Znaleziono 0 artykułów
15.11.2022

Urodzinowy portret króla Karola III

15.11.2022
Król Karol III (Fot. Getty Images)

Z okazji 74. urodzin króla Karola III Pałac Buckingham opublikował nowy portret monarchy oraz ogłosił, że władca przejął rolę strażnika Wielkiego Parku Windsorskiego.

Po śmierci Elżbiety II jej syn Karol objął panowanie na brytyjskim tronie. – Śmierć mojej ukochanej mamy, Jej Wysokości Królowej Elżbiety II, to moment wielkiego smutku dla mnie i wszystkich członków naszej rodziny. Opłakujemy dziś śmierć umiłowanej Monarchini i kochanej Matki. Wiem, że nasz kraj głęboko odczuje jej stratę – pisał król w oświadczeniu.

Uroczysta koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku. Zostanie on najstarszym królem w historii brytyjskiej monarchii.

14 listopada syn zmarłej Elżbiety świętował 74. urodziny. Spędził je prywatnie, w otoczeniu najbliższych osób. W oficjalny sposób urodziny uczczono jedynie dwiema seriami salutów armatnich – jedną w Green Parku, drugą przed twierdzą Tower of London – a także odegraniem piosenki „Happy Birthday” przez orkiestrę wojskową podczas ceremonii zmiany warty przed Pałacem Buckingham oraz publikacją urodzinowej fotografii Karola III.

Na zdjęciu widzimy monarchę opartego o kilkusetletni dąb, rosnący w Wielkim Parku Windsorskim. Karol III jest bardzo zaangażowany w ochronę środowiska, wspiera aktywistów, organizacje zajmujące się dbaniem o przyrodę, stroni od konsumpcjonizmu.

W dniu jego 74. urodzin ogłoszono, że monarcha przejął rolę strażnika parku w Windsorze. Ustanowioną w 1559 roku rolę pełni zazwyczaj monarcha lub któryś z członków rodziny królewskiej. Wcześniej, sprawował ją mąż Elżbiety i ojciec Karola, książę Filip, który zmarł w kwietniu 2021 roku.

W Wielkiej Brytanii oficjalne urodziny monarchy świętuje się w czerwcu, a głównym punktem obchodów jest parada Trooping the Colour. Pałac Buckingham nie potwierdził jednak jeszcze, czy Karol III również będzie obchodził oficjalne urodziny w czerwcu. Być może obecny monarcha zmieni ten zwyczaj i, jak w przypadku swojej koronacji, wybierze skromniejszą ceremonię.

Aleksandra Kupras
Proszę czekać..
Zamknij