Znaleziono 0 artykułów
15.09.2021

Łuk Triumfalny zakryty w hołdzie dla zmarłego artysty

15.09.2021
Łuk Triumfalny w Paryżu (Fot. Getty Images)

Paryski Łuk Triumfalny został zakryty recyklowanym plastikowym materiałem. To dzieło rozpoczęte przez zmarłęgo w 2020 roku bułgarskiego artystę Christo, sfinalizowane już po jego śmierci.

Christo był bułgarsko-amerykańskim artystą, który słynął z „pakowania” zabytków. Na pomysł owinięcia foliowym materiałem Łuku Triumfalnego wpadł w latach 60. Projekt miał zostać zrealizowany w 2020 roku, uniemożliwiła to jednak pandemia COVID-19, a później śmierć artysty.

Opakowanie Łuku Triumfalnego to wspólny projekt Christo i jego żony, Jeanne-Claude która zmarła w 2009 roku. Małżeństwo pracowało razem nad wieloma projektami, między innymi nad „zapakowaniem” berlińskiego Reichstagu. 

Prace nad projektem wznowił bratanek artysty, Vladimir Javacheff. Koszt przedsięwzięcia wyniósł około 14 milionów euro i został pokryty z własnych środków artysty, bez dofinansowania ze strony publicznych instytucji czy prywatnych darczyńców.

(Fot. Getty Images)

-  Największym wyzwaniem dla mnie jest to, że nie ma tutaj Christo. Brakuje mi jego entuzjazmu, krytyki, energii – powiedział w rozmowie z agencją prasową Reuters.

Prace nad zakrywaniem Łuk Triumfalnego potrwają do 18 września. Aby tego dokonać, pracownicy muszą rozprowadzić 25 tysięcy metrów kwadratowych srebrno-niebieskiego recyklowanego plastiku na wysokości 50 metrów.

Łuk Triumfalny pozostanie zakryty do 3 października.

Zuzanna Żelazny
Proszę czekać..
Zamknij