Znaleziono 0 artykułów
09.11.2018

Król Maciuś I w POLIN

09.11.2018
Wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” (Fot. materiały prasowe)

Już od dziś w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie można oglądać wystawę „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”, która pomaga rodzicom rozmawiać z dziećmi o demokracji, państwowości i społeczeństwie obywatelskim.

Wystawa, na którą zaprasza Muzeum Polin, nie da nikomu gotowych odpowiedzi, ale skłoni do zastanowienia się nad przeszłością i rzeczywistością, w której żyjemy. Liczymy, że będzie to wartościowy, wspólny czas spędzony z dziećmi, w myśl słów Janusza Korczaka: „Gdy bawię się czy rozmawiam z dzieckiem – splotły się dwie równie dojrzałe chwile mojego i jego życia”. Mamy nadzieję, że zarówno dzieci od dorosłych, jak i dorośli od dzieci będą mogli się czegoś nauczyć – przekonują kuratorki wystawy  „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”, Anna Czerwińska i Tamara Sztyma.

Pretekstem do powstania ekspozycji była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kuratorki postanowiły pomóc dorosłym rozmawiać z dziećmi o kluczowych pojęciach związanych z państwowością: demokracji, społeczeństwie obywatelskim, parlamencie. Narzędzia edukacyjne, które udostępniają zwiedzającym, zostały zainspirowane książką „Król Maciuś Pierwszy” wielkiego przedwojennego filozofa, edukatora i wychowawcy, Janusza Korczaka. – Na wystawie można się ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, a nawet na nie wspinać. Ekspozycja zachęca do stawiania pytań, wspólnej rozmowy z rówieśnikiem lub opiekunem – wyjaśnia Anna Czerwińska, współkuratorka wystawy.

Ilustracja Iwony Chmielewskiej z wystawy (Fot. materiały promocyjne)

Wystawa skonstruowana została w oparciu o przedmioty z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, instalacje edukacyjne tłumaczące w konkretny sposób abstrakcyjne pojęcia oraz ilustracje artystki Iwony Chmielewskiej. Autorka książek, które sama nazywa „obrazowymi”, są przeznaczone dla ludzi w każdym wieku, również dla dzieci. Jej picturebooki otrzymywały najważniejsze światowe nagrody. m.in. dwukrotnie Bologna Ragazzi Award i Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Jej najważniejsza książka. „Pamiętnik Blumki” o Doktorze Korczaku i jego koncepcji pedagogicznej, została przetłumaczona na siedem języków i nominowana do Deutscher Jugendliteratur Preis. Teraz Chmielewska zanurzyła się w świat Króla Maciusia I, by pomóc dzieciom – w każdym wieku! – zrozumieć, czym jest rządzenie, z jaką odpowiedzialnością się wiąże, i jakie przywileje z niego wynikają. Jej rysunki – jednocześnie poetyckie i komunikatywne, baśniowe, ale realne – nadały estetyczny ton ekspozycji. 

Wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” (Fot. materiały prasowe)

Wystawa w Muzeum Polin potrwa do 1 lipca 2019 roku. Obszerniej o wystawie napiszemy już za kilka dni.

Anna Konieczyńska
Proszę czekać..
Zamknij