Znaleziono 0 artykułów
12.10.2022

Camilla Parker Bowles będzie koronowana razem z mężem Karolem III

12.10.2022
Fot. Getty Images

6 maja odbędzie się uroczysta koronacja Karola III. Koronę założy też jego żona Kamila, która będzie pierwszą królową konsortą, koronowaną w Opactwie Westminsterskim od prawie 100 lat.

Po śmierci królowej Elżbiety II, która zmarła 8 września 2022 roku w Zamku Balmoral, tron obejmuje jej najstarszy syn Karol III. W rządach pomaga mu królowa Kamila, z którą wziął ślub siedemnaście lat temu.

Małżeństwo zostanie koronowane 6 maja 2023 roku. Ostatnią królową konsort (żoną króla), koronowaną w Opactwie Westminsterskim była Elżbieta Bowes-Lyon. Matka Elżbiety II została mianowana królową podczas koronacji króla Jerzego VI w 1937 roku. Otrzymała wtedy koronę z purpurowego aksamitu z gronostajowym wykończeniem i 2800 diamentami.

Koronacja króla Karola będzie skromniejsza w porównaniu z tego rodzaju uroczystościami jego poprzedników. Będzie trwała godzinę, a król pojawi się w mniejszej liczbie strojów niż poprzednie monarchinie i monarchowie.

Trzygodzinna ceremonia królowej Elżbiety II w 1953 roku kosztowała 1,74 miliona dolarów, co dziś oznaczałoby około 50 milionów dolarów.

Rzecznik rodziny królewskiej powiedział: „Koronacja odzwierciedli współczesną rolę monarchy, a także ducha przyszłości, a jednocześnie będzie oddaniem hołdu długoletnim tradycjom i ceremoniom”.

Aleksandra Kupras
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Camilla Parker Bowles będzie koronowana razem z mężem Karolem III
Proszę czekać..
Zamknij