Magiczne grafiki El Gato Chimneya na nowej kolekcji ubrań i akcesoriów marki Medicine

Polska marka odzieżowa Medicine tym razem podjęła współpracę z El Gato Chimneyem. Jego surrealistyczne i wielopoziomowe kolaże, w których mieszają się kultury, symbole, tradycje, mitologie, totemy, folklor, fauna i flora Europy oraz Dalekiego Wschodu, trafiły na serię ubrań i elementów wystroju wnętrz, które tego lata zabiorą nas na oniryczną wędrówkę przez mistyczne uniwersa autorstwa tego włoskiego artysty.
Urodził się w 1981 roku. Zaczął tworzyć już jako młody człowiek. Nazywał się jeszcze wtedy Marco Campori, potem przybrał pseudonim El Gato Chimney – i to pod nim zasłynął zaraz po głośnym międzynarodowo debiucie w 2013 roku. Włoski artysta najpierw tworzył w przestrzeni miejskiej, potem zaczął wychodzić poza świat street artu. Dziś wciąż eksperymentuje z mediami – kreuje zarówno wielkoformatowe murale oraz instalacje, jak i małe obrazki akwarelą czy gwaszem na papierze bawełnianym. Tematyka i symbolika prac El Gato Chimneya są jednak o wiele bardziej fascynujące niż stosowane przez niego techniki.

El Gato Chimney: Zostawiam wskazówki, które stymulują osobistą interpretację
Na jego pracach można wypatrzeć wielookie kwitnące serca, wielobarwne, związane czerwoną nitką egzotyczne ptaki, istoty splątane sieciami kolorowych wstążek, a nawet kopcące fajki hybrydy kozłów i węży nierzadko ubrane w paradne stroje. Na pierwszy rzut oka nie są zrozumiałe. Aby przeniknąć poukrywane w scenach symbole, potrzeba dłuższej chwili, a także znajomości folkloru i mitologii kultur Europy, Japonii oraz regionu Azji i Pacyfiku. Autor nikomu nie narzuca jednak interpretacji swoich surrealistycznych dzieł. Ważną częścią jego metody jest pozwalanie, by do scenek stanowiących zlepek współczesności i tradycji, mistycyzmu i zachęty do aktywnej autorefleksji, magii i estetyki każdy z nas mógł dopisać własne historie. Można kojarzyć je z życiem i śmiercią, z wiarą i duchowością, z rytuałami i wierzeniami. Albo wykreować coś zupełnie osobistego.
– Staram się zostawiać wskazówki, które mogą budzić wspomnienia lub sugestie i stymulować swobodną oraz osobistą interpretację. Dzieło sztuki powinno mieć własne życie, niezależnie od intencji tego, kto je stworzył – tłumaczy artysta.
Ptaki będą tu więc symbolem wolności, korzenie i konary drzew – łącznikiem wymiarów, skrzyżowane drogi – odniesieniem do greckiej bogini czarów Hekate, a połączenie ich wszystkich ma świadczyć o wspólnocie przedstawicieli odmiennych kultur. Choć pozornie różne, eksplorują te same tropy, zjawiska i wartości.

Inspiracja etnografią i historią naturalną
Najmocniej charakteryzują jego sztukę motywy zwierzęce (choć w wyraźnie ludzkich aktach), precyzyjna kreska i intensywność kolorów w śmiałych zestawieniach. Z jednej strony to wybór artystyczny, z drugiej – imperatyw narzucony przez temat. El Gato Chimney często ubiera swoje spersonifikowane postaci w tradycyjne stroje obrzędowe, charakterystyczne nakrycia głowy i znaczące elementy biżuterii. Dotychczas tym rozważaniom mogli się oddać bywalcy prestiżowych placówek, jak Museo Della Permanente w Mediolanie, Stephen Romano Gallery w Nowym Jorku, Galeria Arts Factory w Paryżu czy James Freeman Gallery w Londynie. Artysta mnóstwo czasu spędza w muzeach, szczególnie tych etnograficznych, sztuk orientalnych i historii naturalnej. Do listy jego inspiracji można dopisać figurki wielorękich hinduistycznych bożków z mediolańskiego MUDEC, grzybowe rzeźby Carstena Höllera z galerii Massimo de Carlo i łabędzie flamandzkich mistrzów z Rijksmuseum.

Nowa kolekcja Medicine: T-shirt z okiem, koszula w totemy, leżak z ibisem
Motywów zaczerpniętych z tych wycieczek można się dopatrzeć w popisowych pracach artysty. Elementy wielu z nich w kalejdoskopowych wzorach na ubraniach i akcesoriach nadrukowała marka Medicine, która podjęła ostatnio współpracę z włoskim artystą. Dzięki tej fuzji talentów powstała wyjątkowa kolekcja z linii Art Series umożliwiająca noszenie na co dzień wyjątkowych hybrydowych dzieł sztuki. W jej skład wchodzą minimalistyczne T-shirty z małymi symbolami zębów, oczu czy dłoni ułożonych w specyficzne gesty. To jednak tylko początek. Na koszulkach widać też wielogłowe smoki, różowe ibisy i pstre dzioborożce, których skrzydła obsiadły małe ptaszki. Na detalach rękawów oglądamy motywy podobne do wschodnich mandali, przestrzenne wielościenne bryły, dzwonki, płomienie i pejzaże. Czasami tym elementom towarzyszą inspirujące slogany zachęcające do kreatywności, patrzenia pod powierzchnię i szukania ukrytych znaczeń.

Na niektórych modelach pojawiają się całe prace artysty. Tak jest w przypadku różowego ibisa, który przysiadł na gałęzi w „Tell Me The Way” z 2021 roku, czy wiosłującego, ubranego w kryzę makaka z „Against The Grain” z 2017 roku. Częściej są to jednak swoiste kolaże, zlepki motywów, zwielokrotnione i odbite pod różnymi kątami. To odważne, jaskrawe i pełne detali kompozycje, w których można szukać niuansów w zasadzie w nieskończoność. Pojawiają się one na koszulach z krótkim i długim rękawem, kurtkach dżinsowych o ciekawym kroju, prostych szmizjerkach, bluzach kangurkach, bomberkach i akcesoriach, które obudzą najnudniejszy look. Kto zechce przemycić trochę tej magii do wnętrza, powinien śnić w symbolicznej pościeli albo snuć fantazje na ogrodowym leżaku. Te formy relaksu sprzyjają podjęciu onirycznych wędrówek przez mistyczne uniwersa, w które El Gato Chimney pragnie porywać odbiorców.

Medicine: Ważne są przekaz, znaczenie i niebanalna estetyka
Marka Medicine od debiutu w 2013 roku (tak samo jak El Gato Chimney, co tylko dodaje smaku tej współpracy) głęboko angażuje się w krzewienie kultury i sztuki. Tworzy ubrania, które mają intrygować estetyką, zaczynać niebłahe rozmowy i zachęcać do autoekspresji spoza szablonu.

El Gato Chimney to kolejny na długiej liście współpracujących z brandem artystów. Figurują już na niej ilustratorzy, tatuatorzy, graficy, malarze: Dawid Bojarczuk, Patrycja Podkościelny, Justyna Frąckiewicz, Dawid Ryski czy nawet Keith Haring. Medium jest tu drugoplanowe – ważne są przekaz, znaczenie i niebanalna estetyka. Nie decyduje nawet dorobek. Choć marka Medicine lubi podejmować współpracę z doświadczonymi artystami, jak właśnie El Gato Chimney, pozostaje także otwarta na nowe talenty. To możliwe dzięki inicjatywie Bank Grafik, w ramach której swoje prace może zgłosić każdy chętny twórca. Zgodnie z zasadą, że sztuki oraz płynących z niej przyjemności i inspiracji nigdy za wiele.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.