Znaleziono 0 artykułów
15.10.2020

Historia jednego zdjęcia: Vanessa Hudgens i Zac Efron w 2005 roku

15.10.2020
(Fot. Getty Images)

Piękni, nastoletni, zakochani. Szesnaście lat temu na śniadaniu prasowym z ekipą disnejowskiego „High School Musical” pojawili się odtwórcy głównych ról rozśpiewanych licealistów Gabrielli i Troya. 

W 2005 roku dziewczyny oszalały na punkcie grzywki pewnego chłopaka. Nie był to Justin Bieber z charakterystycznym uczesaniem na pazia, bo debiutował dopiero kilka lat później. Wtedy idolem został Zac Efron, czyli Troy z disnejowskiego „High School Musical”. Miał 18 lat, gdy film trafił na Disney Channel, wywołując histerię dorastających dziewcząt. Jego ekranowa partnerka – grająca Gabriellę Vanessa Hudgens – szybko została jego dziewczyną.

Na pierwszych zdjęciach promocyjnych wyglądają jak rodzeństwo z hollywoodzkich filmów familijnych. Szerokie uśmiechy odsłaniające śnieżnobiałe zęby, proste nosy jak spod skalpela tego samego chirurga plastycznego, pełne nadziei spojrzenie. Vanessa i Zac mieli nadzieję na sławę. Ona wychowana w Kalifornii, od 10. urodzin występowała w szkolnych przedstawieniach, na ekranie pojawiła się na początku liceum. Efron też do Los Angeles nie miał daleko – wychował się w małej miejscowości w połowie drogi między LA a San Francisco. Od najmłodszych lat pracował w lokalnych teatrach. W szkole lubił rozśmieszać inne dzieci. Denerwował się tylko, gdy dostawał czwórkę. Chciał mieć same piątki.

I on, i Vanessa są type A personality – prymusami, perfekcjonistami, może trochę pozerami. Aż dziwne, że na planie „High School Musical” niemal natychmiast powtórzyli historię swoich bohaterów. Wpadli sobie w oko już na castingu. – Nie miałem pojęcia, czego się spodziewać. O rolę Troya walczyło 40 innych chłopaków. Każdy z nas zaśpiewał przy pianinie z reżyserem Kennym Ortegą. Zostałem wybrany jako jeden z kilku wykonawców. Potem poproszono mnie, żebym zaśpiewał z Vanessą – opowiadał Zac. – Natychmiast nawiązała się między nami relacja. Damy radę, pomyśleliśmy. Chcieliśmy razem zagrać w tym filmie – wspominała Vanessa na łamach „People”.

Wspólnie występowali przed kamerą, wspólnie promowali kolejne części filmu na czerwonym dywanie, wspólnie dorastali. – Wszyscy myślą, że Vanessa jest słodką dziewczynką, a to bardzo seksowna kobieta… – mówił Zac magazynowi „Rolling Stone”, a znajomi twierdzili, że owinęła go sobie wokół palca. Problemy pojawiły się w 2007 roku, gdy do sieci wyciekły nagie zdjęcia Hudgens. „Przepraszam moich fanów” – pisała wtedy w oficjalnym oświadczeniu. W 2020 roku w wywiadzie dla „Cosmopolitan” wspominała to jako traumę. – To okropne, że ludziom się wydaje, że mają do ciebie prawo. Jesteś gwiazdą, więc jesteś ich własnością. Tracisz prywatność – mówiła.

Widzowie wciąż oczekiwali, że rzeczywistość będzie naśladowała film, więc Efron i Hudgens trwali w związku. Tak naprawdę do dzisiaj nie wiadomo, czy romans początkujących aktorów nie był tylko sprytnym chwytem marketingowym Disneya, choć Efron zaprzeczał temu w wywiadzie z 2010 roku. W końcu wytwórnia i jej kanał telewizyjny słyną z eksploatowania podopiecznych do cna. Większość wychowanków Disneya te doświadczenia przypłaciła załamaniami nerwowymi. Miley Cyrus niemal codziennie paliła marihuanę, Demi Lovato piła i brała narkotyki, Britney Spears jest ubezwłasnowolniona. Efron i Hudgens utrzymali się na powierzchni, ale żadne z nich nie zrobiło wielkiej kariery. Zac grywa w komediach, z wdziękiem wyśmiewając się z własnego wizerunku młodocianego amanta. Krytyków przekonał rolą seryjnego mordercy Teda Bundy’ego w „Podły, okrutny, zły”. Spokoju szuka w medytacji. Podróżując w sprawach ducha, odwiedził najdalsze zakątki świata. Traf chciał, z kamerą Netfliksa. Tak powstał program „Podróże z Zakiem Efronem”. Z założenia twórcy chcieli pokazać ludzi żyjących blisko natury, ale krytycy zarzucili Efronowi, że promuje pseudonaukę. Platforma dała też pracę Vanessie, która rok temu zagrała w świątecznym przeboju „Zamiana z księżniczką” (tytuł zdradza fabułę), w tym roku pojawi się w jego kontynuacji.

Zac i Vanessa zerwali ze sobą w grudniu 2010 roku, pogodzili się kilka tygodni później i ostatecznie rozstali się w marcu 2011. Zapewniali, że pozostaną przyjaciółmi. Jednak ich drogi zupełnie się rozeszły. Powodem mógł być alkoholizm Efrona. W czasie zdjęć do kolejnych części „HSM” Efron za dużo imprezował. W końcu zapisał się do Anonimowych Alkoholików. Tłumaczył, że presja medialnej pracy i medialnego związku była gigantyczna.

Hudgens spotykała się z Austinem Butlerem, mniej od siebie znanym aktorem. Związek rozpadł się, gdy ona zaczęła wypadać z łask producentów, a Butler dostał propozycję zagrania Elvisa Presleya. Efron miał kilka sławnych dziewczyn – Michelle Rodriguez, Lily Collins, Lindsay Lohan, ale w końcu zakochał się w dziewczynie, którą poznał na plaży w Australii. Vanessa Valladares przypomina trochę tę pierwszą Vanessę, ale jest zdecydowanie bardziej wyluzowana. Podczas gdy Hudgens na Instagramie gra hipiskę w powłóczystych sukienkach, wiankach na głowie i o bosych stopach, Valladares naprawdę większość czasu spędza nad oceanem, a nie przed obiektywem.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij