Znaleziono 0 artykułów
06.04.2024

MET Gala: Najbardziej kontrowersyjne kreacje gwiazd w historii modowych Oscarów

06.04.2024
(Fot. Getty Images)

Jedne gwiazdy balansowały na cienkiej granicy kampu i tandety. Inne motyw przewodni wzięły sobie aż za bardzo do serca. Było granie na emocjach, polityczne oświadczenia oraz krytyka instytucji. Bo choć MET Gala jest celebracją piękna, w historii modowych Oscarów zapisuje się szokowanie, ekstrawagancja czy nowy wymiar haute couture. Od brokatowego burgera Katy Perry po kwiecistą suknię Kim Kardashian – oto najbardziej kontrowersyjne kreacje w historii MET Gali.

Biała sukienka Olivii Wilde, którą dopadła klątwa czerwonego dywanu, MET Gala 2023

Temat przewodni: „Karl Lagerfeld: A Line of Beauty”

(Fot. Getty Images)

Choć nawiązywała do inspirowanej muzyką kolekcji Karla Lagerfelda dla Chloé, sukienka aktorki i reżyserki Olivii Wilde z wyhaftowanymi na froncie skrzypcami na czerwonym dywanie wcale nie sprawdziła się koncertowo. Nie zagrały jej długość, peleryna i tuby zdobiące nadgarstki. A co gorsza, tego wieczoru na schodach Metropolitan Museum of Art pojawił się drugi skrzypek – dziennikarka Margaret Zhang w niemal identycznej kreacji. Klątwa czerwonego dywanu czy IX symfonii?

Kim Kardashian w głośnej kreacji Marilyn Monroe, MET Gala 2022

Temat przewodni: „In America: An Anthology of Fashion”

(Fot. Getty Images)

Pierwsza w historii naked dress. Relikt przeszłości. Najsłynniejsza (oryginalnie, w maju 1962 r., nosiła ją Marilyn Monroe, wyśpiewując słynne „Happy Birthday, Mr. President” z okazji 45. urodzin Johna F. Kennedy’ego) i najdroższa (osiem lat temu sprzedano ją na aukcji za 4,8 mln dolarów) sukienka świata. Ciężko oszacować, czy w trakcie kilkuminutowej drogi wiodącej od limuzyny do drzwi Metropolitan Museum of Art ubrana w tę zniewalającą kreację Kim Kardashian częściej słyszała głosy uznania, wyrazy szoku czy niedowierzania. Specjalnie na ten wieczór celebrytka wypożyczyła ją z instytucji Ripley’s Believe It or Not! Musiała spełnić kilka warunków. Przeszła na drakońską dietę i w niespełna trzy tygodnie schudła siedem kilogramów. Zrezygnowała z perfum oraz kosmetyków, które mogłyby uszkodzić zabytkową tkaninę. A po przekroczeniu progu MET, przebrała się.

Niedawno pojawiły się doniesienia, jakoby po imprezie wartość sukienki noszonej przez dwie seksbomby, dwie ikony swoich czasów, miała wzrosnąć. Ale czy na pewno? Mówi się też, że w ciągu tych kilku minut na czerwonym dywanie kreacja została nieodwracalnie zniszczona.

Alessandro Michele i Jared Leto jako bliźnięta w garniturach haute couture, MET Gala 2022

Temat przewodni: „In America: An Anthology of Fashion”

(Fot. Getty Images)

Na MET Gali 2022 swoją zapowiedź miał wiosenno-letni pokaz Alessandra Michele’ego dla Gucci, do którego projektant zaprzągł modeli bliźnięta, tworząc liczne multiplikacje tych samych sylwetek. Dotąd myślano, że na czerwonym dywanie wystylizowani identycznie Michele i Jared Leto bawili się wizerunkiem aktora. Ale może od początku chodziło o kreatywnego Włocha? Szkoda, że w realu nie dało się go rozdwoić. Po 20 cudownych latach spędzonych w Gucci właśnie zaczyna pisać nowy rozdział w Valentino.

Kontrowersyjna stylizacja Kim Kardashian: T-shirt noszony od stóp do głów, MET Gala 2021

Temat przewodni: „In America: A Lexicon of Fashion”

(Fot. Getty Images)

Podczas MET Gali 2021, stanowiącej hołd dla historii amerykańskiej mody, krytykom podpadł Timothée Chalamet, któremu zarzucano zbyt nonszalanckie podejście do obowiązującego dress code’u. Splecione z historią sportu i popkultury trampki Converse oraz garnitur Haidera Ackermanna, zaprojektowany tak, by pasował do butów, miały być niewystarczające. Braku wizji i poświęcenia nie można było za to zarzucić Kim Kardashian, która na czerwonym dywanie pojawiła się w czarnym kombinezonie oraz w masce. I choć projekt z początku wywołał mieszane uczucia, instagramowa adnotacja celebrytki, że „nie ma nic bardziej amerykańskiego niż T-shirt noszony od stóp do głów”, spotkała się z uznaniem. W końcu bez niepozornej koszulki nie byłoby ani kultowych stylizacji Jamesa Deana, ani looków Marlona Brando.

Suknia Alexandrii Ocasio-Cortez z politycznym przesłaniem, MET Gala 2021

Temat przewodni: „In America: A Lexicon of Fashion”

(Fot. Getty Images)

Amerykańska kongresmenka z Partii Demokratycznej Alexandria Ocasio-Cortez MET Galę wykorzystała do złożenia politycznego oświadczenia. Gdy wspinała się po schodach Metropolitan Museum of Art, z jej porcelanowobiałej sukienki można było odczytać czerwony napis „Tax the Rich” („Opodatkować bogatych”). „Czas zająć się tematem opieki nad dziećmi, opieki zdrowotnej i działań na rzecz klimatu” – dodała polityczka w mediach społecznościowych. Gest spotkał się jednak z różnego rodzaju reakcjami. Część zarzuciła AOC hipokryzję, w wątpliwość podano jej intencje i wszczęto internetowe śledztwo w sprawie jej biletu – mimo że wstęp na imprezę w Metropolitan Museum of Art mają tylko zaproszeni, są oni zobowiązani do uiszczenia opłaty, czyli ok. 50 tys. dolarów na rzecz rozwoju Instytutu Kostiumów podlegającego galerii. Ocasio-Cortez rozpoczęła jednak zaplanowaną dyskusję, bo 13 września 2021 r. jej kreacja stała się jedną z najczęściej wyszukiwanych w historii Google’a.

Katy Perry w jednej z najbardziej zaskakujących kreacji gwiazd, MET Gala 2019

Temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

(Fot. Getty Images)

Wprawdzie w 2019 r. na MET Galę, nazywaną „Oscarami mody”, wokalistka Katy Perry wjechała jako żyrandol, ale imprezę opuściła już przebrana za fastfood. Może był to swego rodzaju komentarz do tematu przewodniego – próba udowodnienia, że wszystko można wpisać w kamp. A może metafora oscarowego after party, które zwykle wieńczą fotografie gwiazd pałaszujących burgery. Pewne jest, że ten w stylizacji Katy – bazujący na zarumienionej brioszce, po brzegi wypchany obszytym cekinami serem cheddar, chrupiącą, materiałową sałatą oraz pobrokacony – wyglądał znacznie wykwintniej.

Modowe wydarzenie roku: Lady Gaga nie w jednej, nie w dwóch, a w czterech kreacjach, MET Gala 2019

Temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

(Fot. Getty Images)

Jeśli wciąż zaskakuje was, gdy gwiazda przebiera się w trakcie imprezy, co powiecie na powtórkę z rozrywki? Słynąca z angażujących występów muzycznych Lady Gaga sceniczny show postanowiła przenieść na schody Metropolitan Museum of Art. Na czerwonym dywanie zadebiutowała w rozłożystej, siedmiometrowej sukni w fuksji i z projektu zaczęła się stopniowo rozbierać, odsłaniając kolejne, ułożone szkatułkowo, stylizacje autorstwa Brandona Maxwella. Była efektowna mała czarna z udrapowanym na biodrze trenem, satynowa tuba w różu i bieliźniany komplet z kabaretkami. Cały ten występ urósł do rangi małego 16-minutowego koncertu. Później sukces performance’u próbował powtórzyć Lil Nas X w futurystycznej zbroi, ale z już nie tak spektakularnym skutkiem.

Jared Leto z odlewem swojej głowy, MET Gala 2019

Temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

(Fot. Getty Images)

Historycy odnajdą tu nawiązania do mitologii i do legendy o Meduzie. Pasjonaci mody – zapożyczenie z inspirowanego „Frankensteinem” pokazu Gucci na jesień-zimę 2018-2019, a medycy mistrzostwo na miarę ojca chirurgii plastycznej Harolda Gilliesa. Zresztą odlew głowy, który Jared Leto trzymał w dłoni, sunąc po schodach Metropolitan Museum of Art, był tak realistyczny, że po zakończeniu oficjalnej części gali zaczął żyć własnym memicznym życiem – od sesji z Kardashiankami po jakże filmowe zaginięcie.

Billy Porter niczym bóg Ra, MET Gala 2019

Temat przewodni: „Camp: Notes on Fashion”

(Fot. Getty Images)

Smokingowa suknia na Złotych Globach, zachwycający gorset z aksamitną spódnicą z rozdania Oscarów – aktor i wokalista Billy Porter słynie z wielkich wejść. Na MET Galę 2019 jednak nie wkroczył, a został wniesiony przez sześciu półnagich mężczyzn na wyściełanej welurem lektyce. Sam Porter wystąpił w spektakularnym kombinezonie od The Blonds z wszytymi weń złocistymi skrzydłami. Miał na sobie brokatowe botki od Giuseppe Zanottiego i wykonaną z 24-karatowego złota koronę inspirowaną egipskim bogiem słońca.

Amal Clooney nagina umowę z Tomem Fordem, występując w sukni Richarda Quinna, MET Gala 2018

Temat przewodni: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”

(Fot. Getty Images)

Perfekcyjny gorset, po mistrzowsku skrojone satynowe cygaretki, nienaganny tren malowany w bukiety róż i minimalistyczne czółenka równoważące maksymalizm, projektu Richarda Quinna. Zarówno tej, jak i każdej innej stylizacji prawniczki Amal Clooney ciężko przypisać kontrowersyjność. A jednak. Nim gwiazda wstąpiła na schody Metropolitan Museum of Art, komunikowała, że pojawi się w kreacji od Toma Forda. Tę rzeczywiście założyła, ale ku zaskoczeniu przedstawicieli marki już po zakończeniu oficjalnej części imprezy. Z perspektywy czasu trzeba jednak przyznać, że rubinowa sukienka, choć obleczona cekinami od stóp do głów i zestawiona z bogato zdobionym naszyjnikiem, mogłaby być zbyt zachowawcza.

Rihanna w ekstrawaganckim stroju papieża, MET Gala 2018

Temat przewodni: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”

(Fot. Getty Images)

Boska minisukienka Maison Margiela dekonstruowała ornat i stułę doczepioną niczym tren. Były też bogato zdobiona mitra (wysokie liturgiczne nakrycie głowy), brylantowy prektorał, a nawet papieski pierścień. Na MET Gali 2018 Rihanna zdawała się naprawdę lawirować na granicy świętości i profanum. Internauci dysputowali jednak, czy aby w ferworze tej kostiumowej gry wokalistka nie dopuściła się świętokradztwa.

Koronkowa suknia Madonna najodważniejszą kreacją modowych oscarów, MET Gala 2016

Temat przewodni: „Manus x Machina: Fashion In An Age Of Technology

(Fot. Getty Images)

Zamiast na MET Gali 2016, poświęconej dychotomii mody szytej ręcznie i maszynowo, jak reszta zainspirować się cudami techniki lub spojrzeć w przyszłość, Madonna zaprezentowała się w wykonanej z misternej koronki sukni Givenchy. Odsłoniła biust, pośladki i przywdziała niby rycerskie muszkieterki ze skóry, wystawiając się na ocenę. „Walczyliśmy i nadal musimy walczyć o prawa obywatelskie, prawa osób LGBT+ i kobiet na całym świecie. Jeśli o nie chodzi, wciąż znajdujemy się w wiekach średnich. Moja sukienka z MET Gali była zarówno oświadczeniem politycznym, jak i modowym” – nakreśliła swoją wizję na Instagramie. A odnosząc się do krytyki, stwierdziła: „Wiara ludzi w to, że kobiecie nie wolno wyrażać swojej seksualności, jest dowodem na nasze trwanie w społeczeństwie opartym na seksizmie.”

„Omlette dress” Rihanny jedną z najdziwniejszych kreacji gwiazd, MET Gala 2015

Temat przewodni: „China: Through the Looking Glass”

(Fot. Getty Images)

Dla wciąż głodnych wrażeń mamy kreację Rihanny z MET Gali 2015, którą za sprawą kanarkowego odcienia i układającego się w okrąg trenu porównywano raz do wysokokalorycznej nowojorskiej pizzy, innym razem do wytrawnego francuskiego omleta. Ale co to było za niedopatrzenie! Monumentalną suknię wykonano w atelier Guo Pei, fantastycznej projektantki z Chin. Prace, w tym nad misternymi haftami, zajęły ponoć dwa lata, a waga peleryny przekroczyła niebagatelne 22 kg. Jeśli więc porównywać projekt do dań, to tylko tych najwspanialszych. Jeżeli do omleta, to z Samlor w Bangkoku, a najlepiej do ciastka z guawą z Panaderii Rosetty w Mexico City. Samej Guo Pei należą się za to przynajmniej dwie gwiazdki Michelin.

Kwiecista suknia Kim Kardashian, MET Gala 2013

Temat przewodni: „Punk: Chaos to Couture”

(Fot. Getty Images)

Drukowana w kwiaty sukienka od Givenchy z debiutanckiej MET Gali Kim Kardashian przewinęła się przez niezliczone memy. Od tych zestawiających ją z bezbłędnym Robinem Williamsem w roli Pani Doubtfire po porównujące różany wzór kreacji z tapicerkami oldskulowych kanap. I choć w 2013 r. projekt miał zdecydowanie większe grono przeciwników aniżeli fanów, nawet ci najbardziej zapiekli krytykujący muszą przyznać, że celebrytka wyprzedziła trendy. Osiem lat później ukwiecone kanapy zawładnęły wnętrzarskimi inspiracjami.

Ekstrawaganckie podejście do mody: Marc Jacobs w naked dress i bokserkach, MET Gala 2012

Temat przewodni: „Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations”

(Fot. Getty Images)

Wszystko wskazuje na to, że szlaki naked dressingu, panującego już od kilku dobrych sezonów na nowojorskim czerwonym dywanie, zostały przetarte wcale nie przez weterankę imprezy Beyoncé (która na schodach Metropolitan Museum of Art w nagiej sukience pojawiła się aż cztery razy), a przez Marca Jacobsa. Na przyjęciu z 2012 r. projektant zaprezentował się w koronkowej szmizjerce od Comme des Garçons, autorskich lakierkach z klamrą w stylu Ludwika XVI, skarpetkach i śnieżnobiałych bokserkach. – Nie miałem ochoty na smoking – tłumaczył swój wybór. – Ponadto, mam wrażenie, że Miuccia Prada wyraża celebrację tego, co niekonwencjonalne, wpisałem się więc w tematykę. Czy można Jacobsowi przypisać także tytuł protoplasty nowego męskiego dress code’u? Bardzo możliwe.

Zobacz także:

Pola Dąbrowska
Proszę czekać..
Zamknij