizacja bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa uczyniła z Rachel McAdams i Ryana Goslinga ulubieńców publiczności i ukochaną parę Hollywood. Film rozpoczyna się od opowieści starszego mężczyzny, który kobiecie chorej na Alzheimera stara się przypomnieć jej młodość. Z każdą kolejną sceną poznajemy burzliwe losy Allie i Noah, którzy zakochali się w sobie jako nastolatkowie. Przeciwności losu, silne charaktery i różnice klasowe doprowadzają do rozstania. Przynajmniej na jakiś czas. Poruszającą historię miłosną, opowiedzianą w nieco patetyczny sposób, warto zobaczyć ze względu na świetną grę aktorską.

„Titanic” (1997)

 

Jedna z najtragiczniejszych historii miłosnych w naszym zestawieniu już na początku zdradza zakończenie. Podróżująca pierwszą klasą Titanica arystokratka Rose zmierza do Ameryki w towarzystwie matki i snobistycznego narzeczonego. Nieszczęśliwa dziewczyna postanawia odebrać sobie życie. Z pomocą przychodzi Jack, malarz bez grosza przy duszy, który szczęśliwym trafem wygrał bilet na rejs w trzeciej klasie tuż przed wypłynięciem statku. Połączy ich płomienny romans brutalnie przerwany przez katastrofę liniowca. Reszta jest już historią.

„Tamte dni, tamte noce” (2017)

 

Produkcja sprzed kilku lat uczyniła z Timothéego Chalameta gwiazdę światowego formatu i ulubieńca nastolatek. W poruszającym obrazie Luki Guadagnina rodzi się uczucie między młodym Elio a przystojnym Oliverem (Armie Hammer). Aktorzy z niezwykłą szczerością oddają targające mężczyznami emocje i pokazują, jak bliska więź stopniowo przeradza się w głębokie uczucie. Obraz, który zdobył Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, jest uzupełniony fantastyczną ścieżką dźwiękową.

„Casablanca” (1942)

 

„Z wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego” – te słynne słowa wypowiada główny bohater filmu (Humphrey Bogart). Rick jest właścicielem nocnego klubu w tytułowej Casablance. Pewnego dnia wśród gości rozpoznaje swoją dawną miłość, Ilsę (Ingrid Bergman). Kobiecie towarzyszy mąż, znany działacz ruchu oporu, którego ścigają naziści. Rick staje przed dylematem, czy pomóc kobiecie, która kilka lat wcześniej złamała mu serce, znikając bez słowa…

„Tajemnica Brokeback Mountain” (2005)

 

Zanim Luca Guadagnino pięknie pokazał uczucie łączące dwóch mężczyzn, kilkanaście lat wcześniej Ang Lee stworzył poruszający obraz w gwiazdorskiej obsadzie. Zrealizowana za zaledwie 14 mln dolarów produkcja opowiada o zakazanej miłości, która połączyła Ennisa Del Mara (Heath Ledger) i Jacka Twista (Jake Gyllenhaal). Początkowa niechęć między mężczyznami przeradza się w przyjaźń i gorącą namiętność, która kończy się wraz z latem. Obydwaj starają się ułożyć sobie życie, mają żony i dzieci, ale żaden nie może zapomnieć dwóch miesięcy spędzonych na wzgórzu Brokeback.

„Tajemnica Brokeback Mountain” (Fot. East News)

„Moulin Rouge!” (2001)

 

Nicole Kidman jako kurtyzana Satine, która marzy o karierze aktorskiej. Obok niej Ewan McGregor z nieziemskim głosem jako biedny pisarz, który się w niej zakochuje. Z pomocą przyjaciół i pieniędzy bogatego księcia młodzi przygotowują spektakl, który ma odmienić ich życie. Reżyser Baz Luhrmann zadbał o to, żeby historii ich tragicznej miłości towarzyszył przepych, największe muzyczne przeboje ostatnich lat w zupełnie nowych aranżacjach, a także porywająca choreografia. 

„Niezapomniany romans” (1957)

 

Meg Ryan i Tom Hanks nie byli pierwszą filmową parą, która miała spotkać się na tarasie widokowym słynnego Empire State Building. Przystojny podrywacz Nickie (Cary Grant) wdaje się w romans z piosenkarką Terry (Deborah Kerr) podczas rejsu z Europy do Nowego Jorku. Problem w tym, że oboje są już zaręczeni. Mimo wszystko postanawiają spotkać się za pół roku na szczycie Empire State Building. Niespodziewany wypadek uniemożliwia jednak Terry dotarcie na miejsce. Odrzucony Nickie po kilku godzinach wraca do domu. Los nie pozwoli im o sobie zapomnieć, ale czy uczucie pokona wszystkie przeciwności losu?

„Zakochany bez pamięci” (2004)

 

Co może zrobić mężczyzna, który nagle dowiaduje się, że jego dziewczyna po rozpadzie ich związku postanowiła usunąć z pamięci wszelkie wspomnienia o ukochanym? Sfrustrowany Joel (Jim Carrey) postanawia zrobić dokładnie to samo. W trakcie kontrowersyjnego zabiegu uświadamia sobie jednak, że wciąż kocha Clementine (Kate Winslet). Robi więc wszystko, żeby uchronić choć cień wspomnień po ukochanej. Rewelacyjny film Michela Gondry’ego pokazuje, jak ważną rolę w naszym życiu i kształtowaniu naszej przyszłości mają wspomnienia. Również te nieprzyjemne. 

„Narodziny gwiazdy” (2018)

 

Kiedy Bradley Cooper i Lady Gaga wykonali utwór „Shallow” na gali rozdania Oscarów, światowe media były przekonane, że dwoje aktorów łączy coś więcej niż tylko zażyłość zawodowa. Cooper, który nie tylko zagrał, ale także stanął za kamerą produkcji, nie szczędził artystce pochwał w wywiadach. „Narodziny gwiazdy” w jego reżyserii to już trzeci remake produkcji z 1937 roku, która za każdym razem kończy się tak samo. Film opowiada historię Jacksona, rockmana, którego kariera chyli się ku upadkowi. Przypadkiem poznaje i odkrywa Ally, autorkę tekstów i utalentowaną wokalistkę, której pomaga rozwinąć skrzydła. Między dwojgiem ludzi szybko rodzi się uczucie, ale sukces kobiety i gasnąca gwiazda Jacksona sprawiają, że ich związek skazany jest na porażkę.

„Pokuta” (2007)

 

Trzynastoletnia Briona Tallis (Saoirse Ronan) w wolnych chwilach szpieguje Robbiego Turnera (James McAvoy), syna służącej i szkolnego kolegę jej starszej siostry Cecylii (Keira Knightley). Kiedy podgląda skradzione pocałunki  Robbiego i Cecylii w bibliotece i znajduje list erotyczny zaadresowany do siostry, z zazdrości postanawia oskarżyć go o zbrodnię, której nie popełnił. Decyzja Briony zmienia życie trójki młodych ludzi na zawsze. W ekranizacji powieści Iana McEwana do historii kina przeszła szmaragdowa kreacja, którą Keira Knightley ma na sobie podczas pamiętnej sceny erotycznej.

Więcej inspirujących historii miłosnych i par, które udowadniają, że razem można więcej, znajdziecie w wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska”. Do kupienia w salonach prasowych i na Vogue.pl: www.vogue.pl/u/2X2VWV.

"Vogue Polska" lipiec-sierpień 2020 (Fot. Chris Cholls)

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij