Znaleziono 0 artykułów
23.10.2022

Jada Pinkett Smith: Czas na uzdrowienie

23.10.2022
(Fot. Getty Images)

Nigdy nie stała w cieniu sławnego męża, szła własną, bezkompromisową drogą. Gdy zdradziła, że choruje na alopecję, i pokazała, jak goli głowę, wsparła tysiące kobiet. W swoim talk show „Red Table Talk” udowadnia, że tematy tabu nie istnieją. Teraz Jada Pinkett Smith pracuje nad autobiografią.

Gdy była dzieckiem, do głowy jej nie przyszło, że może zostać gwiazdą. Dorastała w Baltimore, mieście słynącym z przemocy i narkotyków. Adrienne Banfield-Norris urodziła Jadę jako nastolatka, wkrótce potem rozstała się z jej ojcem. W opiece nad córką, której imię dała na cześć swojej ulubionej aktorki Jady Rowland, pomagali jej najbliżsi, a sama zatrudniła się jako pielęgniarka w lokalnym szpitalu. Uzależniła się od heroiny.

(Fot. Getty Images)

Małą Jadą opiekowała się babcia Marion Martin Banfield. To właśnie ona zauważyła, że dziewczynka ma zdolności artystyczne. Zapisała więc wnuczkę na wszelkie możliwe kursy – od stepowania i baletu po grę na fortepianie.

Po skończeniu podstawówki Pinkett dostała się do baltimorskiej szkoły średniej o profilu artystycznym. Zaprzyjaźniła się tam z Tupakiem Amaru Shakurem, znanym później jako 2Pac. Poznali się, gdy Jada rozprowadzała na szkolnym korytarzu narkotyki. „Tak, byłam dilerką” – wyznała w 2017 roku w audycji „Sway In The Morning”. „To wtedy spotkały się drogi Tupaka i moja. Wbrew temu, co mówią, nigdy nie byliśmy parą. Zostaliśmy za to najlepszymi przyjaciółmi” – wspominała. „Zawsze wspieraliśmy się, również wtedy, gdy lądowaliśmy w najgorszych dołach”. Później, kiedy oboje byli już sławni, często ze sobą współpracowali. Jada wystąpiła w dwóch teledyskach 2Paca: „Temptations” i „Keep Ya Head Up”. Stworzyła również koncept najsłynniejszego klipu rapera – „California Love”. A gdy raper trafił do więzienia pod zarzutem nadużyć seksualnych, Pinkett wpłaciła część kaucji za przyjaciela – 100 tysięcy dolarów.

(Fot. Getty Images)

W filmie „Desperatki” Jada Pinkett Smith zagrała swoją pierwszą docenioną przez krytyków rolę

2Pac wprowadził Jadę do świata filmu. Polecił ją producentom dramatu „Zagrożenie dla społeczeństwa”. Sam również miał wystąpić w tej opowieści o czarnoskórych nastolatkach łamiących prawo, ale ostatecznie zerwano z nim kontrakt. Lojalna wobec przyjaciela Jada rozważała odejście z produkcji, raper nalegał jednak, żeby przyjęła rolę. „Dał mi swoje błogosławieństwo, inaczej nigdy bym nie zagrała w tej produkcji” – wyznała. Wcieliła się w Ronnie, nastoletnią matkę, przyjaciółkę głównego bohatera. Jej gra została dostrzeżona przez krytyków.

(Fot. materiały prasowe)

Kolejne aktorskie wcielenia Pinkett były chwalone, jednak filmy, w których grała, uchodziły za średnie. Najgorzej oceniono jej udział w komedii „Gruby i chudszy” z 1996 roku, w której partnerowała Eddiemu Murphyemu. Produkcja dziś budzi raczej zażenowanie niż nostalgię, ale była ona pierwszym naprawdę dochodowym projektem aktorki. „Gruby i chudszy” w weekend otwarcia zarobił w USA ponad 25 milionów dolarów. Filmem przyjętym zdecydowanie lepiej był dramat „Desperatki”. Do jego rosnącej popularności na świecie przyczyniła się też promująca produkcję piosenka „Dont Let Go (Love)” grupy En Vogue. Choć w „Desperatkach” Pinkett partnerowała gwiazdom takim jak Queen Latifah i Vivica A. Fox, jej aktorską kreację chwalono najczęściej.

(Fot. Getty Images)

Jada Pinkett i Will Smith wzięli ślub w 1997 roku

Już wtedy Jada była związana z młodym aktorem Willem Smithem. Poznali się mniej więcej dwa lata wcześniej na planie serialu „Bajer z Bel-Air”, w którym on grał główną rolę. Jada przyszła na casting i już podczas przesłuchań pojawiła się między nimi chemia, ale producenci nie zdecydowali się zatrudnić Pinkett. Uznali, że jest za niska (ma 150 cm wzrostu), więc u boku superwysokiego Smitha wyglądałaby komicznie. Will uważał inaczej. Był jednak wtedy żonaty z aktorką Sheree Zampino. Właśnie dlatego, jak do dziś mówią Jada i Will, nic się wtedy między nimi nie wydarzyło. Rolę dziewczyny Smitha w serialu dostała Nia Long.

Ale Jada, filigranowa piękność, zapadła aktorowi w pamięć. W talk-show „Red Table Talk”, który Pinkett Smith prowadzi razem ze swoją matką Adrienne i córką Willow, Smith wspominał, jak się poznali. „Poczułem, że coś magicznego może się między nami wydarzyć” – zdradził. „Zrozumiałem, że Jada jest mi przeznaczona. I wpadłem w rozpacz, bo przecież byłem żonaty. Rozwodu nie brałem nawet pod uwagę”. A jednak wkrótce rozstał się z żoną. Zadzwonił do Jady, żeby zapytać, czy z kimś się spotyka. Gdy nieco zaskoczona odparła, że nie, usłyszała: „Świetnie, więc od teraz spotykasz się ze mną”.

(Fot. Getty Images)

31 grudnia 1997 Jada Pinkett poślubiła Willa Smitha. Była w trzecim miesiącu ciąży z ich synem Jadenem, miała na sobie aksamitną suknię w kolorze szampana, pod którą ukryła ciążowe krągłości. Brzuch zaprezentowała dumnie kilka miesięcy później w teledysku Willa z coverem hitu z początku lat 80., piosenką „Just The Two Of Us”. Za to w klipie męża z 2002 roku „1,000 Kisses”, już nie tylko się pojawiła, lecz także zaśpiewała. W tym samym roku założyła własny zespół, numetalowy Wicked Wisdom. A dwa lata wcześniej po raz drugi została matką – urodziła córkę Willow.

W 2001 roku zagrała u boku Willa w „Ali”, filmowej biografii Muhammada Alego. Dostała rolę czwartej żony legendarnego boksera Sonji Roi. Wspólny występ Smithów na wielkim ekranie przypieczętował ich status – stali się hollywoodzką power couple. Jednak Jada od początku nie była przekonana do grania z mężem w jednej produkcji. Obawiała się, że widzowie zamiast Sonji i Alego będą widzieć na ekranie po prostu ją i Willa – razem, w intymnych scenach. A przecież od początku chciała, żeby ich związek był tak prywatny, jak tylko się da. O ślubie, jak mówiła w swoim talk-show, tak naprawdę nigdy nie marzyła. „Szłam do ołtarza, zalana łzami. Byłam wściekła, że biorę ten cały ślub” – wyznała. Will Smith mówił, że Jada nigdy nie wierzyła w konwencjonalne małżeństwo. To stwierdzenie mogło mieć pewien związek z sensacjami, o jakich media informowały latem 2020 roku.

(Fot. Getty Images)

Jada Pinkett Smith podpisała kontrakt na wydanie autobiografii

Raper August Alsina, przyjaciel syna Smithów, wyjawił wtedy publicznie, że miał romans z Jadą. Bliską relację nawiązali w 2016 roku, kiedy on miał 23 lata, ona 44. Zdaniem Alsiny Will Smith wiedział o wszystkim i nie miał nic przeciwko. Jada zareagowała niemal od razu, do rozmowy w swoim talk-show zaprosiła męża. Wyjawiła przed wielomilionową publicznością, że owszem, była „zaplątana” w relację z Augustem, ale bez wiedzy, a tym bardziej zgody Willa. Podkreśliła, że przechodziła osobisty kryzys i była z mężem w tymczasowej separacji. Raper skomentował w utworze „Entanglements”: „Zaplątanym w relację z kimś jesteś wtedy, gdy splączecie się w prześcieradłach w łóżku”.

Wydaje się, że pruderyjne Hollywood doceniło szczerość i odwagę Pinkett Smith. Producenci „Red Table Talk” zamówili następny sezon jej programu, a reżyserka Lana Wachowski po raz kolejny zaprosiła aktorkę do „Matrixa”. Jada znowu grała Niobe. Premiera filmu „Matrix: Zmartwychwstania” odbyła się 22 grudnia 2021 roku. Jada zjawiła się na niej w czerwonej sukni z trenem i głową ogoloną na łyso. Jej look wywołał sensację. Kilka dni później aktorka zamieściła w mediach społecznościowych wideo, w którym wyjaśniła, dlaczego pozbyła się włosów. „Mamuśka będzie musiała golić wszystko na zero, żeby nikt nie pomyślał, że miała operację mózgu czy coś takiego” – napisała pod filmikiem na Instagramie. „Zostaniemy z moją łysiną przyjaciółkami, i kropka”. O tym, że cierpi na alopecję, czyli łysienie plackowate, poinformowała już trzy lata wcześniej. Opowiedziała, jaką traumą było dla niej stopniowe tracenie włosów.

(Fot. Getty Images)

Właśnie do tej fryzury aktorki nawiązał Chris Rock podczas swojego występu na ceremonii wręczenia Oscarów w 2022 roku. Jak ma w zwyczaju, żartobliwie odnosił się do gości obecnych na gali. O Pinkett Smith powiedział: „Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę cię w drugiej części G.I.Jane”. Dało się zauważyć, że komentarz dotknął aktorkę, uchwyciła to kamera. Will Smith zareagował instynktownie – wstał i wymierzył Rockowi policzek. Jego agresywnego gestu nic jednak nie usprawiedliwia, nawet wielka miłość do żony. Jada w swojej reakcji była bardziej powściągliwa. „Nadszedł czas na uzdrowienie. Jestem na nie gotowa”, napisała na Instagramie.

Być może więcej o tym zdarzeniu opowie w swojej autobiografii, która ma się ukazać w 2023 roku. Wydawca zapowiada książkę bez cenzury, szczerą. Ma być historią o trudnym dorastaniu Jady, jej przyjaźni z 2Packiem, małżeństwie, macierzyństwie, trudnej drodze, jaką pokonała od momentu otrzymania diagnozy do akceptacji swojej choroby. Ale nic nie jest tak pewne, jak to, że powstaje opowieść o wyjątkowo silnej kobiecie.

Natalia Hołownia
Proszę czekać..
Zamknij