Znaleziono 0 artykułów
24.05.2023
Artykuł partnerski

Skuteczna kuracja rozjaśniająca

24.05.2023
Kuracja rozjaśniająca Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector oparta na zaawansowanych składnikach (Fot. Materiały prasowe)

Przebarwienia po słońcu, plamy związane z wewnętrzną gospodarką hormonalną, wreszcie ciemne ślady pozapalne. Niezależnie od przyczyny skutek jest ten sam: walczymy o wyrównany koloryt skóry. Niestety rozjaśnianie nie jest takie proste, a przebarwienia potrafią latami spędzać sen z powiek. Dlatego potrzebna jest skuteczna kuracja oparta na zaawansowanych składnikach. Testujemy kosmetyk Senté. 

Głęboko w naskórku, a dokładnie w warstwie brodawkowatej, pośród keratynocytów, znajdują się melanocyty, komórki, które wytwarzają melaninę, czyli pigment. Dzięki niemu nasze włosy, skóra i oczy mają barwę, ale melanocyty pełnią też inną ważną rolę: chronią przed nadmiarem słońca. W sytuacjach kryzysowych, gdy promieni jest za dużo, zaczynają wytwarzać melaninę w większych ilościach. To naturalna reakcja obronna skóry, ale im więcej słońca, tym gorzej dla skóry. Wiemy, że promienie UV przyspieszają procesy starzenia, niszczą film hydrolipidowy, wysuszają i pogrubiają naskórek. W samych melanocytach również nie dzieje się dobrze. Raz „nakręcone” komórki wcale nie chcą się zatrzymać i produkują pigment jeszcze długo po zejściu ze słońca. I to wcale nie w regularnym, tylko przyspieszonym trybie. Poza tym melanocyty nie są w tej pracy solidarne i nie wszystkie uruchamiają się jednakowo. Duże skupiska komórek potrafią działać niezależnie. Tak powstają przebarwienia.

Kuracja rozjaśniająca Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector oparta na zaawansowanych składnikach (Fot. Materiały prasowe)

Plamy na skórze

Na czole, skroniach, policzkach, żuchwie, nad ustami i pod oczami – przebarwienia na twarzy przybierają różne formy, odcienie i pojawiają się często w tych samych miejscach. Czynnikami wyzwalającymi, poza słońcem, są nasze hormony, genetyczna skłonność, alergie, przyjmowane leki oraz stany zapalne towarzyszące na przykład trądzikowi. Wszyscy, którzy doświadczyli przebarwień na twarzy, dobrze wiedzą, że takie zmiany bywają o wiele bardziej uciążliwe niż drobne zmarszczki. Dlatego wciąż wracamy do kosmetyków rozjaśniających, a po wakacjach zwykle szukamy czegoś, co zadziała dłużej. Przełomem w tej nierównej walce jest nowa kompozycja składników: cysteamina z analogiem siarczanu heparanu. Można ją znaleźć w najnowszym kremie korygującym Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector.

Kuracja rozjaśniająca Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector oparta na zaawansowanych składnikach (Fot. Materiały prasowe)

Jak działa korektor rozjaśniający

Zaawansowany kosmetyk do pielęgnacji twarzy potrafi rozjaśniać przebarwienia i plamy, nawet te oporne. Korektor Senté opiera się na chlorowodorku cysteaminy oraz opatentowanym przez markę, analogu siarczanu heparanu. Jak działa ten duet? – Cysteamina jest substancją rozjaśniającą skórę, stosowaną w leczeniu zaburzeń hiperpigmentacyjnych, takich jak melasma, przebarwienia pozapalne i plamy soczewicowate. Cysteamina jest aminotiolem naturalnie występującym w komórkach organizmu człowieka jako przeciwutleniacz powstały w wyniku degradacji koenzymu A. Od 2015 roku skuteczność, bezpieczeństwo i tolerancję stabilizowanej cysteaminy wykazano w wielu badaniach klinicznych. Z kolei siarczan heparanu – nazywany molekułą naprawy, podobnie jak kwas hialuronowy, należy do rodziny glikozoaminoglikanów, naturalnie występujących cząsteczek wiążących wodę, występujących w całym organizmie. Oprócz doskonałego nawilżania skóry siarczan heparanu koordynuje odpowiedź immunologiczną skóry na stany zapalne i umożliwia proces naprawy komórek skóry. Siarczan heparanu wykazuje również zdolność hamowania niektórych cytokin prozapalnych – wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, dermatolog z wrocławskiej kliniki SKIN SPA.

Karolina Kopeć-Pyciarz (Fot. Agata Piątkowska)

Co ciekawe, Senté jest jedyną marką, która zaprojektowała syntetyczną cząsteczkę siarczanu heparanu o niskiej masie cząsteczkowej. Dla skóry to dobra wiadomość, bo małe cząsteczki substancji aktywnej przenikają w głąb skóry szybciej. Formuła korektora wspiera więc naprawę skóry od wewnątrz i poza likwidacją plam działa jak najlepsza profilaktyka przebarwień, szczególnie tych pozapalnych, które są nieodłącznym towarzyszem cery trądzikowej. Warto wspomnieć, że mimo intensywnego działania krem można bezpiecznie stosować na plamy, niezależnie od ich pochodzenia oraz natężenia.

Kuracja rozjaśniająca Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector oparta na zaawansowanych składnikach (Fot. Materiały prasowe)

Jak zapobiec nawrotom przebarwień?

Kiedy po zimie skóra blednie, a zabiegi rozjaśniające łagodzą przebarwienia, wyruszamy na wakacje z nadzieją, że po powrocie historia się nie powtórzy. Niestety wystarcząy ciepło i wiatr, by obudzić melanocyty na nowo. W nowym kremowym korektorze składniki potrafią się temu przeciwstawić. – W skórze wewnętrzna aktywność przeciwutleniająca cysteaminy skutkuje rozjaśnieniem melaniny w warstwie rogowej. Wykazano, że cysteamina jest skuteczną cząsteczką redukującą, a zatem rozjaśnia melaninę, redukując ją do jej jaśniejszej postaci w powierzchniowej warstwie naskórka. Wykazano również, że cysteamina nie działa poprzez melanocytotoksyczność, ale poprzez hamowanie syntezy melaniny, powodując depigmentację. Cysteamina hamuje działanie tyrozynazy i peroksydazy, enzymów biorących udział w procesie powstawania melaniny (brązowego barwnika w skórze), chelatuje jony żelaza i miedzi oraz zwiększa stężenie wewnątrzkomórkowego glutationu – jednego z najważniejszych antyoksydantów w naszym organizmie – tłumaczy dr Karolina Kopeć-Pyciarz. Dlatego regularnie stosowany Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector potrafi nie tylko rozjaśniać, ale również zapobiega powstawaniu przebarwień i skutecznie hamuje nadmierną aktywność melanocytów. Profilaktyka oraz skuteczne działanie spotykają się w jednej niepozornej tubce.

Kuracja rozjaśniająca Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector oparta na zaawansowanych składnikach (Fot. Materiały prasowe)

Krótka instrukcja stosowania

Kuracja rozjaśniająca Senté wymaga czasu, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo korektor Senté Cysteamine HSA Pigment & Tone Corrector naprawdę działa. Przez pierwsze 16 tygodni należy nakładać go na skórę twarzy raz dziennie lub w przypadku bardzo wrażliwej cery co drugi dzień. Dalej, by zatrzymać efekt rozjaśnienia, można stosować kosmetyk dwa razy w tygodniu, nakładając odrobinę na całą twarz lub punktowo tam, gdzie zwykle pojawiają się przebarwienia. Uwaga: korektor zawsze należy stosować na oczyszczoną i osuszoną skórę, a po kwadransie trzeba go dokładnie zmyć. Przez całą kurację – a najlepiej przez cały rok – należy chronić skórę kremem z wysokim SPF. Bez kosmetycznego parasola nie ma mowy o skutecznej terapii rozjaśniania. 

Ilona Rechnio
Proszę czekać..
Zamknij