Znaleziono 0 artykułów
29.05.2021

Mniej znane perełki Paryża

29.05.2021
Paryż to nie Lurw i wieża Eiffla / Fot. Getty Images

Miejska farma, osiedle w modernistycznym stylu i najstarsze kino w mieście – aby poznać wszystkie uroki miasta świateł, trzeba zejść z utartych ścieżek. Oto 10 miejsc, dla których warto to zrobić.

La REcyclerie: Miejska farma

La REcyclerie Fot. materiały prasowe

Na terenie Paryża działa kilkanaście miejskich farm, które zaopatrują okoliczne restauracje i sklepy w świeże warzywa i owoce. La REcyclerie to całoroczny ogród, kompleks restauracyjny i kulturalne centrum w jednym. Ekologiczną farmą opiekują się mieszkańcy, którzy mogą tu hodować własne rośliny. Wszystkie dania w tutejszych restauracjach są przygotowywane na bazie sezonowych produktów z ogrodu. W La REcyclerie są też organizowane warsztaty o zrównoważonym rozwoju. – Otwierając La REcyclerie, marzyliśmy, by stworzyć społeczność pasjonatów, którym los planety nie jest obojętny – mówią twórcy.

Pasaż Galerie Vivienne: Jak z XIX wieku

Galerie Vivienne / Fot. Domena publiczna

Spacerując po metropolii, łatwo przeoczyć ukryte między budynkami pasaże. Po przekroczeniu bramy wkraczamy w świat jak z XIX-wiecznej powieści: księgarnie wypełnione po brzegi starymi wydaniami literackiej klasyki, kameralne kawiarenki z kilkoma stolikami, galerie antyków. Jednym z najpiękniejszych paryskich pasaży jest Galerie Vivienne z ozdobnymi posadzkami, zabytkowymi płaskorzeźbami i świetlikami. Na uwagę zasługują również Galerie Véro-Dodat, Passage des Panoramas czy Passage Jouffroy.

Le Louxor Palais Du Cinema: Najstarsze kino

Le Louxor Palais Du Cinema / Fot. Domena publiczna

Jeżeli chcecie sprawdzić swój francuski, koniecznie wybierzcie się do kina, najlepiej tego najstarszego – Le Louxor Palais Du Cinema z 1921 roku. Fasada i wnętrza inspirowane były motywami ze starożytnego Egiptu. Mimo ogromnego zainteresowania budynek stopniowo popadał w ruinę, aż w 1988 roku został zamknięty. Na mapę Paryża powrócił 35 lat później. Podczas renowacji zadbano o zachowanie oryginalnego klimatu przestrzeni. W repertuarze znajdziecie nowości i klasykę kina. Zwolennikom mniej kameralnych przestrzeni polecamy również kino Grand Rex, którego spektakularną salę zaprojektowane w stylu art déco.

Restauracja Anahi: Miejsce spotkań socjety

Restauracja Anahi / Fot. materiały prasowe

Gdy Gil Pender, bohater filmu „O północy w Paryżu”, przenosi się w czasie do lat 20. XX wieku, trafia do restauracji Le Polidor, w której spotyka się bohema z Ernestem Hemingwayem na czele. Jednym z ulubionych miejsc współczesnej paryskiej socjety jest restauracja Anahi z południowoamerykańskimi daniami. Wnętrze zaprojektował znany duet architektów Humbert & Poyet. Spektakularna mozaika na suficie, złote ornamenty i imponujące lustra to nie wszystko. Za jednym z luster ukryte są drzwi do eleganckiego baru, do którego wstęp mają tylko wtajemniczeni. Takich ukrytych miejsc jest w mieście świateł dużo więcej.

Winnica Clos Montmartre: Ostatnia winnica

Winnica Clos Montmartre / Fot. Domena publiczna

Stałym elementem francuskiego krajobrazu są winnice, których historia sięga czasem nawet średniowiecza. Kiedyś w samym Paryżu było ich kilkanaście, ostała się ostatnia na wzgórzu Montmartre. Nazywaną „najlepiej strzeżonym sekretem miasta” Clos Montmartre założono w latach 30. XX wieku. Raz do roku, w październiku, odbywa się tu pięciodniowy festiwal zbiorów La Fête des Vendanges. Wyprodukowane z tutejszych gron wino jest sprzedawane na aukcjach, z których dochód przekazywany jest na utrzymanie winnicy oraz cele charytatywne.

Marché Bastille: Słynny targ

Jedno z miejskich marché w Paryżu / Fot. Getty Images

Śródmiejskie targi odbywają się w niemal we wszystkich dzielnicach od wtorku do niedzieli. Na straganach można znaleźć wszystko – świeże warzywa i owoce, sery, pieczywo, owoce morza, wino, a także książki, obrazy, ceramikę, ubrania i biżuterię, a nawet meble i kwiaty. Jednym z największych jest Marché Bastille, organizowany nieopodal placu Bastylii i Opery Paryskiej. Później możecie skierować kroki na kwiatowy targ organizowany na Île de la Cité. Materiał na instagramową relację gwarantowany.

Paryskie ogrody: Zieleń w środku metropolii

Ogród przy Musée de la Vie romantique / Fot. materiały prasowe

Z inicjatywy mer miasta, Anne Hidalgo, do 2030 roku Paryż ma stać się najbardziej zieloną stolicą w Europie. W ramach projektu najważniejsze place, aleje, a także wybrzeże Sekwany i dachy kamienic zamienią się w śródmiejskie parki i ogrody. Do tego czasu paryżanie i turyści mogą cieszyć się bliskością z naturą w parkach i ogrodach. Oprócz słynnych Les Tuileries na uwagę zasługuje ogród przy Musée de la Vie romantique. Patio zachęca, by zatrzymać się tu przy śniadaniu, kawie i cieście z tutejszej kawiarni.

Butiki przy Le Marais: Eleganckie zakupy

Butiki przy Le Marais / Fot. Getty Images

Paryż nie bez powodu nazywany jest stolicą mody. Tym, których fascynuje historia, polecamy wizytę w Palais Galliera (aktualnie trwa tam wystawa „Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto”), Musée des Arts Décoratifs (w szczególności wystawę „Luxes”) czy The Cité de la Mode et du Design, w którym odbywają się najróżniejsze wydarzenia z pogranicza mody i sztuki. Po wizycie zamiast do zatłoczonej Galerii Lafayette wybierzcie się na zakupy do dzielnicy Le Marais. Znajdziecie tu zarówno butiki znanych projektantów, wschodzących gwiazd i lokalnych marek, jak również ekskluzywne perfumerie, sklepy z rękodziełem czy salony rzemieślnicze.

Katakumby: Podziemne miasto

Katakumby / Fot. Domena publiczna

Niewiele osób wie, że pod ulicami skrywa się podziemne miasto. Licząca tysiące kilometrów sieć tuneli, korytarzy i pomieszczeń zawdzięcza swoje istnienie jednej z najstarszych na świecie linii metra. Oprócz zapomnianych i niewykorzystanych tuneli, korytarzy i przejść w katakumbach można również natrafić na podziemne stawy, krypty, a nawet skarbce i kamieniołomy. Część z nich zdecydowano się odremontować i przerobić na restauracje, bary i kluby, jak La Station Gare des Mines i Sacré (dawny Social Club), w których organizowane są jedne z najlepszych imprez w mieście.

Les Espaces d’Abraxas: Modernistyczne osiedle

Les Espaces d’Abraxas / Fot. Domena publiczna

Dojazd do Noisy-le-Grand zajmuje ok. 40 minut koleją podmiejską. Tyle czasu wystarczy, by znaleźć się w innym świecie. Rzędy eleganckich kamienic zastąpuje wysokie na kilkanaście pięter osiedle zaprojektowane przez hiszpańskiego postmodernistę Ricarda Bofilla. W Les Espaces d’Abraxas architekt chciał zaadaptować antyczną architekturę grecką do warunków lat 70. XX wieku. Efektem jest monumentalne osiedle stworzone na planie półkola, które z zewnątrz przypomina twierdzę albo zabytkowe muzeum. Na terenie kompleksu znajduje się 600 mieszkań, łuk triumfalny i ogród na dachu.

Ilustracja Stefania Kolanowska

Pełen program Paryskiego Weekendu z "Vogue Polska" jest dostępny pod linkiem.

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij