Znaleziono 0 artykułów
24.06.2020

Klasyczne animacje Disneya z platform streamingowych

24.06.2020
"Król Lew" (Fot. East News)

Przypominamy klasyczne filmy, dzięki którym znów poczujemy się dziećmi.

„Król Lew” (HBO GO) 

 

Simba po śmierci ojca, króla zwierząt, udaje się na wygnanie, by wiele lat później powrócić i wypełnić swoje przeznaczenie. „Króla Lwa”, który trafił do kin 15 czerwca 1994 r., nagrodzono dwoma Oscarami – za fenomenalną muzykę Hansa Zimmera i piosenkę „Can You Feel The Love Tonight” Eltona Johna. W ubiegłym roku animacja doczekała się remake’u w gwiazdorskiej obsadzie, który również można oglądać na HBO GO.

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (Vod.pl)

 

Zazdrosna zła królowa zleca myśliwemu zabicie swojej pasierbicy. Dziewczyna ucieka oprawcy i znajduje schronienie w chatce siedmiu krasnoludków. „Królewna Śnieżka” z 1937 r. była pierwszym pełnometrażowym filmem rysunkowym Walta Disneya. Podczas pracy nad filmem słynny animator uznał, że bajka powinna ukazać się w różnych wersjach językowych. Film otrzymał Oscara w kategorii, stworzonej specjalnie z myślą o tym tytule, bo jury chciało docenić innowacyjność słynnego animatora.

"Pocahontas" (Fot. East News)

„Pocahontas” (Vod.pl) 

 

Inspirowana prawdziwą historią opowieść o miłości rdzennej Amerykanki i angielskiego żołnierza, który przybył do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów, mierzy się z całkiem dorosłymi tematami – ochroną przyrody, różnorodnością kulturową i szacunkiem dla Innego. Dzięki temu pozostaje jedną z najbardziej aktualnych produkcji Disneya. Film doceniono dwoma Oscarami, w tym za piosenkę „Colors of the Wind” Vanessy Williams, uznawaną za jedną z najpiękniejszych w historii kina. W wersji polskiej utwór „Kolorowy wiatr” zaśpiewała Edyta Górniak.

„Aladyn” (HBO GO)

 

Kolejna oscarowa animacja Disneya, której nowa wersja trafiła ostatnio do kin (z Willem Smithem, Naomi Scott i Meną Massoudem w rolach głównych). Ubogi chłopiec odnajduje cudowną lampę z Dżinem, która ma pomóc mu zdobyć miłość księżniczki Dżasminy. To jedna z najzabawniejszych bajek Disneya, w dużej mierze za sprawą niepokornego Dżina, któremu w angielskiej wersji językowej głosu użyczył Robin Williams. Aktor improwizował wiele kwestii błękitnego ducha. Dla nas Dżin pozostanie jednak Krzysztofem Tyńcem.

"Herkules" (Fot. East News)

„Herkules” (HBO GO)

 

Animacja z 1997 r. opowiada o Herkulesie, synu bogów Zeusa i Hery, który musi wykazać się nie lada odwagą, by zasłużyć na miejsce w olimpijskim panteonie. Choć „Herkules” nie osiągnął tak spektakularnego sukcesu jak inne produkcje Disneya, zdobył aż cztery statuetki Annie, nazywane Oscarami animacji, a dla dzieciaków dorastających na przełomie mileniów ma status produkcji kultowej. Od pewnego czasu bajka przeżywa swój renesans. Wszystko za sprawą Ariany Grande, która podczas inicjatywy The Disney Family Singalong zaśpiewała piosenkę Megary. Powstaje także aktorski remake animacji w reżyserii braci Russo.

„Mała syrenka” (Vod.pl)

 

Syrenka Arielka zakochuje się w młodym księciu Eryku. Zdeterminowana księżniczka podwodnego królestwa postanawia go odnaleźć. Aby to zrobić, musi jednak poświęcić to, co dla niej najcenniejsze – swój głos. Choć z perspektywy czasu fabuła „Małej syrenki” wydaje się kultywować genderowe stereotypy, to swego czasu przełamywała wiele tabu. Postać Urszuli uznawana jest za pierwszą disneyowską drag queen, inspirowaną wizerunkiem Harrisa Glenna Milsteada, znanego jako Divine. Gdy ujawniono, że w remake’u Arielkę ma zagrać czarnoskóra Halle Bailey, wielu „fanów” w rasistowski sposób krytykowało ten casting.

"Zakochany kundel" (Fot. East News)

„Zakochany kundel” (Vod.pl)

 

Klasyczna animacja Disneya z 1955 r. śledzi losy zakochanych psów – wyrafinowanej cocker spanielki Lady, która pod nieobecność właścicieli poznaje świat z bezpańskim psem Trampem. Scena jedzenia makaronu to jedna z najczęściej odtwarzanych sekwencji w historii kina. Pomysł na „Zakochanego kundla” narodził się w głowie Walta Disneya, gdy jego pies zaprzyjaźnił się z miejscowym przybłędą.

„Dzwonnik z Notre Dame” (Vod.pl)

 

Quasimodo z powieści Wiktora Hugo z powodu deformacji ciała ukrywany jest przed światem w wieżach paryskiego kościoła. Podczas święta błaznów wymyka się ze swej samotni i poznaje piękną cygankę, Esmeraldę. „Dzwonnik z Notre Dame” to nie tylko opowieść o społecznym odrzuceniu, potrzebie akceptacji i inności, lecz także ważne świadectwo historyczne. Twórcy animacji miesiącami studiowali plany katedry, by odwzorować ją z największą dokładnością. Ich wysiłki opłaciły się. Gdy rok temu Notre Dame stanęła w płomieniach, disneyowska animacja stała się jednym z ważnych punktów odniesienia do jej odbudowy.

"Piękna i bestia" (Fot. East News)

„Piękna i bestia” (HBO GO)

 

Pierwsza animacja, która zdobyła dwa Oscary i nominację do statuetki Akademii w kategorii najlepszy film (później wyróżnienie to zdobyły jeszcze tylko „Odlot” i „Toy Story 3”), to historia okrutnego księcia. Pod wpływem zaklęcia wróżki zamienia się w przerażającą Bestię. Aby zdjąć urok, musi zdobyć miłość Belli. Sukces udało się powtórzyć drugiej wersji z Emmą Watson i Danem Stevensem w rolach głównych. Obie wersje można oglądać na HBO GO.

„Bambi” (Vod.pl)

 

Życie sarenki Bambi wypełnione jest beztroską zabawą z przyjaciółmi. Pewnego dnia natrafia jednak na nieznane sobie zwierzęta. Ich przybycie kończy się tragedią. Gdy w 1942 r. „Bambi” trafił na ekrany kin, bajkę uznano za zbyt brutalną dla małych dzieci. Z czasem jednak doceniono film za subtelne oswajanie najmłodszych ze śmiercią, odejściem rodziców i wrażliwością na cierpienie zwierząt.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij