Znaleziono 0 artykułów
24.09.2019

Greta Thunberg: Zawiedliście nas

24.09.2019
(Fot. Stephanie Keith/Getty AFP/East News)

Aktywistka mocnymi słowami rozpoczęła szczyt klimatyczny ONZ. Nastolatka zażądała od zgromadzonych konkretnych działań, które mogą zapobiec czekającej nas katastrofie.

Zaledwie rok temu Greta Thunberg zamiast iść do szkoły, w pojedynkę rozpoczęła strajk klimatyczny. Nastolatka wezwała rządzących do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego. Wczoraj aktywistka wygłosiła przemówienie na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku, odbywającym się dzień przed rozpoczęciem debaty Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w którym wezmą udział przywódcy 60 krajów. 

– Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak to wy przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję? Jak śmiecie! – rozpoczęła drżącym głosem Greta. – Odebraliście mi dzieciństwo i marzenia swoimi pustymi słowami. A jednak wciąż jestem tą, która miała szczęście. Ludzie cierpią, ludzie umierają. Nasze ekosystemy są zrujnowane. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym możecie mówić to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie? – zagrzmiała z mównicy. 

Aktywistka powołała się na najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej, w którym naukowcy dowiedli, że zmiany klimatyczne postępują jeszcze szybciej, niż nam się wydawało. Dziewczyna zwróciła uwagę, że nie mamy czasu na mgliste obietnice. Przyszedł czas na działanie i współpracę. Greta zarzuciła zgromadzonym, że starsze pokolenia zawiodły młode generacje, zaznaczając jednak, że zmiana nadchodzi, „czy im się to podoba, czy nie”. 

Tego samego dnia, Greta i 15 innych młodych aktywistów z całego świata złożyło oficjalną skargę do Organizacji Narodów Zjednoczonych na pięć państw (Francję, Niemcy, Brazylię, Argentynę i Turcję). Ich zdaniem, łamią one prawa człowieka i prawa dziecka, nie dotrzymując postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku oraz przyjętej przez ONZ Konwencji o prawach dziecka. 

Adam Wajrak, dziennikarz i działacz na rzecz ochrony środowiska, udostępnił wideo z wystąpieniem szwedzkiej aktywistki. „Greta bardzo dobrze mówi i wie, co mówi. Z jednym zastrzeżeniem. Nie jesteśmy na początku wielkiego wymierania… Ono niestety trwa w najlepsze od dawna” – napisał na swoim Facebooku. 

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij