Znaleziono 0 artykułów
21.03.2020

Najlepsze aplikacje do nauki języków

21.03.2020
(Fot. Getty Images)

Przymusowy pobyt w domu można wykorzystać produktywnie, nadrabiając zaległości serialowe, zabierając się w końcu do ćwiczeń lub wracając do długo odkładanej nauki języków. Dla tych, którzy w tym okresie chcą szlifować angielski, francuski albo szwedzki, przygotowaliśmy listę pomocnych aplikacji.

Busuu

Największą zaletą tej aplikacji jest nacisk na naukę języka codziennego i praktycznych zwrotów, dzięki którym szybko nauczymy się pytać o drogę, zamawiać posiłek albo robić zakupy. Pomogą nam w tym fiszki, nagrania i ćwiczenia gramatyczne. Na dodatek Busuu pozwala na kontakt z native speakerami, którzy sprawdzą nasze wypracowania, a przy okazji podzielą się językowymi niuansami i kontekstem kulturowym. Każdy użytkownik Busuu może pełnić taką funkcję i pomagać innym w nauce. W opcji bezpłatnej otrzymujemy dostęp do słówek i zwrotów w jednym, wybranym języku. Odpłatnie Busuu pozwala układać indywidualny plan nauki, korzystać z gotowych kursów, a nawet uzyskać oficjalny certyfikat językowy. 

Dostępne języki: 12, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, turecki, portugalski, chiński i polski

Memrise

Memrise zostało stworzone przez Eda Cooke’a, absolwenta Oxfordu i autora książki „Remember, Remember: Learn the Stuff You Thought You Never Could”. Aplikacja szybko zdobyła uznanie użytkowników dzięki połączeniu różnych mnemotechnik (technik ułatwiających szybsze zapamiętywanie) oraz specjalnego algorytmu dostosowującego ofertę apki do użytkownika. Oprócz podstawowego zestawu słówek i zwrotów, na których naukę Memrise kładzie nacisk, aplikacja posiada również bazę filmów z udziałem native speakerów, a nawet językowe memy, które mają ułatwić nam naukę. Aplikacja jest bezpłatna, jednak część funkcji (np. szczegółowe statystyki naszych postępów i treści wideo) jest dostępna jedynie w wersji premium. 

Dostępne języki: kilkadziesiąt, w tym angielski, francuski, rosyjski, arabski, szwedzki, fiński, mongolski, grecki, jidysz i migowy

(Fot. Getty Images)

Duolingo

Nauka przez zabawę. Aplikacja pomyślana na wzór gry, nagradza zaangażowanie użytkowników odznakami, pozwala konkurować ze znajomymi i odblokowywać kolejne poziomy nauki. Rozpoczynając swoją przygodę z aplikacją, możemy wybrać cel naszej nauki spośród dostępnych obszarów, np. praca, szkoła, podróże i kultura. Lekcje są krótkie i skupione na wybranym temacie, by zmotywować nas do nauki. Trudno znaleźć usprawiedliwienie na to, że brakuje nam na naukę choćby 10 minut w ciągu dnia. Każdy rozdział kończy się testem, po którego przejściu otrzymujemy dostęp do kolejnych zagadnień. Wszystkie treści aplikacji są dostępne w bezpłatnej wersji z reklamami, których możemy się pozbyć, przechodząc na opcję premium. 

Dostępne języki: ponad 20, w tym angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, chiński, koreański, suahili i łacina

Rosetta Stone

To jedna z najstarszych aplikacji językowych (jako program pojawiła się już blisko 30 lat temu). Oparta na systemie subskrypcyjnym, oferuje pełen wachlarz narzędzi do nauki. Znajdziemy tu, m.in. słówka, gry memory, nagrania i testy. W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, cały interfejs dostępny jest wyłącznie w języku, którego chcemy się nauczyć. Ciekawym narzędziem jest również Rosetta Stone’s Phrasebook pełniąca funkcję słownikowych rozmówek podzielonych na osiem kategorii. Z kolei narzędzie do rozpoznawania głosu pomoże nam doskonalić akcent. 

Dostępne języki: ponad 20, w tym angielski, hebrajski, rosyjski, hindi, japoński, filipiński, turecki i holenderski

Quizlet

Choć Quizlet dedykowany jest szeroko rozumianej nauce, to jest również świetnym narzędziem do doskonalenia języków obcych. W przeciwieństwie do większości, aplikacja pozwala tworzyć własne zestawy słów, zwrotów i terminów, których najbardziej potrzebujemy. Dodatkowo możemy również korzystać z materiałów udostępnianych przez innych użytkowników. Swoją wiedzę sprawdzamy z pomocą fiszek, testów i minigier, np. memory. Aplikacja pozwala uczyć się wielokanałowo – słuchowo, pisemnie i na poziomie wymowy. Quizlet to także świetne narzędzie dla nauczycieli i korepetytorów. 

Dostępne języki: możliwie wszystkie

Julia Właszczuk
Proszę czekać..
Zamknij