Znaleziono 0 artykułów
12.09.2023

Najciekawsze regały na książki, które pasują do każdego wnętrza

12.09.2023
Fot. Montana Furniture.

Systemy modułowe to oprawa dla kolekcji książek, albumów i ceramiki. Łatwo konfigurowane, dostrajane do indywidualnych potrzeb, zdetronizowały regały wolnostojące i klasyczne biblioteczki. Odważnie rosną w horyzontalne architektoniczne krajobrazy, piętrzą się pod sufit i odklejają od ścian, tworząc oryginalne przepierzenia. Oto 10 najciekawszych regałów na książki, które pasują do każdego wnętrza.

Regał String: Popularne rozwiązanie 

fot. NAP. Cena dwumodułowego, prostego systemu Living: od 3900 zł

Ultralekki i ekstremalnie łatwy w montażu – system modułowy String to ikona skandynawskiego designu zaprojektowana przez Nissego i Kajsę Strinningów. Elastyczność to słowo, które najlepiej opisuje charakter Stringa – od lat 50. jest jednym z najbardziej popularnych produktów w szwedzkich domach, a jednocześnie można go zobaczyć w siedzibie ONZ zaprojektowanej przez Le Corbusiera i Oscara Niemeyera w Nowym Jorku. Regały z serii można swobodnie komponować, dodając do basikowej konstrukcji z półkami zamykane szafki, szuflady, blaty robocze czy pochyłe półki świetne do ekspozycji albumów.

Regały 606: Uniwersalny projekt  

fot. Vitsoe. Cena: zależna od konfiguracji.

System regałów 606 jest dziełem Dietera Ramsa. Rams stworzył go dla Vitsœ w 1960 r., mając zaledwie 28 lat, czym zasłużył na miano jednego z kluczowych projektantów przemysłowych XX w. Konstrukcja i nienachalna estetyka systemu sprawdza się dobrze w każdym możliwym wnętrzu – 606 pasuje do zabytkowych i nowoczesnych domów oraz biur, wszystkich kształtów i rozmiarów pomieszczeń. Sercem uniwersalnego systemu regałów 606 jest aluminiowa szyna, na której instalowane są półki, szafki i blaty, właściwie bez użycia narzędzi.

Regał Montana Furniture: Eksplozja koloru

fot. Montana Furniture. Cena: 181 euro/kubik w chromie.

Montana Furniture to duńska rodzinna firma założona przez Petera J. Lassena. Design systemu jest w opozycji do tego, z czym kojarzymy styl skandynawski: to eksplozja koloru, szlachetnych tonów i apetycznych połączeń, która wprowadza do wnętrz pozytywne wibracje. Panton Wire to model wykonany nie, jak cała reszta mebli Montany, z płyty MDF, ale z lakierowanej stali lub chromu. Element bazowy i sposób jego łączenia w większe konstrukcje został zaprojektowany przez Vernera Pantona w 1971 r. Panton Wire może być ustawiony na podłodze, zawieszony na ścianie, ułożony w piętra lub funkcjonować jako ażurowa przegroda pokoju. Jest dostępny w dwóch głębokościach i czterech wykończeniach.

Regał Tylko: Tylko dla ciebie

fot. TYLKO. Cena: 11 407 zł.

TYLKO to polska firma, której pojawienie się na rynku wywołało małą rewolucję. TYLKO łączy dwa, zwykle przeciwstawiane światy – rzemiosło i nowoczesne technologie, oferując klientom minimalistyczne systemy, które mogą zaprojektować sami, używając narzędzia w sieci. Meble TYLKO charakteryzuje niezwykła precyzja, dbałość o detal i wykończenie, a także jakość. I to, że tylko ty możesz zaprojektować najlepszy dla siebie egzemplarz.

Regał Elysée: Jak z pałacu 

fot. Magis. Cena: ok. 2895 zł/półka i 100 zł/łącznik.

Elysée zaprojektowany przez Pierre’a Paulina został zaprojektowany do apartamentów prezydenta George'a Pompidou w Pałacu Elizejskim w 1971 r., a obecnie znajduje się w stałej kolekcji Mobilier National. Jego reedycja pochodzi z 2009 r. W wersji stworzonej przez Magis składa się z elementów bazowych w kształcie litery „U”, które ustawione piętrowo układają się w strukturę przypominającą drzewo. Półki systemu Elysée dostępne są w naturalnym klonie i sklejce lakierowanej w kolorze dębu (czarna lub czerwona) oraz kolorze orzecha.

Regał Dynks: Must have

fot. Tabanda. Cena: 5.290 pln.

Pomysł na modułowy regał Dynks polskiego studia TABANDA bazuje na sprytnych łącznikach. Kolorowe elementy ze śrubą są jak magiczna różdżka, która pozwala stworzyć kameralne regały i rozbudowane biblioteki, bardziej poprawne i klasyczne i kompletnie szalone, pochylone w stosunku do podłogi pod kątem 45 stopni. Czerwone, żółte, czarne łączniki ładnie kontrastują z surowym drewnem sklejki brzozowej pokrytej fornirem dębowym. Projekt otrzymał nagrodę Must Have jako wyróżniający się na polskim rynku.

Regał Nuage à Plots: Lekki jak chmurka

fot. Cassina. Cena: od 27 981 zł.

Projektując Nuage à Plots, Charlotte Perriand, autorka konstrukcji, inspirowała się serią pływających półek, które podziwiała w Pałacu Cesarskim w Kioto. Jej system, który można zaliczyć do bazowych dla wszystkich systemów modułowych, ma charakter, a jednocześnie lekkość chmury, od której wziął swoją nazwę. Regał składa się z systemu półek oraz pionowych elementów aluminiowych. Może działać i w wersji wolnostojącej, i w formie regału naściennego.

Regał Infinito marki Cassina: Drewno i stal

fot. Cassina. Cena: dd: 36 385 zł

Zaprojektowany w latach 60. przez Franca Albiniego i Francę Helg Infinito to wszechstronny regał, który najlepiej sprawdza się jako ścianka działowa. Jego autor był główną postacią włoskiego racjonalizmu, a mebel oddaje zamiłowanie Albiniego do modernizmu i jest ukłonem w kierunku włoskiej tradycji i rzemiosła. Regał jest rozpięty pomiędzy sufitem a podłogą, a jego konstrukcja jest wykonana z drewna jesionowego barwionego na czarno, podczas gdy elementy kotwiczące ze stali.

Regał USM Haller: Renesans modernizmu

fot. USM. Cena: 8800 zł za pojedynczy prosty regał.

USM Haller to szwajcarska firma rodzinna z bogatą historią. Jej status jako ikony nowoczesnego designu ugruntował się w 2001 r., kiedy została włączona do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Meble USM Haller składają się z trzech podstawowych elementów: rur stalowych, które tworzą konstrukcję, paneli metalowych służących jako ścianki i Magic Balls z chromowanego mosiądzu zespalających wszystko w całość. Bajecznie prosta metoda budowy daje wyjątkową swobodę projektowania i aranżacji. Dzięki temu oraz modernistycznej estetyce USM Haller przeżywa aktualnie renesans. 

System ESU: Świeże retro

fot. Vitra. Cena: od 8587 zł

Eames Storage Unit Charlesa i Ray Eamesów powstał we współpracy z holenderską projektantką Hellą Jongerius. Prosta forma i charakterystyczne kolory nadają systemowi świeży i współczesny wygląd, a jednocześnie przemycają ducha lat 40. i 50. XX w. ESU jest dziś dostępny w portfolio Vitry. Ma różne wysokości i może być wyposażony w szuflady i drzwi przesuwne, które zapewniają praktyczne miejsce do przechowywania.

Aleksandra Krasny
Proszę czekać..
Zamknij