
Zielony sok z selera naciowego, pity najlepiej rano na czczo, uchodzi za eliksir młodości. Jak ten wiralowy napój wpływa na zdrowie, skórę i samopoczucie? Jak przyrządzić i dawkować sok z selera?
Moi rodzice piją zielony sok z selera każdego ranka od pięciu lat. Dzień zaczynają od szklanki ciepłej wody z cytryną i biorą się za przyrządzanie soku. To ich rytuał. A ja zazdroszczę im świetnej kondycji. Czy to rzeczywiście zaleta picia soku?
Sok z selera naciowego: Eliksir młodości czy chwilowa moda?
Anthony Williams od ponad 40 lat leczy sokiem z selera, co budzi kontrowersje i sceptycyzm lekarzy, ponieważ nie ma dowodów na to, że taka kuracja działa. Bez wątpienia jednak włączenie soku z selera do swojej codziennej diety może mieć sporo zalet. W świecie wellness sok z selera naciowego zyskał miano „zielonego eliksiru młodości”, a gwiazdy, takie jak Amanda Seyfried, Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston czy Miranda Kerr, regularnie sięgają po ten napój, wierząc w jego dobroczynne właściwości dla skóry i zdrowia.
Składniki odżywcze soku z selera, które mają mieć zbawienny wpływ na ludzki organizm. Jak zielony sok pomaga walczyć ze starzeniem się?
Sok z selera naciowego stał się popularny dzięki temu, że stosunkowo łatwo go przyrządzić i ma liczne korzyści zdrowotne. Seler naciowy bogaty jest w witaminy A, C, K, B6, błonnik oraz minerały, takie jak potas i magnez. To doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia się skóry.
Korzyści zdrowotne soku selerowego: Jak picie soku z selera naciowego wpływa na zdrowie
Wspomaganie trawienia
Sok z selera może poprawiać perystaltykę jelit i wspierać zdrową florę bakteryjną, co przekłada się na lepsze trawienie.
Działanie przeciwzapalne
Zawarte w selerze flawonoidy, takie jak apigenina i luteolina, mają właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w redukcji stanów zapalnych w organizmie.
Nawilżenie organizmu
Dzięki wysokiej zawartości wody (to warzywo w 95 proc. składające się z wody) sok z selera doskonale nawadnia organizm, co jest kluczowe dla zdrowia skóry i ogólnego samopoczucia.
Wsparcie dla skóry i włosów
Regularne spożywanie soku z selera może przyczynić się do poprawy kondycji skóry, czyniąc ją bardziej promienną i zdrową. Cera obojga moich rodziców godna jest pozazdroszczenia – wygląda zdrowo, jędrnie i ma ładny koloryt. Z kolei zawartość witaminy A w selerze naciowym sprzyja wzrostowi włosów i poprawia ich teksturę.
Jak przygotować sok z selera naciowego, aby jak najlepiej wykorzystać jego wartości odżywcze?
Składniki na sok z selera:
- 1 pęczek selera naciowego
- Opcjonalnie: 1 zielone jabłko, sok z połowy cytryny, kawałek imbiru
Mój tata co wieczór myje łodygi selera i dzieli je na mniejsze kawałki. Przygotowuje także jedno jabłko i trochę soku z cytryny oraz kawałek imbiru, by podkręcić smak zielonego eliksiru. Rano, po wypiciu ciepłej wody, zabiera się za wyciskanie. Rodzice specjalnie kupili nawet wolnoobrotową wyciskarkę, która powoli wyciska sok, gwarantując maksimum smaku. Wolne obroty mają przyczyniać się do tego, by zachować jak najwięcej wartości odżywczych z warzyw i owoców. Efektem jest dość gęsty sok mający orzeźwiający smak. Pozostałą pulpę owocowo-warzywną można wykorzystać na ciasteczka czy wegańskie kotleciki.
Jak i kiedy pić sok z selera, aby jak najlepiej wpływał na układ pokarmowy?
Aby w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości soku z selera naciowego, warto pić go regularnie na czczo, rano, co najmniej 15-30 minut przed śniadaniem, aby dać organizmowi szansę, jak najlepiej przyswoić składniki odżywcze. Ma to też sprzyjać detoksykacji organizmu, nawodnieniu i lepszemu trawieniu przez cały dzień. Bez wątpienia więcej błonnika sprzyjającego procesom trawiennym ma surowy seler, podobnie jak pozwala on dłużej utrzymać uczucie sytości, ale sok z selera wydaje się łatwiejszy do spożycia.
Zielony sok z selera najlepiej pić, kiedy jest świeżo wyciśnięty, a więc tuż po przygotowaniu, kiedy zawiera najwięcej aktywnych enzymów i witamin. Nie zaleca się jego przechowywania dłużej niż kilka godzin. Dietetycy zalecają spożywanie 400-500 ml dziennie selerowego eliksiru, ale oczywiście na początku mogą to być mniejsze porcje.
Moja mama pije sok około 6:30 rano i twierdzi, że daje jej on dużo energii. Śniadanie je dopiero około 9:30-10:00.
Czy sok z selera naciowego jest dla wszystkich?
Warto pamiętać, że sok z selera może być nieodpowiedni dla osób z zespołem jelita drażliwego. Może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc najlepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego spożywania soku z selera. Z kolei spożywanie go w zbyt dużych ilościach może prowadzić do wysokiego poziomu sodu, co nie jest zalecane dla osób z nadciśnieniem.
Zdecydowanie więc sok z selera wydaje się zdrowym dodatkiem w zbilansowanej diecie, jednak nie zastąpi on innych składników odżywczych, leków czy kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto zawsze stawiać na holistyczne podejście.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.