Znaleziono 0 artykułów
10.06.2021

Róża upamiętniająca księcia Filipa

10.06.2021
Królowa Elżbieta II (Fot. Getty Images)

Z okazji setnej rocznicy urodzin księcia Filipa królowa Elżbieta II otrzymała różę nazwaną ku czci zmarłego męża.

Książę Edynburga odszedł 9 kwietnia 2021 roku po ponad 73 latach spędzonych u boku królowej Elżbiety II i na dwa miesiące przed setnymi urodzinami. W zeszłym tygodniu, w związku ze zbliżającą się rocznicą, monarchini dostała pąsową różę z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego nazwaną na cześć księcia.

Jeden z krzewów został posadzony w ogrodach Zamku Windsor, gdzie Elżbieta i Filip spędzili ostatni wspólny rok naznaczony. O wyborze miejsca zdecydował także fakt, że książę w dużej mierze wpłynął na obecny kształt zieleni rozciągającej się wokół rezydencji: uczestniczył w aranżacji kwietników oraz wyborze fontann.

Tradycja imiennych róż wśród członków brytyjskiej monarchii jest żywa od pokoleń. Począwszy od XVIII wieku i kwiatu ku czci królowej Wiktorii, przez landrynkową odmianę wyhodowaną dla Jej Wysokości Elżbiety, herbacianą księżnej Diany i słoneczną księżniczki Charlotte.

Dochody ze sprzedaży pamiątkowych róż Filipa zostaną przekazane na rzecz fundacji pod patronatem księcia Edynburga wspierającej młodzież.

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij