Znaleziono 0 artykułów
12.03.2020

Koniec AIDS

12.03.2020
(Fot. Oliwia Jaglińska)

Kiedy żyjesz z HIV i przyjmujesz regularnie leki, nie zachorujesz na AIDS – zapewniają Agata Stola i Jan Smoleński, stojący za Projektem Test. Niestety tylko 9 proc. naszego społeczeństwa wykonało test na HIV, a połowa osób żyjących z HIV nadal nie wie o swoim zakażeniu. A taki test można zrobić w całej Polsce, bezpłatnie, anonimowo i w pięć minut.

Jeszcze niedawno zakażenie wirusem HIV oznaczało w bliskiej perspektywie AIDS, czyli wyrok śmierci. Chorobę łączono jednoznacznie ze środowiskiem gejów, pracownic i pracowników seksualnych i użytkowników narkotyków. Zakażony wywoływał panikę w najbliższym otoczeniu, nosił piętno. Dziś dzięki farmakologii sytuacja zmieniła się diametralnie. Nowoczesna terapia lekowa, która w Polsce jest w 100 proc. refundowana, umożliwia normalne życie z HIV i powstrzymanie działania wirusa. A co za tym idzie, utrzymanie naturalnej odporności organizmu, a nawet perspektywę bezpiecznego seksu bez zabezpieczeń czy zdrowej ciąży.

(Fot. Oliwia Jaglińska)

Niestety, szacuje się, że nawet 50 proc. osób zakażonych HIV w Polsce, żyje w nieświadomości tykającej bomby. Ich zdrowie pogarsza się każdego dnia, w dodatku zarażają innych. Dlatego tak ważna jest zmiana nastawienia i wprowadzenie powszechnych profilaktycznych testów, które pomogą okiełznać chorobę, nim będzie za późno.

Agata Stola i Jan Smoleński stojący za akcją Projektem Test w ośmiu mocnych punktach tłumaczą, dlaczego możemy wreszcie powiedzieć, że nastała era końca AIDS, zachęcają do zrobienia testów.

1. Koniec AIDS. Bo HIV nie oznacza AIDS

Zakażenie HIV nie równa się AIDS! Opieka medyczna, w tym terapia lekowa osób żyjących z HIV, jest w Polsce bezpłatna, spełnia wszystkie standardy WHO i jest jedną z lepiej prowadzonych wśród krajów Unii Europejskiej. Kiedy żyjesz z HIV i przyjmujesz regularnie leki, nie zachorujesz na AIDS.

2. Koniec AIDS. Bo każdy wynik jest dobry

Kiedy odbierasz dodatni wynik testu na HIV, wygrywasz zdrowie. Leki, które są w Polsce całkowicie refundowane (terapia ARV), sprawią, że poziom wirusa we krwi (wiremia) jest tak mały (niewykrywalny), że nie możesz nikogo zakazić. 

3. Koniec AIDS. Bo biorąc leki, jesteś niezakaźny/niezakaźna

Osoba zdrowa nie ma możliwości zakażenia się HIV od osoby skutecznie leczącej się lekami ARV i u której poziom HIV we krwi utrzymuje się na poziomie niewykrywalnym. Poziom niewykrywalny wirusa to tak niski (<50 kopii/ml), że nie może on być wykryty metodami badawczymi. Posiadanie niewykrywalnej wiremii wynikającej ze skutecznej terapii antyretrowirusowej (ARV) zapobiega zakażeniu HIV drugiej osoby i jednocześnie poprawia zdrowie osoby żyjącej z HIV.

4. Koniec AIDS. Bo żyjąc z HIV możesz urodzić zdrowe dziecko

Jeśli planujesz lub jesteś w ciąży, koniecznie wykonaj test na HIV. Jest to najskuteczniejszy sposób ochrony dzieci przed zakażeniem od matki. Znając swój status serologiczny, możesz zabezpieczyć siebie i swoje dziecko.

6. Koniec AIDS. Bo obaliliśmy stereotypy

Nikt już nie wierzy, że można zakazić się przez pocałunek, dotyk czy picie ze wspólnej słomki.

6. Koniec AIDS. Bo chcemy być razem i się nie bać

Kończąc z uprzedzeniami wobec osób żyjących z HIV i obalając mity o rzekomo śmiertelnej chorobie, jesteśmy w stanie cieszyć się naszą seksualnością. Odrzućmy strach i bądźmy ze sobą bliżej.

7. Koniec AIDS. Bo test na HIV trwa 5 minut

To krócej niż maseczka nawilżająca! I wcale nie szczypie. Taki test możesz zrobić w całej Polsce, bezpłatnie i anonimowo. Wejdź na www.projekttest.pl i dowiedz się, gdzie najbliżej ciebie jest placówka oferująca badanie. 

8. Koniec AIDS. Bo badając się, dajesz przykład innym

Badanie to coś normalnego. Niestety, tylko 9 proc. naszego społeczeństwa kiedykolwiek wykonało test na HIV, czyli co druga osoba żyjąca z HIV nadal nie wie o swoim zakażeniu. Nie wstydź się poinformować świata, że zrobiłeś/łaś test na HIV. Oznacz się na Instagramie czy Facebooku i pokaż, że o siebie dbasz.

 

Redakcja Vogue.pl
Proszę czekać..
Zamknij